Фізика життєвих процесів

Освітня програма: Природничі науки. Інтегрована програма

Структурний підрозділ: Географічний факультет

Назва дисципліни
Фізика життєвих процесів
Код дисципліни
ОК 16
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
3 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
ПРН 1. Збирати, обробляти та аналізувати інформацію в області природничих наук (фізики, астрономії, хімії, біології). Усвідомлювати значущість здобутків природничих наук для наукового розуміння цілісної картини оточуючого світу. ПРН 7. Визначати основні характеристики, процеси, історію і склад ландшафтної оболонки та її складових. ПРН 8. Застосовувати моделі, методи і дані фізики, хімії, біології, екології, математики, інформаційних технологій тощо при вивченні природних процесів формування і розвитку геосфер. ПРН 12. Розробляти проекти і практичні рекомендацій в галузі наук про Землю, навчально-освітні проекти та проекти місцевого розвитку.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
1. Успішне опанування базового шкільного рівня математики, фізики, хімії, біології та астрономії. 2. Вміння самостійно застосовувати знання із шкільного курсу фізики, хімії, математики, біології та інших навчальних дисциплін для рішення конкретних науково-практичних задач; працювати з науковою та науково-методичною літературою. 3. Володіння елементарними навичками порівняльного аналізів, встановлення причинно-наслідкових зв’язків, а також системного аналізу.
Зміст навчальної дисципліни
Навчальна дисципліна «Фізика життєвих процесів» є складовою програми професійної підготовки фахівців освітнього рівня «Бакалавр» за освітньо-професійною програмою «Природничі науки. Інтегрована програма». «Фізика життєвих процесів» є обов’язковим компонентом, який як інтегральна наука виник на стику фізичної, хімічної та біологічної наук. В межах цієї дисципліни формуються уявлення про фундаментальні фізичні поняття, закони і явища, спрямовані на розуміння тих біофізичних процесів, які відбуваються в живих організмах. Окремо приділяється увага питанню механізмів впливу факторів фізичної та хімічної природи на різних рівнях організації живої матерії
Рекомендована та необхідна література
1. Біофізика. Фізичні методи аналізу та метрологія: підручник / Е.І. Личковський, В.О. Тіманюк, О.В. Чалий [та ін.]; за ред. Е.І. Личковського, В.О. Тіманюка. – Вінниця: Нова Книга, 2014. – 464 с. 2. Біофізика: підручник / П.Г. Костюк, В.Л. Зима, Ш.С. Магура, М.С. Мірошниченко, М.Ф. Шуба – Київ: Видавничо-поліграфічний центр “Київський університет”, 2008. – 567 с. 3. Медична і біологічна фізика. «Практикум» / За ред. О.В.Чалого. – К.: Книга плюс, 2013. 4. Медична і біологічна фізика: підручник / Личковський Е.І., Пайкуш М.А., Вісьтак М.В., Фафула Р.В. Львів: «Новий Світ – 2000», 2021. – 319 с. 5. Медична та біологічна фізика: навчальний посібник / Е.І. Сливко, О.З. Мельнікова, О.З. Іванченко. – Запоріжжя 2020. – 202 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекція, практична робота, самостійна робота
Методи та критерії оцінювання
Тематична контрольна робота, оцінювання усних відповідей/доповнень; реферативні роботи (доповіді та презентації) з сучасного стану питань. Підсумкова оцінка з освітнього компонента, підсумковою формою контролю за яким встановлено залік, визначається як сума оцінок (балів) за всіма успішно оціненими результатами навчання. Оцінки нижче мінімального порогового рівня до підсумкової оцінки не додаються. Обов’язковим для отримання позитивної підсумкової оцінки (60 балів і вище та «зараховано») є відпрацювання всіх практичних робіт і написання реферативних/презентаційних робіт.
Мова викладання
Українська

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Кафедра Біомедицини
Навчально-науковий центр “Інститут біології та медицини”