Архегоніати

Освітня програма: БІОЛОГІЯ (бакалавр) ЗАОЧНА

Структурний підрозділ: Навчально-науковий центр “Інститут біології та медицини”

Назва дисципліни
Архегоніати
Код дисципліни
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
9 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
ПР10. Знати основи систематики, методи виявлення та ідентифікації неклітинних форм життя, прокаріот і еукаріот й застосовувати їх для вирішення конкретних біологічних завдань. ПР13. Знати механізми збереження, реалізації та передачі генетичної інформації та їхнє значення в еволюційних процесах. ПР14. Аналізувати взаємодії живих організмів різних рівнів філогенетичної спорідненості між собою, особливості впливу різних чинників на живі організми та оцінювати їхню роль у біосферних процесах трансформації речовин і енергії. ПР21. Аналізувати інформацію про різноманіття живих організмів. ПР27. Проводити дослідження рослинних та грибних об'єктів, визначати таксони рослин та грибів флори України а також світової флори та мікобіоти. ПР28. Проводити базові дослідження у галузях охорони рослинного світу, географії рослин, ботанічного ресурсознавства.
Форма навчання
Заочна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
1. Успішне опанування навчальних дисциплін "Ботаніка", "Фізіологія рослин", "Навчальна практика з ботаніки та зоології", "Основи екології та охорона природи", "Біохімія", "Молекулярна біологія", "Іноземна мова" та знання основ морфології, анатомії, фізіології, систематики рослин та основних принципів і правил ботанічної номенклатури в рамках нормативних та спеціальних дисциплін і польових практик, що викладались в попередні роки навчання. 2. Вміння ідентифікувати ботанічні об’єкти в об’ємі, що визначений нормативними дисциплінами, що викладались в попередні роки навчання; брати участь у диспутах та грамотно обґрунтовувати свою точку зору; працювати з науковою та науково-методичною літературою. 3. Володіння навичками користування ключами для визначення таксонів різного рангу, навичками системного аналізу, самостійного пошуку інформації та її узагальнення.
Зміст навчальної дисципліни
Дисципліна «Архегоніати» є складовою циклу вільного вибору студента. Дисципліна є базовою ботанічною дисципліною, що дає змогу сформувати уявлення про місце вищих спорових та голонасінних рослин у системі органічного світу і найсучасніших системах класифікації цих об’єктів, їх походження та філогенетичні взаємозв’язки, структурноорганізаційну та таксономічну різноманітність, роль і значення для сталого розвитку природи і суспільства, сучасні тенденції та напрямки фундаментально-наукових і прикладних досліджень у галузі систематики архегоніат і суміжних з нею науках. Її місце у системі інших біологічних дисциплін у найбільшому ступені узгоджується з поняттям про рослини як матеріал для різнобічних біологічних досліджень, аналогічно до тварин у зоології, та бактерій та вірусів у мікробіології та вірусології, відповідно. Дисципліна тісно взаємопов'язана із систематикою та номенклатурою вищих рослин, морфологією, анатомією, фізіологією рослин, фітоценологією, географією рослин, палеоботанікою, екологією рослин, молекулярною біологією, фітосозологією.
Рекомендована та необхідна література
1. Кучерява Л.Ф., Войтюк Ю.О., Нечитайло В.А. Систематика вищих рослин. Архегоніати. – К.: Фітосоціоцентр, 1997. – 136 с. 2. Нечитайло В.А., Кучерява Л.Ф. Ботаніка. Вищі рослини. – К.: Фітосоціоцентр, 2000. – 432с. 3. Коул Т.К.Г., Хільгер Х.Г., Гоффіне Б., Нипорко С.О. Постер: Філогенія мохоподібних – Систематика та ознаки безсудинних наземних рослин (мохів, печіночників, антоцеротів), Ukrainian version of the Bryophyte Phylogeny Poster. – 2021. https://www.researchgate.net/publication/333296253_Filogenia_mohopodibnih_BPP_2021_ Ukrainian 4. Cole Th., Hilger H., Goffinet B. Bryophyte Phylogeny Poster (BPP), 2019. 10.7287/peerj.preprints.27571. 5. Cole Th., Bachelier J., Hilger H. Tracheophyte Phylogeny Poster - Vascular Plants: Systematics and Characteristics, 2019. 10.7287/peerj.preprints.2614v3. 6. Goffinet B., Shaw A.J. Bryophyte Biology (2nd edition). – Cambridge University Press, 2009. – 565 p.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекція, самостійна робота
Методи та критерії оцінювання
Поточне оцінювання / контроль: 1. Модульна контрольна робота 1 (дистанційно) - РН 1.1-3.1 - 30 балів / 15 балів 2. Модульна контрольна робота 2 - РН 1.1-3.1 - 30 балів / 15 балів 3. Оцінювання усних відповідей/доповнень - РН 1.1-3.1 - 10 балів / 5 балів 4. Оцінювання презентації/доповіді - РН 1.2, 2.2-3.1– 30 балів / 15 балів. Семестрове оцінювання (семестровий контроль): у формі заліку
Мова викладання
Українська

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Кафедра Біології рослин
Навчально-науковий центр “Інститут біології та медицини”