Гістофізіологія сенсорних систем

Освітня програма: БІОЛОГІЯ (бакалавр) ЗАОЧНА

Структурний підрозділ: Навчально-науковий центр “Інститут біології та медицини”

Назва дисципліни
Гістофізіологія сенсорних систем
Код дисципліни
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
9 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
ПР06. Застосовувати моделі, методи і дані фізики, хімії, екології, математики у процесі навчання та забезпечення професійної діяльності. ПР11. Розуміти структурну організацію біологічних систем на молекулярному рівні. ПР12. Демонструвати знання будови, процесів життєдіяльності та функцій живих організмів, розуміти механізми регуляції фізіологічних функцій для підтримання гомеостазу біологічних систем. ПР18. Уміти прогнозувати ефективність та наслідки реалізації природоохоронних заходів. ПР24. Аналізувати фізико-хімічні властивості та функціональну роль біологічних макромолекул і молекулярних комплексів живих організмів, характер взаємодії їх з іонами, молекулами і радикалами, їхню будову й енергетику процесів. ПР26. На основі базових знань з природничих наук формувати загальні уявлення про закономірності індивідуального та історичного розвитку біологічних систем на різних рівнях організації.
Форма навчання
Заочна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
1.Успішне опанування навчальних дисциплін "Загальна цитологія", "Молекулярна біологія", "Загальна гістологія", "Біологія індивідуального розвитку", "Фізіологія людини та тварин", "Анатомія людини". Вміти самостійно застосовувати знання з цитології, гістології, молекулярної біології, біохімії, анатомії та інших дисциплін, виконувати лабораторні та практичні роботи, працювати з науково-методичною літературою. Володіти елементарними навичками роботи з матеріалами та обладнанням, що використовуються в морфологічних та цитологічних біологічних лабораторіях. 2.Вміння самостійно застосовувати знання з цитології, гістології, молекулярної біології, біохімії, анатомії та ін. дисциплін для рішення конкретних науковопрактичних задач; виконувати лабораторні та практичні роботи, працювати з науковою та науково-методичною літературою. 3.Володіти елементарними навичками роботи з матеріалами та обладнанням, що використовуються в морфологічних та цитологічних біологічних лабораторіях.
Зміст навчальної дисципліни
"Гістофізіологія сенсорних систем" – це спеціальна гістологічна дисципліна, що вивчає мікроскопічну структура та особливості функціонування структур організму, причетних до рецепції сигналів зовнішнього середовища, їх обробки та перетворення. Розглядаються особливості цитоархітектоніки різних сенсорних структур та їхні зв'язки з регуляцією функцій організму. Аналізуються патологічні та вікові зміни різних відділів сенсорної системи. Формується здатність аналізувати та виявляти зміни будови сенсорної системи та її регуляції на підставі комплексних методів дослідження.
Рекомендована та необхідна література
1. Дзержинський М.Е. та ін. Загальна цитологія і гістологія. Підручник. - К.: ВПЦ “Київський університет”, 2010. - 575 с. 2. Луцик О.Д. та інш. Гістологія людини. – Київ: Книга плюс, 2010. – 584 с. 3. Макарчук М.Ю., Куценко Т.В. Фізіологія центральної нервової системи. - К.: ВПЦ “Київський університет”, 2011. - 335с. 4. Чайченко Г.М. та інш. Фізіологія людини і тварин / за ред. проф. В.О. Цибенка. – К.: Вища школа, 2003. – 463с. 5. Lohr C, Grosche A, Reichenbach A, Hirnet D. Purinergic neuron-glia interactions in sensory systems // Pflugers Arch. – 2014. V466., #10.- P. 1859-1872. 6. Oteiza P., Baldwin M.W. Evolution of sensory systems// Curr. Opin. Neurobiol. – 2021, v.71.- P.52-59.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекція, самостійна робота
Методи та критерії оцінювання
Семестрове оцінювання: 1. підсумкова контрольна робота – РН 1.1 – 2.5 (блок Розділу 1, 2) – 60 балів/ 30 балів 2. Підготовка та захист реферату РН 3.1 –40 балів / 20 балів Підсумкове оцінювання: у формі заліку
Мова викладання
Українська