Видавничі системи

Освітня програма: Комп’ютерні системи та мережі

Структурний підрозділ: Факультет радіофізики, електроніки та комп’ютерних систем

Назва дисципліни
Видавничі системи
Код дисципліни
ОК 10
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Другий
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
1 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
Студент повинен знати: основні етапи підготовки навчально-наукової публікацій до видання; програмне забезпечення настільних комп’ютерних видавничих систем; вимоги до оформлення текстів; основні характеристики шрифтів та особливості їх використання в різних видах професійної діяльності; складові компоненти підручників та вимоги до їх оформлення; особливості підготовки до публікації стендових доповідей; вимоги до оформлення публікацій в наукових журналах; основні правила оформлення різних складових видання: таблиць, графіків, ілюстрацій, формул; особливості авторського права у видавничій діяльності.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Навчальна дисципліна «Видавничі системи» використовує знання базового циклу дисциплін (основи апаратного та програмного забезпечення, комп’ютерні системи), які викладалися на рівні бакалаврату галузі знань “Інформаційні технології”.
Зміст навчальної дисципліни
1. Етапи підготовка навчально-наукової публікацій до видання. Знайомство з технологіями друку та програмним забезпеченням. 2. Типографіка, як система оформлення тексту, так і окремих його елементів. Класифікація шрифтів та їх основні характеристики. 3. Універсальні правила оформлення тексту публікації. Правила підготовки та типові помилки в оформленні. 4. Підходи до оформлення підручників. Випускні відомості підручника. Способи оформлення різних елементів підручників. Універсальна десяткова класифікація її співвідношення до роду професійної діяльності. Бібліотечно-бібліографічна класифікація. ISBN та ISSN для видань. 5. Оформлення стендових доповідей на конференціях. 6. Оформлення публікацій в наукових журналах. Підходи до оформлення діаграм, графіків, таблиць, формул та інших елементів публікації. 7. Вибрані розділи. Вимоги до оформлення публікації, його класифікації Робота з коректурою публікації та основні позначення. Основні правила набору і оформлення публікації. Авторське право у видавничій справі.
Рекомендована та необхідна література
1. Тимошик Микола. Книга для автора, редактора, видавця: практ. посібник. - 2-ге вид. - К.: Наша культура і наука, 2006. - 560 с. 2. Сава B.I. Основи техніки творення книги: навч. посібник. гриф МОНУ - Львів: Каменяр, 2000. -136 c. 3. Шибицька Н.М. Інформатика. Видавничо-поліграфічні виробництва: навч. посіб. гриф МОНУ– К. : НАУ, 2014. – 212 с. 4. Сава В. І. Основи техніки творення книги: навч. посібник. Л.: Каменяр, 2000. – 136 с. 5. Тимошик М.С. Видавнича справа та редагування / курс лекцій – Ч. 1. – К., 2002.– 98 с. 6. Шибицька Н.М. Комп’ютерні видавничі системи: лаб. практикум». – К.: НАУ, 2014. -32 с. 7. Кіптілий І.О. Видавнича діяльність у науково-методичній роботі. Полтава: ПОІППО, 2008 – 48 с. 8. Овчінніков В. Історія книги: Еволюція книжкової структури. Львів: Світ, 2005. - 420 с. 9. Афанасьева К. Авторське право на похідні твори у видавничій діяльності // Теорія і практика інтелектуальної власності – Київ, 2011. – № 4 (60). – С.21-28.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, семінарські заняття, індивідуальна самостійна робота.
Методи та критерії оцінювання
- семестрове оцінювання: навчальний семестр має два змістові модулі: у змістовий модуль 1 (ЗМ1) входять теми 1–3, у змістовий модуль 2 (ЗМ2) входять теми 4–7. До семестрового оцінювання входить оцінка за проходження семінарських занять. - форма заліку – письмово-усна. На заліку студенту пропонується виконати практичну роботи (оформити наукову статтю у відповідності з вимогами щодо її оформлення). Після виконання роботи відбувається обговорення результатів у процесі якого можуть бути задані додаткові питання. Умовою досягнення позитивної оцінки за дисципліну є отримання не менш ніж 60 балів, при цьому оцінка за результатами навчання 2 [вміння] і 4 [автономність та відповідальність] не може бути меншою ніж 50% від максимального рівня (15 і 5 балів відповідно), оцінка за іспит не може бути меншою 24 балів. - умовою допуску до заліку є отримання студентом сумарно не менше, аніж критично-розрахунковий мінімум 36 балів за семестр.
Мова викладання
Українська

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Кафедра комп'ютерної інженерії
Факультет радіофізики, електроніки та комп’ютерних систем