Навчальна практика з методів поширення географічної інформації

Освітня програма: ТРАНСКОРДОННЕ ЕКОЛОГІЧНЕ СПІВРОБІТНИЦТВО бакалавр 2023

Структурний підрозділ: Географічний факультет

Назва дисципліни
Навчальна практика з методів поширення географічної інформації
Код дисципліни
ОК 25
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
6 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
1. Визначати основні форми і види організації раціонального природокористування, розуміти їх особливості, зокрема в контексті транскордонного екологічного співробітництва (ПРН 3). 2. Пояснювати особливості організації географічного простору, в тому числі просторово-часові закономірності організації ландшафтів (ПРН 4). 3. Аналізувати склад і будову природних та природно- антропогенних географічних об’єктів і систем (відповідно до спеціалізації) на різних просторово-часових рівнях (ПРН 10). 4. Володіти державною та іноземною (ними) мовами (ПРН 11). 5. Аргументовано відстоювати свої погляди у розв’язанні професійних завдань (ПРН 19).
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
1. Успішне опанування дисциплін «Біогеографія», «Метеорологія», «Ґрунтознавство», «Геологія», «Гідрологія та океанологія», «Геоморфологія», «Картографія», «Основи геоекології», «Фізична географія материків та океанів», «Ландшафтознавство», «Навчальна практика з основ польових природничо-географічних досліджень», «Навчальна практика з методів набуття географічної інформації». 2. Вміти встановлювати характер взаємозв’язків між причинами виникнення, наслідками і шляхами розв’язання геоекологічних проблем. 3. Вміти аналізувати негативні наслідки нерегламентованої діяльності людини з позицій геоекологічного підходу до розв’язання проблем. 4. Вміти збирати інформацію та дані для виконання індивідуальних завдань, здійснювати підбір інформаційних джерел та критично оцінювати їх якість. 5. Знати основні теоретичні положення природничої географії та геоекології, структуру та закономірності функціонування природного середовища.
Зміст навчальної дисципліни
Дана навчальна дисципліна є першою практикою виробничого спрямування з підготовки студентів до самостійного професійного розвитку, що допоможе здійснити правильний вибір установи для проходження виробничої практики після завершення третього курсу. Навчальна практика з методів поширення географічної інформації присвячена формуванню умінь і навичок щодо аналізу природно-господарських передумов організації територій, картування окремих компонентів та ландшафтів у цілому, оцінювання природно-господарського устрою територій, синтезу інформаційних ресурсів екологічного управління і менеджменту. Дисципліна спрямована на поглиблення теоретичних геоекологічних знань, формування у студентів спеціальних професійних, соціальних та особистісних компетенцій, накопичення знань щодо можливості критичного мислення, аналізу і синтезу, здатності шукати, обробляти та аналізувати інформацію з різних джерел, здатності визначати, формулювати і розв’язувати проблеми у сфері природничої географії. Окремими складовими дисципліни є пошук документальних джерел інформації (статей у фахових виданнях, монографій, картографічних матеріалів, результатів польових і лабораторних досліджень, даних дистанційного зондування Землі тощо) та їх змістовний аналіз; отримання з різних джерел інформації, необхідної для повного розкриття обраної теми дослідження та способи її поширення; розроблення наукових узагальнень і оформлення їх у вигляді звіту. Функціональний блок дисципліни передбачає опанування такими складовими, як здатність застосовувати базові знання природничих наук та інформаційних технологій у практичній діяльності, здатність застосовувати кількісні та якісні методи дослідження ландшафтів, здатність самостійно досліджувати, аналізувати просторово-часові зміни геоекосистем для цілей успішної подальшої професійної діяльності у сфері природокористування і охорони природи.
Рекомендована та необхідна література
1. Гавриленко О.П. Методологія наукових досліджень: навч посіб. Київ : Ніка- Центр, 2008. 172 с. 2. Гавриленко О.П. Екологія з основами геоекології: підручник. Riga : LAP LAMBERT Academic Publishing, 2018. 462 с. 3. Гродзинський М.Д. Ландшафтна екологія: підручник. Київ : Знання, 2014. 550 с. 4. Крушельницька О.В. Методологія та організація наукових досліджень: навч. посіб. Київ : Кондор, 2003. 206 с. 5. Наскрізна програма навчальних та виробничих практик для студентів географічного факультету / за ред. П.Г. Шищенка. Київ : РВЦ «Київський університет», 1997. 117 с. 6. Олійник Я.Б., Самойленко В.М., Хільчевський В.К. Навчально-методичний комплекс з виконання курсових та кваліфікаційних робіт. Київ : «Ніка-Центр», 2001. 58 с. 7. Олійник Я.Б., Шищенко П.Г., Гавриленко О.П. Основи екології: підручник. Київ : Знання, 2012. 560 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Дискусія,вирішення конкретних завдань та ситуацій
Методи та критерії оцінювання
Виконання творчих аналітично-розрахункових робіт, дискурс, диференційований залік
Мова викладання
Українська

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Фізичної географії та геоекології
Географічний факультет