Петрографія і петрофізика порід-колекторів нафти і газу

Освітня програма: Геологія та менеджмент надрокористування

Структурний підрозділ: Навчально-науковий інститут "Інститут геології"

Назва дисципліни
Петрографія і петрофізика порід-колекторів нафти і газу
Код дисципліни
ВК 2.4.5
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
5 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
6
Результати навчання
Володіння знаннями про класифікацію теригенних та карбонатних порід, їх генетичних та мінеральних типів. Засвоення навичок у послідовності петрографічних досліджень порід колекторів. Вміння досліджувати макроскопічно зразки керну та робити петрографічний опис шліфів порід колекторів за допомогою полярізаційного мікроскопу. Методи і способи вивчення фізичних та перофізичних характеристк гірських порід. Особливості петрофізичних характеристик, притаманних гірським порода-колекторам. Способи математичної обробки даних петрофізичних аналізів. Узагальнення отриманої петрофізичної інформації, проведення її систематизації та класифікації. Основи петрофізичного та фізико-геологічного моделювання гірських порід. Петрофізичне районування територій; складання петрофізичних карт, схем і розрізів. Напрями застосування петрофізичних даних нафтогазовій геології та геофізиці.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
1. Успішне опанування курсів мінералогії та петрографії осадових порід. 2. Володіння навичками мікроскопічного дослідження гірських порід
Зміст навчальної дисципліни
Програма навчальної дисципліни включає ознайомлення з літолого-петрографічними характеристиками порід-колекторів нафти і газу та акцентується увага на практичному вивченні цих порід в керне нафтових свердлвин та мікроскопічному вивченню та опису порід-колекторів в шліфах. Розглядаються особливості епігенетичних змін в породах та їх вплив на колекторські властивості. Ознайомлення з основими фізичними характеристиками гірських порід, ємнісно-фільтраційними та петрофізичними особливостями порід-колекторів і флюїдоупорів. Ознайомлення з основами петрофізичного та фізико-геологічного моделювання гірських порід – потенційних колекторів нафти і газу. Отримання навиків щодо проведення лабораторних петрофізичних досліджень на зразках керну з нафтогазових свердловин. Вміння обробляти результати лабораторних петрофізичних досліджень.
Рекомендована та необхідна література
1. Маєвський Б. Й., Лозинський О. Є., Гладун В. В., Чепіль П. М. Прогнозування, пошуки та розвідка нафтових і газових родовищ. – Київ: Наукова думка, 2004. – 446 с. 2. Довідник з нафтогазової справи /За загальною ред. докторів наук B. C. Бойка, P. M. Кондрата, Р. С. Яремійчука. – К.: Львів, 1996. – 620 с. 3. Нафтогазопромислова геологія / О.О. Орлов, М.І. Євдощук, В.Г.Омельченко, О.М.Трубенко, М.І.Чорний . – К.: Наукова думка, 2005. – 432 с. 4. Петрографія: підручник / Г.Г. Павлов. –К.: Видавничо-поліграфічний центр “Київський університет”, 2014. – 527с. 6. Хімія Землі: Навчальний посібник / В.А. Богатиренко, І.Б. Чорний, В.А. Нестеровський /К.: Кондор-Видавництво, 2015. – 568с. 5. Основи мінералогії та петрографії: підручник / В.А. Нестеровський, С.Ю. Бортник, Н.М. Погорільчук, О.В. Ковтонюк. – К.: Видавничо-поліграфічний центр “Київський університет”, 2011, – 448с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, лабораторні роботи та самостійна робота студента
Методи та критерії оцінювання
Контроль здійснюється за модульно-рейтинговою системою та передбачає: виконання 6 лабораторних робіт (де студенти мають продемонструвати якість засвоєних знань та вирішити поставлені задачі використовуючи окреслені викладачем методи та засоби), проведення 2 письмових модульних контрольних робіт. Підсумкове оцінювання проводиться у формі письмового заліку.
Мова викладання
Українська

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Геології нафти і газу
Навчально-науковий інститут "Інститут геології"