Додаткові розділи фізики

Освітня програма: Прикладна фізика та наноматеріали

Структурний підрозділ: Факультет радіофізики, електроніки та комп’ютерних систем

Назва дисципліни
Додаткові розділи фізики
Код дисципліни
ОК 12
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Другий
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
1 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
4
Результати навчання
Студент повинен знати основні поняття та методи фізики солітонів, основні поняття та методи теорії гравітації, основні поняття та методи сучасної квантової теорії, а також вміти їх застосовувати при аналізі та розв’язуванні конкретних фізичних задач, які актуальні в науці та сучасних технологіях.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Успішне опанування математичних курсів, а саме “Математичний аналіз”, “Загальна алгебра”, “Диференціальні рівняння”, “Методи математичної фізики”, “Теорія ймовірностей”, курсів теоретичної фізики, зокрема, “Теоретична механіка”, “Електродинаміка”, “Квантова механіка” та “Статистична фізика”.
Зміст навчальної дисципліни
1.Вступ до фізики солітонів. Основні ідеї теорії солітонів. Методи інтегрування солітонних рівнянь, метод оберненої задачі розсіювання, суперсиметрична квантова механіка, закони збереження та інтеґрованість солітонних рівнянь. Наближені методи теорії солітонів. Задача квантування солітонів. 2. Основи теорії гравітації. Отримання рівнянь гравітаційного поля за відсутності та при наявності матерії з використанням тензорного формалізму та коваріантного диференціювання тензорних полів. Рівняння руху для геодезичних. Зведення рівнянь Ейнштейна до рівняння Ньютона у випадку слабких гравітаційних полів і малих швидкостей. Розв’язок Шварцшільда, явище колапсу. 3. Загальні та прикладні проблеми квантової механіки в науці та сучасних технологіях. Метод когерентних корельованих станів, його використання для реалізації ядерних процесів. Метод інтерференції інтенсивностей хвиль де-Бройля для просторової локації джерел елементарних частинок. Магнітний монополь. Ядерні процеси за малої енергії.
Рекомендована та необхідна література
1. М.В. Максюта, Релятивістські рівняння гравітаційного поля. Київ, КНУ, 2004; 2. В.І. Висоцький. Квантова механіка та її використання в прикладній фізиці, Київ, КНУШ, 2008;
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, індивідуальна самостійна робота.
Методи та критерії оцінювання
3 модульні контрольні роботи – кожна по 15 балів; виконання домашніх робіт та індивідуальних завдань – 15 балів; іспит – 40 балів. Екзаменаційний білет складається з 3 теоретичних питань: перше і друге питання оцінюються по 13 балів, третє – 14 балів. Всього за іспит можна отримати від 0 до 40 балів. Умовою досягнення позитивної оцінки за дисципліну є отримання не менш, ніж 60 балів, оцінка за іспит не може бути меншою 24 балів. Умови допуску до підсумкового іспиту: отримання магістром сумарно не менше, ніж критично-розрахунковий мінімум за семестр. Магістри, які протягом семестру сумарно набрали меншу кількість балів, ніж критично-розрахунковий мінімум 36 балів, для одержання допуску до іспиту обов’язково повинні написати додаткову контрольну роботу.
Мова викладання
Українська