Моделювання в географії

Освітня програма: Урбаністика та міське планування

Структурний підрозділ: Географічний факультет

Назва дисципліни
Моделювання в географії
Код дисципліни
ОК 34
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
7 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
5
Результати навчання
Знати: сутність, етапи, механізм та рівні моделювання в географії, переваги та недоліки моделювання, підходи до класифікації моделей, особливості формалізації географічних об’єктів; сучасні напрями моделювання в географії; методику застосування багато- та однофакторного математико-статистичного моделювання просторових структур і процесів; методику застосування біхевіористичного моделювання в географії, умови і особливості організації та аналізу результатів експертних оцінок; методику застосування нелінійного моделювання в географії Вміти: здійснювати збір, систематизацію та аналіз даних для цілей моделювання географічних об’єктів; визначати доцільність застосування методів математико-статистичного, біхевіристичного, нелінійного моделювання просторових структурі і процесів; проводити власні спостереження, здійснювати аналіз і синтез результатів моделювання просторових структур і процесів, презентувати та захищати їх
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
1. Успішне вивчення навчальної дисципліни «Методи урбаністичних досліджень». 2. Успішне проходження навчальних практик з методів набуття та обробки географічної інформації. 3. Володіння навичками роботи у спеціалізованому програмному середовищі.
Зміст навчальної дисципліни
Дана навчальна дисципліна присвячена вивченню сутності, етапів та механізму моделювання в географії, переваг та недоліків моделювання, поняття про моделі, їх класифікацію, формалізацію, сучасних напрямів моделювання в географії, методики побудови, вивчення та використання багато- та однофакторних математико-статистичних моделей, біхевіористичних моделей, у тому числі із застосуванням методів експертних оцінок, особливостей моделювання розміщення та просторової взаємодії, нелінійного моделювання. Вона покликана сформувати у студентів стратегічні уявлення щодо способів сучасного модельного відображення просторових структур і процесів.
Рекомендована та необхідна література
1.Мезенцев К.В. Регіональне прогнозування соціально-економічного розвитку: навч. посібник. Київ: ВПЦ «Київський університет», 2004. 82 с. 2. Мезенцев К.В., Кононенко О.Л., Мельничук А.Л., Пасько В.Ф., Провотар Н.І., Гнатюк О.М., Запотоцька В.А. Методи суспільно-географічних досліджень: навчально-методичне видання. Київ: Фенікс, 2021. 100 с. 3. Нємець К.А., Нємець Л.М. Просторовий аналіз у суспільній географії: нові підходи, методи, моделі. Харків: ХНУ імені В.Н.Каразіна, 2013. 228 с. 4. Пилипенко І.О., Мальчикова Д.С. Методики суспільно-географічних досліджень (на матеріалах Херсонської області): навч. посібник. Херсон, 2007. 112 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, практичні заняття, самостійна робота
Методи та критерії оцінювання
Семестрове оцінювання: кількість балів, що студент отримує протягом семестру є сумою балів, що були отримані при оцінюванні роботи на практичних заняттях, під час усного опитування та виконанні тематичних контрольних робіт. Організація оцінювання: Робота на практичних заняттях оцінюється за результатами виконання, відповідно до графіку проведення практичних занять. Тематичні контрольні роботи проводяться у письмовому форматі. Результати навчання за умови опанування на належному рівні оцінюються таким чином: 1. Перевірка та захист практичних робіт – від 24 до 35 балів. 2. Усне опитування – від 2 до 5 балів. 3. Тематичні контрольні роботи – від 10 до 20 балів.
Мова викладання
Українська

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Економічної та соціальної географії
Географічний факультет