Основи метеорології

Освітня програма: ТРАНСКОРДОННЕ ЕКОЛОГІЧНЕ СПІВРОБІТНИЦТВО бакалавр 2023

Структурний підрозділ: Географічний факультет

Назва дисципліни
Основи метеорології
Код дисципліни
ОК 05
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
1 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
4
Результати навчання
Р01. Знати, розуміти і вміти використовувати на практиці базові поняття з теорії фізичної географії,ландшафтної екології, а також світоглядних наук Р03. Пояснювати особливості організації географічного простору залежно від його фізико-географічних особливостей, рис ландшафтної структури. Р07. Визначати основні характеристики,процеси, історію і склад ландшафтної оболонки та її складових.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
знання теоретичних біогеографії, вища математика з основами математичної статистики.
Зміст навчальної дисципліни
Дисципліна складається з двох змістових модулів. Перший змістовий модуль присвячено вивченню властивостей і характеристик атмосфери Землі, методів метеорологічних вимірювань і спостережень; вивченню хімічного складу атмосфери, її вертикальної будови, властивостей шарів за ознаками: стратифікації, інтенсивності перебігу фізико-хімічних процесів, ступеню іонізації, характеру взаємодії з підстильною поверхнею; вивченню властивостей радіаційних потоків у системі Сонце−атмосфера−земна поверхня, закономірностей географічного розподілу складових радіаційного балансу підстильної поверхні;механізмів теплообміну між підстильною поверхнею і атмосферою, термічного режиму земної поверхні та повітря в добовому і річному ході; вивченню умов фазових перетворень води в атмосфері, основних характеристик вологості повітря та їх добової і міжсезонної зміни; процесів утворення хмар, класифікації хмар; процесів опадоутворення, класифікації атмосферних опадів; умов утворення туманів, серпанків, наземних гідрометеорів; вивченню закономірностей зміни атмосферного тиску по вертикалі, структури баричного поля та властивостей його складових; вітру та сил, що його визначають;великомасштабних повітряних течій в системі загальної циркуляції атмосфери; місцевих вітрів; класифікацій та основних характеристик повітряних мас і атмосферних фронтів; характеристик несприятливих метеорологічних умов і явищ. Другий змістовий модуль присвячений вивченню властивостей кліматичної системи Землі, особливостей взаємодії кліматоутворювальних чинників, класифікації кліматів Землі, гіпотез, що пояснюють зміни клімату, основних ознак клімату минулих епох, сучасних тенденцій глобальних і регіональних змін клімату та їхніх наслідків.
Рекомендована та необхідна література
1. Методи обробки та аналізу гідрометеорологічної інформації / за ред. Л.Д. Гончарової, Є.П. Школьного. – Одеса: Екологія, 2007. – 464 с. 2. Паламарчук Л.В., Шевченко О.Г. Метеорологічні прилади та вимірювання. – К.: Вид-во «Інтерконтиненталь-Україна», 2012. – 123 с. 3. Проценко Г.Д. Метеорологія та кліматологія: Навч. посібник. – К.: НПУ імені М. П. Драгоманова, 2007.  265 с. 4. Сніжко С.І., Паламарчук Л.В., Затула В.І. Метеорологія: Підручник. – К.: Київський університет, 2010.  592 с. 5. Шевченко О.Г., Сніжко С.І., Круківська А.В. Практикум з метеорології та кліматології. – К.: ФОП Маслаков, 2018. – 117 с. 6. International Cloud Atlas.  https://cloudatlas.wmo.int/en/home.html
Заплановані освітні заходи та методи викладання
практична робота,самостійна робота
Методи та критерії оцінювання
бліц-опитування,виконання аналітично-розрахункових робіт,презентація
Мова викладання
Українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Юлія Володимирівна Яценко
Метеорології та кліматології
Географічний факультет

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Метеорології та кліматології
Географічний факультет