Вибрані розділи фізичної акустики
Освітня програма: Медична фізика
Структурний підрозділ: Фізичний факультет
Назва дисципліни
Вибрані розділи фізичної акустики
Код дисципліни
ВБ4.1
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Другий
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
3 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
6
Результати навчання
Знати: основні поняття та положення фізичної акустики; фізичні закономірності взаємодії акустичних хвиль з середовищем; можливості та область застосування акустичних методів для вивчення мікроскопічних характеристик; характеристики акустичних хвиль та основні експериментальні методи їх вимірювання; методи генерації та реєстрації акустичних коливань. Вміти: планувати та виконувати вимірювання основних характеристик акустичних хвиль у різних середовищах; інтерпретувати результати дослідження акустичних властивостей рідин та твердих тіл; творчо використовувати фізичні методи для дослідження і діагностики фізичних характеристик біологічних систем; самостійно вивчати і використовувати літературу з даної дисципліни, аналізувати експериментальні дані.
Форма навчання
Попередні умови та додаткові вимоги
Для оволодіння дисципліною необхідні знання, отримані в рамках загального курсу фізики, курсів теоретичної механіки, молекулярної і квантової фізики. В свою чергу знання, вміння і навики, отримані в рамках даного курсу, використовуються при вивчені курсів біофізичного напрямку.
Зміст навчальної дисципліни
Моделі взаємодії фізичних систем із звуковими хвилями. Континуальний підхід. Поняття однорідного континууму. Основні поняття теорії коливань. Поширення звуку в речовині. Поняття неперервності. Часи релаксації. Рівняння неперервності та його фізичний зміст. Типи континуумів. Деформації та напруження в континуумі. В'язкопружні континууми Фойгхта і Максвела. Стандартний в'язкопружний континуум. К- і Р-континууми. Спадковий пружний континуум. Модель кусково-однорідного континууму. Рівняння руху для різних типів континуумів. Випромінювання та розсіяння звуку. Випромінювачі звукових хвиль. Випромінювання неперервне та імпульсне. Потік енергії. Фізична природа розсіяння звукових хвиль. Нерухомі великомасштабні неоднорідності. Падіння хвиль під кутом до поверхні великомасштабної неоднорідності: контакт ідеальних рідин. Нерухомі дрібномасштабні неоднорідності. Бульбашки газу в рідині.
Рекомендована та необхідна література
1.Грінченко В. Т., Вовк І. В., Маципура В. Т. Основи акустики. — К.: Наукова думка, 2007. — 640 с.
2.Фізична акустика: навч. посібник для студ. ВНЗ / В. С. Дідковський [та ін.]; Національний технічний ун-т України "Київський політехнічний ін-т". Кафедра акустики та акустоелектроніки. - К.: НМЦВО, 2009. - 276 с.
3.L.A. Bulavin, Yu. F. Zabashta. Ultrasonic diagnostics in medicine. Physical foundations. Leiden - Boston: VSP, 2007. – 527 p.
4. Біофізика. Фізичні методи аналізу та метрологія / За ред. Е.І.Личковського, В.О.Тиманюка. - Вінниця, Нова Книга, 2014.
5.Медична і біологічна фізика/ За ред. О.В.Чалого. – Вінниця, Нова Книга, 2013.
6.Ємець Л.Ф. Основи біологічної фізики і медична апаратура / Ємець Л.Ф. – К.: ВСВ «Медицина», 2014. – 392 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції
Методи та критерії оцінювання
Семестрове оцінювання: під час лекцій проводиться опитування студентів в усній формі шляхом відповідей на конкретну кількість запитань. Підсумкова оцінка з освітнього компонента в цілому, підсумковою формою контролю за яким встановлено іспит, визначається як сума оцінок (балів) за всіма успішно оціненими результатами навчання під час семестру (оцінки нижче мінімального порогового рівня до підсумкової оцінки не додаються) та оцінки, отриманої під час іспиту. Формою проведення іспиту є написання письмової роботи з подальшою усною співбесідою. Максимальна кількість балів, яка може бути отримати здобувачем освіти під час іспиту, становить 60 балів за 100 бальною шкалою. Обов’язковою умовою допуску до іспиту є відпрацювання всіх практичних робіт та написання модульних контрольних робіт. Здобувач освіти не допускається до іспиту, якщо під час семестру набрав менше ніж 20 балів
Мова викладання
Українська
Викладачі
Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами
Ірина
Юріївна
Дорошенко
Кафедра фізики функціональних матеріалів
Фізичний факультет
Фізичний факультет
Кафедри
Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни
Кафедра фізики функціональних матеріалів
Фізичний факультет