Стійкість рослин

Освітня програма: БІОЛОГІЯ (бакалавр) ДЕННА

Структурний підрозділ: Навчально-науковий центр “Інститут біології та медицини”

Назва дисципліни
Стійкість рослин
Код дисципліни
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
7 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
ПР04. Розуміти основні терміни, концепції, принципи, теорії і закони в галузі біологічних наук і на межі предметних галузей. ПР07. Демонструвати знання про структурну організацію біологічних систем на молекулярному рівні організації. ПР10. Встановлювати закономірності взаємодії живих організмів різних форм структурної організації між собою, особливості впливу різних чинників на живі організми та оцінювати їх роль у біосферних процесах біотичної трансформації речовин і енергії. ПР11. Аналізувати форми взаємовідносин між мікро-та макроороганізмами з визначенням основних напрямів цих процесів. ПР16. Обирати методи, алгоритми планування та проведення польових, лабораторних, клініко-лабораторних досліджень, у т.ч. математичні методи та програмного забезпечення для проведення досліджень, обробки та представлення результатів. ПР17. Шляхом самостійного навчання освоїти нові знання та сучасні методи експериментальних досліджень для вирішення проблемних завдань біології.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
1. Знати закономірності пристосування рослин до різних біотичних та абіотичних чинників. 2. Вміти проводити спостереження за ростом та розвитком рослин в умовах природних екосистем, штучних фітоценозів, урбанізованих ландшафтів, аналізувати основні морфологічні, фізіологічні реакції рослин залежно від умов оточуючого середовища. 3. Володіти елементарними навичками моделювання стресових ситуацій, аналізу процесів та роботи в хімічній лабораторії.
Зміст навчальної дисципліни
«Стійкість рослин» навчальна дисципліна що надає студентам систему знань зі стрестолерантності біологічних систем, сконцентрована на з’ясуванні механізмів стійкості рослин до різних типів біотичних і абіотичних стресових чинників, характеризує поняття стресу і фактори, що визначають силу його впливу; досліджує модифікації метаболізму рослинних клітин при нелетальній дії стресу із залученням класичних методів фізіології, генетичної інженерії та біотехнології. Вивчає механізми відповіді рослин на: водний стрес у разі посухи чи затоплення; температурний стрес у разі дії низьких та високих температур; хімічний стрес у разі забруднення середовища важкими металами. Механізми локальної стійкості рослинних клітин до дії патогена, реакцію надчутливості та системної набутої стійкості.
Рекомендована та необхідна література
1. Гродзинский Д.М. Адаптивная стратегия физиологических процессов растений. – Киев: Наук. думка, 2013. – 301с. 2. Колупаев Ю.Є., Карпец Ю.В. Формирование адаптивных реакций растений на действие абиотических стрессоров. – Киев:Основа, 2010,352 с. 3. Мусієнко М.М. Фізіологія рослин: Підручник. – К.: Либідь, 2005. – 808 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
лекції, самостійна робота
Методи та критерії оцінювання
- Семестрове оцінювання: 1. Реферат з розділу 1: РН 2.1, РН 2.2, РН 3.1 – 20 балів/10 балів 2. Модульнпа контрольна робота з розділу 1: РН 1.1, РН 1.2 – 20 балів/10 балів 3. Реферат з розділу 2: РН 2.1, РН 2.2, РН 3.1 – 20 балів/10 балів 4. Модульна контрольна робота з розділу 2: РН 1.1, РН 1.2 – 20 балів/10 балів 5. Усні відповіді, доповнення: РН 2.1, РН 2.2, РН 3.1 – 20 балів/10 балів - семестровий контроль: у формі заліку
Мова викладання
Українська

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Кафедра Біології рослин
Навчально-науковий центр “Інститут біології та медицини”