Молекулярна фізика
Освітня програма: Еконофізика
Структурний підрозділ: Факультет радіофізики, електроніки та комп’ютерних систем
Назва дисципліни
Молекулярна фізика
Код дисципліни
ОК 17
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
2 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
5
Результати навчання
Студент повинен знати класичні та квантові розподіли частинок за швидкістю, енергією та у полі сил; елементи теорій флуктуацій; теорія явищ переносу у газах та рідинах; фізичні явища у розрідженних газах; закони термодинаміки; основи теорії теплоємності речовини; ентропія та її зв’язок з імовірністю стану системи; методи термодинаміки та основні термодинамічні співвідношення; фазові перетворення та умови співіснування фаз; елементи теорії рідин; елементи теорії твердого тіла; елементи теорії рідких та твердих розчинів.
Студент повинен вміти обчислювати середні значення фізичних величин за відомими функціями їх розподілу,; використовувати теорію явищ переносу для обчислення потоків частинок, їх енергії та імпульсу; використовувати закони термодинаміки для обчислення зміни стану термодинамічних систем в різних рівноважних процесах; визначати залежність внутрішньої енергії речовини від температури та об’єму за відомими рівняннями стану речовини та процесів, що відбуваються.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Навчальна дисципліна «Молекулярна фізика» базується на циклі дисциплін професійної та практичної підготовки, зокрема, «Механіка», «Математичний аналіз», «Загальна алгебра».
Зміст навчальної дисципліни
У програмі дисципліни розглядаються властивості газів, рідин і твердих тіл у зв’язку з їх будовою і характером руху молекул і атомів у них. Для цього використовуються методи молекулярно-кінетичної теорії та статистичної фізики. Розглядаються статистичні розподіли та основні закони термодинаміки. Наводяться приклади застосування методів молекулярної фізики до деяких фізичних явищ у газах, рідинах, твердих тілах, розчинах.
Рекомендована та необхідна література
1. Булавін Л.А., Гаврюшенко Д.А., Сисоєв В.М. Молекулярна фізика, К., 2006.- 568с.
2. Клим М.М., Якібчук П.М. Молекулярна фізика. Львів, 2003 – 293с.
3. Гойса С.М., Короновський В.Є.,Харченко Н.П., Іщук Л.В. Молекулярна фізика. Задачі, запитання. К., 2011. – 192с.
4. Шиманський Ю.І., Шиманська О.Т. Молекулярна фізика, К., 2007. – 464с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, практичні заняття, самостійна індивідуальна робота, колоквіум.
Методи та критерії оцінювання
Семестрове оцінювання: контроль здійснюється за таким принципом. Навчальний семестр має два змістові модулі. Після завершення відповідних тем проводяться два письмових колоквіуми та дві письмові модульні контрольні роботи. Для визначення рівня досягнення результатів навчання завдання для модульних робіт перевіряють теоретичні знання та уміння застосовувати їх до розв’язку конкретних фізичних задач. Обов’язковим для допуску до іспиту є написання 1-го та 2-го колоквцумів і 1-ї та 2-ї модульних контрольних робіт з кількістю балів не менше 10 балів за колоквіум та 5 балів за контрольну роботу.
Підсумкове оцінювання - у формі іспиту, форма іспиту– письмово-усна. . Всього за іспит можна отримати від 0 до 40 балів. Умовою досягнення позитивної оцінки за дисципліну є отримання не менш ніж 60 балів, при цьому оцінка за іспит не може бути меншою 24 балів.
Мова викладання
Українська
Викладачі
Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами
Сергій
Миколайович
Гойса
Кафедра електрофізики
Факультет радіофізики, електроніки та комп’ютерних систем
Факультет радіофізики, електроніки та комп’ютерних систем
Кафедри
Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни
Кафедра електрофізики
Факультет радіофізики, електроніки та комп’ютерних систем