Методологія проектування відкритих комп’ютерних систем

Освітня програма: Комп’ютерні системи та мережі

Структурний підрозділ: Факультет радіофізики, електроніки та комп’ютерних систем

Назва дисципліни
Методологія проектування відкритих комп’ютерних систем
Код дисципліни
ОК 2
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Другий
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
1 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
5
Результати навчання
Студент повинен знати: концепти системи та відкритої комп’ютерної системи, які ґрунтуються на загальній теорії систем; засади методології відкритих комп’ютерних систем; аналізувати методи профілювання як основного інструменту функціональної стандартизації комп’ютерних систем; безпеку і профілі захисту інформації в комп’ютерах та системах, основні види атак та засоби їх запобіганню; інструментальні засоби проектування відкритих комп’ютерних систем.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Навчальна дисципліна «Методологія проектування відкритих комп’ютерних систем» базується на циклі дисциплін професійної та практичної підготовки, зокрема, «Дискретна математика», «Програмування», «Програмування для UNIX-систем», «Комп’ютерні системи», «Комп’ютерні мережі», «Архітектура комп’ютера», «Системне програмування».
Зміст навчальної дисципліни
Основоположні відомості із загальної теорії систем. Класифікація систем у формі моделі та технічних систем. Поняття відкритості, відкритої комп’ютерної системи. Організації, що працюють в області методології відкритих комп’ютерних систем. Методологічні засади створення відкритих комп’ютерних систем: моделі OSE RM та OSІ RM, апарат профілювання та таксономія профілів таких систем. Основні етапи технології відкритих систем. Функціональна та інформаційна моделі, визначення цілей створення системи та формування складу її функцій та профілів, приклад побудови функціональної моделі. Визначення мети і призначення груп стандартів для роботи в трьохрівневих архітектурах систем: CORBA, COM/DCOM та Globe, їх порівняльний аналіз. Профілі безпеки відкритих комп’ютерних систем. Рівні інформаційної безпеки: захист комп’ютера, мережі та інформації (Compusec, Netsec, Infosec), визначення безпеки як процесу. Інструментальні засоби створення відкритих систем.
Рекомендована та необхідна література
1. Погорілий С.Д. Програмне конструювання. Підручник за редакцією академіка АПН України Третяка О.В., видання 2-е. Київ : ВПЦ "Київський університет", Київ, 2007. 2. Погорілий С.Д., Калита Д.М. Комп'ютерні мережі. Апаратні засоби та протоколи передачі даних. За редакцією академіка АПН України Третяка О.В. Київ : ВПЦ "Київський університет", Київ, 2007. 3. А. В. Анісімов, А. Ю. Дорошенко, С. Д. Погорілий, Я. Ю. Дорогий. Програмування числових методів мовою PYTHON. За редакцією чл.-кор. НАН України А. В. Анісімова. Підручник із грифом МОН України. ВПЦ «Київський університет», 2015 р. 640 с. 4. http://www.open-std.org/jtc1/sc22/wg21/docs/papers/2013/n3797.pdf 5. http://www.javaworld.com
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, семінарські заняття, індивідуальна самостійна робота
Методи та критерії оцінювання
Семестрове оцінювання: Навчальний семестр включає 3 форми звітності: контрольну роботу - від 0 до 20 балів; підготовку і захист аналітичного звіту із заданої теми - від 0 до 20 балів; підготовку і захист практичних завдань (4 задачі) - від 0 до 20 балів. Підсумкове оцінювання (у формі іспиту): форма іспиту – письмово-усна. Завдання на іспит складається із 2 питань і задачі. Кожне питання оцінюється від 0 до 13 балів, задача - від 0 до 14 балів. Всього на іспиті можна отримати від 0 до 40 балів. Умовою досягнення позитивного результату за дисципліну є отримання не менш ніж 60 балів, при цьому оцінка за іспит не може бути меншою за 25 балів. Умови допуску до іспиту: отримання студентом сумарно не менше, аніж 35 балів за семестр та здача аналітичного звіту і усіх практичних завдань.
Мова викладання
Українська

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Кафедра комп'ютерної інженерії
Факультет радіофізики, електроніки та комп’ютерних систем