Оцінка впливу міста на довкілля

Освітня програма: Урбаністика та міське планування

Структурний підрозділ: Географічний факультет

Назва дисципліни
Оцінка впливу міста на довкілля
Код дисципліни
ОК 24
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
5 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
4
Результати навчання
Знати: концепції взаємодії людини з природою в локальних і глобальних масштабах; поняття біотичної регуляції та господарської ємності біосфери; поняття про екологічну безпеку, фактори надзвичайних ситуацій; оцінка і управління ризиком, фактори ризиків у містах; сутність екологічної оцінки, стратегічної екологічної оцінки і екоаудиту, ЕО в Україні тощо Вміти: застосовувати загальні та спеціальні географічні методи в системі раціонального природокористування та природоохоронної діяльності; аналізувати екологічні наслідки господарської діяльності у містах та знаходити інструменти впливу на суб’єктів природокористування; розробляти системи екологічного управління тощо
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
1. Успішне опанування дисциплін «Природнича географія», «Суспільна географія», «Вступ до урбаністичних студій», «Методи урбаністичних досліджень», «Урбоекологія», «Ландшафтна екологія». 2. Вміння відслідковувати й осмислювати розвиток теорії й практики у сфері взаємодії людини і природи, встановлювати та визначати причинно-наслідкові зв’язки явищ та процесів у біосфері. 3. Володіння сучасними кількісними та якісними методами географічних досліджень, вміння кількісно і якісно аналізувати особливості природних та суспільних процесів у географічні оболонці. 4. Володіння навичками критичного мислення, аналізу і синтезу, здатності шукати, обробляти та аналізувати інформацію про природні умови та ресурси територій міст, комплексного природно-ресурсного потенціалу з різних джерел; здатність визначати, формулювати і вирішувати проблеми у сфері природокористування.
Зміст навчальної дисципліни
Дисципліна «Оцінка впливу природного середовища» висвітлює підходи і методи здійснення сталого (збалансованого) управління містом. Вона присвячена вивченню біотичної регуляції довкілля, питанням управління природокористуванням та природоохоронною діяльністю у місті, інструментам господарського механізму управління природними ресурсами, основам екологічного моніторингу, підходам до екологічної безпеки та управління ризиком, а також новітнім механізмам реалізації стратегії сталого розвитку на засадах екологічної, зеленої, циркулярної економіки. Вона закладає основу знань та розумінь щодо системи оцінки впливу господарської діяльності на довкілля та її інструментів, зокрема, стратегічної екологічної оцінки, а також значення та методології здійснення екологічного аудиту та екологічного інспектування господарської діяльності об’єктів різного ієрархічного рівня та різних прав власності у містах.
Рекомендована та необхідна література
1. Дронова О. Л. Запотоцький С. П. Сучасне природокористування: суспільно-географічний контекст : навчально-методичний посібник. Київ: Прінт-Сервіс, 2018. 214 с. 2. Потапенко В.Г. Стратегічні пріоритети безпечного розвитку України на засадах «зеленої економіки»: монографія . За наук. ред. Є. В. Хлобистова. Київ: НІСД, 2012. 360 с. 3. Василенко І.А., Півоваров О.А., Трус І.М., Іванченко А.В. Урбоекологія. Дніпро: Акцент ПП, 2017. 309 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекція, практична робота, самостійна робота, дискусія
Методи та критерії оцінювання
У курсі передбачено 2 змістові частини. Заняття проводяться у формі лекцій та практичних занять. Завершується дисципліна іспитом. Семестрове оцінювання: кількість балів, що студент отримує протягом семестру є сумою балів, що були отримані при оцінюванні роботи на практичних заняттях та виконанні тематичних контрольних робіт. Організація оцінювання: Робота на практичних заняттях оцінюється по виконанню, відповідно до графіка проведення практичних занять. Тематичні контрольні роботи проводяться у тестовій формі.
Мова викладання
Українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Олена Леонідівна Дронова
Економічної та соціальної географії
Географічний факультет

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Економічної та соціальної географії
Географічний факультет