Програмування в ГІС_6 сем.

Освітня програма: Картографія, географічні інформаційні системи, дистанційне зондування Землі

Структурний підрозділ: Географічний факультет

Назва дисципліни
Програмування в ГІС_6 сем.
Код дисципліни
ОК 34.
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
6 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
4
Результати навчання
1. Основи мови програмування Python для застосування в ГІС. Функціонал бібліотеки ArcPy для обробки просторових і непросторових даних ПР02 ПР11. Порядок роботи з картографічними документами за допомогою скриптів Python. Порядок написання скриптів для інструментів геообробки. Порядок створення скриптів для вибору даних. Порядок подання списків та опис даних ГІС скриптами Python ПР01 ПР02 ПР11 2. Керувати картографічними документами та шарами карти. Робити запити до бази просторових даних за допомогою скриптів на мові Python. Застосовувати бібліотеку ArcPy для обробки даних в ГІС ПР01 ПР02 ПР04 ПР05. Створювати інтерфейс геоінформаційної системи за допомогою надбудови Add-ins ПР02 ПР04 ПР05 3. Демонстрація знань, умінь і навичок ПР04 ПР13 4. Самостійна розрахунково-графічна задача ПР02 ПР13
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
1. Успішне опанування курсів: «Вступ до геоінформатики», «Основи ГІС і баз даних», «Основи програмування фахово-орієнтованих задач». 2. Знання теоретичних та практичних основ геоінформатики, баз геопросторових даних та програмування на мові Python.
Зміст навчальної дисципліни
Курс складається з двох змістових модулів. Перший модуль присвячений порядку взаємодії трансляторів мови Python з середовищем сучасної геоінформаційної системи. Розглядаються два основних підходи: створення скриптів за допомогою зовнішнього модуля програмування IDLE і вбудованого додатку геоінформаційної системи. Розглядаються можливості розширення функціоналу ГІС за допомогою скриптів на мові Python за наступними напрямками: керування картографічними документами і шарами карти; автоматизація виготовлення та друку карт; інструменти геообробки; запити і вибір даних. Другий модуль присвячений порядку застосування і наповнення бібліотеки мови програмування Python, яка призначена для зберігання модулів обробки переважно просторових даних ArcPy. Розглядається порядок взаємодії з просторовими і непросторовими об’єктами; списки та опис даних; створення інтерфейсу ГІС за допомогою надбудови Add-ins Дисципліна «Програмування в ГІС» є однією з базових дисциплін практичного спрямування, яка формує навички взаємодії з даними в середовищі ГІС і створює можливості адаптації середовища ГІС до відповідних прикладних задач шляхом написання зручних для користувача скриптів на мові програмування Python.
Рекомендована та необхідна література
1. Eric Pimpler. Programming ArcGIS with Python Cookbook. Second Edition. – UK: PACKT Publishing, 2015. -366 p. 2. Вестра Э. Разработка геоприложений на языке Python / пер. с англ. А. В. Логунова. ДМК Пресс, 2017. - 446 с.: ил. 3. Міхно О. Г., Патракеєв І. М.. Прикладні геоінформаційні системи: начальний посібник. К., 2020. – 98 с. https://drive.google.com/file/d/1r8aEOAr3ku8uACuFX-M8IvCuJKIKYkPB/view 4. Міхно О., Патракеєв І., Левінськова Н. Принцип полімасштабності геоінформаційного моніторингу міського середовища. Вісник Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Військово-спеціальні науки. – 2021. –№ 3(47), С. 61–66. https://doi.org/10.17721/1728-2217.2021.47.61-66 5. Остроух В. І., Підлісецька І. О., Сумишин Г. Я., Яценко О. Ю. ГІС-моделювання під час прийняття важливих рішень з використанням просторового аналізу // Вісник Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Військово-спеціальні науки. – 2020. – № 1 (43). – С. 79 – 84.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
лекція, лабораторна робота, самостійна робота, контрольні роботи, звіти з лабораторних робіт, виконання завдань лабораторних робіт, консультації впродовж семестру, іспит
Методи та критерії оцінювання
Упродовж семестру, після завершення відповідних тем, проводяться тематичні письмові тестові роботи. Для визначення рівня досягнення результатів навчання, передбачених пунктами 2.1 – 2.4, студенти під час лабораторних занять демонструють результати своєї роботи та демонструють набуті навички. Підсумкове оцінювання у формі іспиту (усно/письмова форма): максимальна кількість балів на іспиті - 40 балів, мінімальна кількість балів, які додаються до семестрових – 24 бали (60% максимальної кількості балів, відведених на іспит). Студенти, які набрали сумарно меншу кількість балів ніж критично-розрахунковий мінімум – 20 балів до складання іспиту не допускаються. Рекомендований мінімум для допуску до іспиту – 36 балів. Оцінювання проводиться шляхом накопичення балів за всі елементи контролю з дисципліни (лабораторні роботи, контрольні роботи з усною інтерпретацією викладених в ній тверджень).
Мова викладання
Українська

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Геодезії та картографії
Географічний факультет
Геодезії та картографії
Географічний факультет