Прогнозування та математичне моделювання в гідроекології

Освітня програма: Управління та екологія водних ресурсів, бакалавр

Структурний підрозділ: Географічний факультет

Назва дисципліни
Прогнозування та математичне моделювання в гідроекології
Код дисципліни
ВБ.1.2.11
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
8 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
7
Результати навчання
ПР01. Збирати, обробляти та аналізувати інформацію в області наук про Землю. ПР07. Застосовувати моделі, методи і дані фізики, хімії, біології, екології, математики, інформаційних технологій тощо при вивченні природних процесів формування і розвитку геосфер. ПР08. Обґрунтовувати вибір та використовувати польові та лабораторні методи для аналізу природних та антропогенних систем і об’єктів. ПР09. Вміти виконувати дослідження геосфер за допомогою кількісних методів аналізу. ПР11. Впорядковувати і узагальнювати матеріали польових та лабораторних досліджень. ПР15. Уміти обирати оптимальні методи та інструментальні засоби для проведення досліджень, збору та обробки даних.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Успішне опанування курсів «Гідрологія річок», «Гідрологія озер», «Гідрологія боліт, льодовиків та підземних вод», «Основи метеорології», «Геологія загальна та історична», «Ґрунтознавство з основами географії ґрунтів», «Екологічна оцінка гідрографічної мережі України», «Екологія». Знання теоретичних основ наук про Землю, фізичної географії, гідрофізики, землезнавства, водного та теплового балансу водних об’єктів та їх басейнів, фізики, математики, математичної статистики та теорії ймовірностей, екології, статистичного аналізу зв’язку факторів і процесів річкового стоку, методів гідрологічних розрахунків річкового стоку води.
Зміст навчальної дисципліни
Дисципліна надає відомості та цілісні уявлення про прикладну гідрологію, зокрема, про гідрологічні прогнози, елементи водного режиму, методи та методики гідрологічного прогнозування, зв'язок метеорологічних та гідрологічних процесів та явищ, поняття завчасності прогнозів, класифікації прогнозів за різними ознаками, основні статистичні принципи оцінки точності та ефективності методики прогнозу, а також надаються теоретичні та фізичні основи методів прогнозу. В продовженні надається характеристика математичних моделей та моделювання в гідрології, двох класів математичних моделей – детермінованих та стохастичних, загальних принципів побудови детермінованих математичних моделей процесів формування стоку, їх верифікації, калібрування і валідації, основних цілей стохастичного та детерміновано-стохастичного моделювання.
Рекомендована та необхідна література
1. Гопченко Є. Д., Шакірзанова Ж. Р., Овчарук В. А. Сучасні математичні моделі в гідрологічних розрахунках та прогнозах: конспект лекцій. Одеса, ОДЕКУ, 2015. 195с. 2. Лобода Н.С. Гідрологічні прогнози: Конспект лекцій з дисципліни. Одеса, 2008. 172 с. 3. Лук’янець О. І. Методичні рекомендації до виконання практичних робіт з курсу «Гідрологічні прогнози». К., ВПЦ «Київський університет», 2004. 26 с. 4. Лук'янець О.І. Математичне моделювання в гідрометеорології як фактор наукового пізнання. К.: Ніка-Ценр, 2005. 40 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, практичні, самостійна робота
Методи та критерії оцінювання
Упродовж семестру, після завершення відповідних тем, проводяться тематичні письмові контрольні роботи із відкритими питаннями. Обов’язковим для іспиту є написання контрольних робіт за змістовими модулями, виконання всіх практичних робіт. Для студентів, які набрали сумарно меншу кількість балів ніж критично-розрахунковий мінімум – 36 балів для одержання допуску до іспиту обов’язковою умовою є написання рефератів на недостатньо засвоєні теми. Підсумкове оцінювання у формі іспиту: максимальна кількість балів на іспиті - 40 балів, мінімальна кількість балів, які додаються до семестрових – 24 бали (60% максимальної кількості балів, відведених на іспит). Студенти, які набрали впродовж семестру сумарно меншу кількість балів ніж критично-розрахунковий мінімум – 20 балів до складання іспиту не допускаються. Рекомендований мінімум для допуску до іспиту – 36 балів. Оцінювання здійснюється впродовж семестру для усіх видів робіт, включаючи і самостійну роботу.
Мова викладання
Українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Ольга Іванівна Лук’янець
Гідрології та гідроекології
Географічний факультет

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Гідрології та гідроекології
Географічний факультет