Заповідна справа

Освітня програма: ТРАНСКОРДОННЕ ЕКОЛОГІЧНЕ СПІВРОБІТНИЦТВО бакалавр 2023

Структурний підрозділ: Географічний факультет

Назва дисципліни
Заповідна справа
Код дисципліни
ОК 28
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
4 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
Р04. Аналізувати географічний потенціал території з урахуванням її ландшафтної структури. Р07. Визначати основні характеристики, процеси, історію і склад ландшафтної оболонки та її складових. Р010. Знати цілі сталого розвитку та можливості своєї професійної сфери для їх досягнення, в тому числі в Україні під час реалізації програм та проектів транскордонного екологічного співробітництва Р016. Виявляти фактори, що визначають формування ландшафтно-біологічного різноманіття на різних просторовочасових рівнях.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
1. Успішне опанування дисциплін «Навчальна практика з основ польових природничо-географічних досліджень. Частина 6. Біогеографічні дослідження», «Основи біогеографії». 2. Знати поняття екосистеми та ландшафту, давати характеристику їх складових та властивостей. 3. Вміти давати комплексну фізико-географічну характеристику території, здійснювати підбір та критичний аналіз інформаційних та картографічних джерел даних; 4. Знати сучасні кількісні та якісні методи географічних досліджень, вміти їх застосовувати у виробничій та науково-дослідницькій діяльності; вміти характеризувати об’єкти і процеси, застосовуючи ці методи.
Зміст навчальної дисципліни
інтегральна дисципліна, яка готує майбутніх фахівців для конкретної практично-орієнтованої діяльності в галузі розвитку природно-заповідного фонду України, розбудови національної екологічної мережі та її інтеграції у Всеєвропейську. Ці завдання є надзвичайно актуальними для нашої держави з огляду бажання вступу до європейської спільноти, що вимагає ґрунтовної підготовки фахівців у різних галузях, в тому числі і природоохоронній сфері. Відтак дана дисципліна орієнтується на міжнародні стандарти і підходи в галузі природно-заповідної діяльності, що відбивається в тематичній структурі лекційних та практичних занять. Дисципліна розглядає теоретико-методологічні засади заповідання в Україні та світі, основні напрями та проблеми розвитку природно-заповідного фонду України.
Рекомендована та необхідна література
1. Андрієнко Т.Л., Онищенко В.А., Клєстов М.Л., Прядко О.І., Арап Р.Я. Система категорій природно-заповідного фонду України та питання її оптимізації / Під ред. Т.Л. Андрієнко. – К.: Фітосоціоцентр, 2001. – 60 с. 2. Збереження і невиснажливе використання біорізноманіття України: стан та перспективи / Відп. ред. Ю.Р. Шеляг-Сосонко. – К.: Хімджест, 2003. 3. Міждержавні природно-заповідні території / Під заг. ред. Т.Л. Андрієнко. – К.: Міжвідомча комплексна лабораторія наукових основ заповідної справи НАН України та Мінекобезпеки України, 1998. – 132 с. 4. Проблеми збереження та відновлення біорізноманіття в Україні. – К., 2001. 5. Розбудова екомережі України / під наук. ред. Ю.Р. Шеляг-Сосонка. – К.: Програма розвитку ООН (UNDP), 1999. – 127 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
практичне заняття, дискусія, вирішення конкретних задач та ситуацій
Методи та критерії оцінювання
виконання творчих аналітично- розрахункових робіт, дискурс, залік, іспит.
Мова викладання
Українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Наталія Петрівна Корогода
Фізичної географії та геоекології
Географічний факультет

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Фізичної географії та геоекології
Географічний факультет