Наукова картина світу

Освітня програма: Медична фізика

Структурний підрозділ: Фізичний факультет

Назва дисципліни
Наукова картина світу
Код дисципліни
ВБ2.1
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Другий
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
3 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
Знати математичне формулювання та фізичний зміст основних принципів та законів сучасної фізики. Знати основні фізичні експерименти, на яких базуються закони сучасної фізики. Знати основні напрямки сучасних фізичних досліджень та проблеми, над якими працюють фізики. Знати основні сучасні досягнення фізики та їх застосування у різних галузях науки, виробництва та повсякденного життя Вміти сформулювати основні принципи та записати закони фізики, пояснити їх фізичний зміст; аналізувати фізичні явища та виконувати розрахунки основних типів атомних і молекулярних систем та їх взаємодії з електромагнітним випромінюванням, оцінювати точність розрахунків. Вміти самостійно працювати з відповідною літературою. Самостійно приймати рішення стосовно свого професійного розвитку.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Знати основні поняття курсів «Математичний аналіз», «Аналітична геометрія та лінійна алгебра», «Тензорне та векторне числення», «Математична фізика», «ТФКЗ», «Класична Механіка», «Термодинаміка», «Статистична фізика та термодинаміка», «Фізика фазових переходів», «Оптика», «Фізика атома». Вміти логічно і послідовно формулювати основні положення і закони теоретичної фізики, молекулярної фізики та термодинаміки, оптики, фізики атома, квантової механіки; працювати з основними законами збереження фізичних величин; вільно оперувати поняттями математичного аналізу і застосовувати їх до фізичних проблем. Володіти елементарними навичками отримання і аналізу інформації, елементарними навиками пошуку та опрацювання спеціалізованої літератури, побудови розв’язку алгебраїчних і диференційних рівнянь, побудови та аналізу аналітичних та графічних залежностей в системах типу Mathematica, Maple тощо.
Зміст навчальної дисципліни
У курсі розглядаються сучасні наукові дані про будову та закономірності еволюції речовини та поля у Всесвіті, мікро- та макроскопічні явища, у тому числі механічні, теплові, оптичні, виходячи з особливостей атомно-молекулярної будови речовини, та основні положення і закони сучасної фізики і побудова на їх основі загальної наукової картини світу. Демонструються міждисциплінарні зв’язки сучасної фізики з астрономією, космологією, хімією та біологією. Результати навчання полягають в умінні застосовувати основні закони сучасної фізики як для розв’язку задач, так і в отриманні навичок практичного використання таких законів при виконанні практичних завдань.
Рекомендована та необхідна література
1.J.B. Pendry. Negative refraction. Contemporary Physics, v.45, N3, p.191-202, 2004. 2.Ari Sihvola. Metamaterials in electromagnetics. Metamaterials, v.1, p.2-11, 2007. 3.І.П.Пінкевич, В.Й.Сугаков. Теорія твердого тіла. - К., 2006. 4.I. Prigogine. Modern Thermodynamics: From Heat Engines to Dissipative Structures. Wiley & Sons, Incorporated, 2014. 5.J. Honig, J. Spałek. A Primer to the Theory of Critical Phenomena. Elsevier Science, 2017. 6.S. Stishov. Phase Transitions for Beginners. World scientific, 2018. 7.B. Fultz. Phase Transitions in Materials . Cambridge University Press, 2020. 8.M. Gitterman. Phase Transitions: Modern Applications. World Scientific, 2014. 9.І.Р. Юхновський. Фазові перетворення другого роду. Київ: Наукова думка, 1985. 10.R. Solé. Phase Transitions. Princeton university press, 2011. 11. P. Papon, J. Leblond, P.H.E. Meijer. The Physics of Phase Transitions. Concepts and Applications. Springer Berlin, Heidelberg, 2006.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Методи оцінювання: опитування в процесі лекції, колоквіум, екзамен. Підсумкова оцінка складається з семестрових модульних оцінок (60%) та оцінки підсумкового контролю знань (40%).
Методи та критерії оцінювання
Контроль здійснюється за модульно-рейтинговою системою. Програма поділена на 3 змістові модулі: ЗМ1, ЗМ2, ЗМ3. Обов’язковим для іспиту є відвідування лекцій і виконання завдань самостійної роботи впродовж семестру. 7.2 Організація оцінювання: Поточний – Перший змістовний модуль – Виконання домашніх завдань, робота на лекціях, 20 балів; Другий змістовний модуль – Виконання домашніх завдань, робота на лекціях, Третій змістовний модуль 20 балів; – Виконання домашніх завдань, робота на лекціях, 20 балів. Підсумковий контроль (іспит) 40 балів. У випадку відсутності студента з поважних причин відпрацювання та перездачі МКР здійснюються у відповідності до «Положення про порядок оцінювання знань студентів при кредитно-модульній системі організації навчального процесу» від 1 жовтня 2010 року. Студент не допускається до екзамену, якщо під час семестру набрав менше 36 балів.
Мова викладання
Українська