Правове забезпечення гендерної рівності

Освітня програма: Приватне та публічне право ОС Магістр

Структурний підрозділ: Інститут післядипломної освіти

Назва дисципліни
Правове забезпечення гендерної рівності
Код дисципліни
ВКС.5.01
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Другий
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
2 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
Опанування здобувачами теоретичним і нормативним матеріалом, розвиток вміння логічно, професійно обґрунтовувати та висловлювати свою точку зору в питанні формування ідей гендерної рівності, процесу законодавчого закріплення даного принципу, а також практичних проблем, що виникають на стадії його дотримання як на національному, так і на міжнародному рівні. Дисципліна спрямована на формування у здобувачів навичок: - приймати обґрунтовані рішення щодо застосування законодавства по забезпеченню гендерного паритету; - обирати та застосовувати ефективні форми і способи захисту при порушенні гендерних квот; - працювати в міжнародному контексті; - аналізувати та оцінювати вплив правової системи Європейського Союзу на правову систему України в частині забезпечення гендерної рівності у сфері публічної влади.
Форма навчання
Заочна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Здобувач вищої освіти повинен мати певний рівень загальнонаукової та спеціальної підготовки з усього спектру юридичних проблем. Знати та розуміти доктрину формування, становлення і закріплення принципу гендерної рівності, вітчизняне законодавство, приписи провідних країн світу та норми директив Європейського Союзу, що закріплюють гендерний паритет в усіх соціально-політичних сферах життєдіяльності людини; мати навички опанування проблем аналізу нормативно-правових актів як вітчизняного, так і міжнародного характеру; складання юридичних документів, у тому числі позовних заяв, скарг щодо порушення гендерного паритету; формулювати висновки та обґрунтовувати пропозиції щодо вирішення юридичних питань.
Зміст навчальної дисципліни
Модуль 1. "Загальна характеристика правового забезпечення гендерної рівності": - Поняття і природа гендерної рівності; зародження суфражиського руху та нормативне закріплення принципу гендерного паритету в законодавстві провідних країн; - Формування гендерної політики Європейського союзу; - Становлення української моделі забезпечення гендерного паритету. Модуль 2 « Організаційно-правове забезпечення дотримання принципу гендерної рівності»: - Правове забезпечення гендерної рівності у вимірі сімейної політики; - Правове забезпечення гендерної рівності в економічній сфері; - Організаційно-правове забезпечення дотримання принципу гендерної рівності в системі державної служби; - Гендерна рівність у секторі безпеки і оборони: стан, проблеми, перспективи; - Забезпечення гендерної рівності у глобальних рейтингах: досягнення та прогалини.
Рекомендована та необхідна література
1. Гендерна рівність і розвиток: погляд у контексті європейської стратегії України / Центр Разумкова, 2016. 244 с. 2. Ґендерна політика в системі державного управління : підручник / за ред. М. М. Білинської. Запоріжжя: Друкарський світ, 2011. 132 с. 3. Грицай І. О. Г. Механізм забезпечення принципу гендерної рівності: теорія та практика: монографія. К.: «Хай-Тек Прес», 2018. 560 с. 4. Левченко К. Б. Гендерна політика в Україні: визначення, формування, управління: монографія. К. : Нац. ун-т внутр. справ, 2003. 343 с. 5. Мельник Т. М. Правові аспекти гендеру. Основи теорії гендеру : навч. посіб. Київ : К.І.С., 2004. С. 283–326; 6. Шевченко З. В. Словник гендерних термінів. Черкаси : Видавець Чабаненко Ю., 2016.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекція, семінарське заняття, Самостійна робота студента
Методи та критерії оцінювання
Експрес опитування, доповідь, участь у науковій дискусії, звіт з практичної роботи, підсумкова контрольна, залік. Мінімальний бал, який має бути отриманий студентом за відповідними формами контролю складає 36 балів. Максимальний бал, який може бути отриманий студентом за семестр складає 60 балів. Оцінка за передбачені форми поточного контролю сумарно не можуть перевищувати 60 балів. Підсумкове оцінювання: залік. Максимальна підсумкова оцінка з дисципліни - 100 балів. Студент може отримати на заліку максимально 40 балів, до яких додаються бали, отримані під час практичних (семінарських) занять. Для отримання загальної позитивної оцінки з дисципліни оцінка, отримана під час заліку, не може бути меншою 24 балів. Шкала відповідності оцінок: зараховано - 90-100, зараховано - 75-89, зараховано - 60-74, не зараховано - 0-59.
Мова викладання
Українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Іванна Андріївна Мацелюх
ІПО-викладачі
Інститут післядипломної освіти

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

ІПО-викладачі
Інститут післядипломної освіти