Лінгвокульторологія: германський та слов'янський простір

Освітня програма: Міжкультурна германістика (німецька та англійська мови)

Структурний підрозділ: Навчально-науковий інститут філології

Назва дисципліни
Лінгвокульторологія: германський та слов'янський простір
Код дисципліни
ВБ 1.3
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Другий
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
4 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
ПРН 10. Знати та володіти методами для опанування та розуміння міждисциплінарного фаху «Лінгвокульторологія». ПРН 12. Вміти користуватися мовою як інструментом для вивчення суміжних з мовою дисциплін (зокрема історії, культурології, мовознавства) ПРН 13. Вміти розуміти комплексний підхід у вивченні мови через знання про етнос, його історію та основні віхі його культурної еволюції. ПРН 15. Інтерпретувати, анотувати та вправно викладати свої думки з фаху іноземною мовою. ПРН 16. Вміти анотувати фахову літературу іноземною мовою використовуючи навички академічної анотації.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Програма розрахована на студентів, які вивчали німецьку мову протягом бакалаврату та досягли найменшого рівня володіння іноземною мовою В2. Студент повинен знати: основні мовознавчі терміни; принципи і методи пошуку та аналізу матеріалу з фаху іноземною мовою; вміти: застосовувати лінгвістичний інструментарій для пошуку, аналізу та опрацювання літератури з дисципліни; рівень компетенції говоріння має бути достатнім для прослуховування лекцийного матеріалу та підготовки до семінарських занять з фаху.
Зміст навчальної дисципліни
Метою викладання навчальної дисципліни «Лінгвокульторологія: германський та слов'янський простір» є ознайомлення студентів із сучасними концепціями мовознавства, їх міждисциплінарним характером. За мету береться порівняльний аналіз германського та слов'янського (зокрема німецького та українського) культурних просторів з їх історією, мовою та ментальністю. На меті є набуття навичок глибинного аналізу розвитку мови через трансформації історичні та культурні під впливом процесів у соціумі. Приділяється увага вмінню комплексного підходу до вивчення дисципліни, вмінню використовувати методи історичного та порівняльного аналізу Навчання проводиться у вигляді лекційного курсу, семінарських занять та самостійної роботи студентів. Завершується дисципліна іспитом наприкінці семестру.
Рекомендована та необхідна література
Manfred Geier: Orientierung Linguistik. Was sie kann, was sie will. Rowohlt, Reinbek bei Hamburg 1998 Alexander Thomas: Theoretische Grundlagen interkultureller Kommunikation und Kooperation.V&R, Göttingen 2005 Horst M. Müller (Hrsg.): Arbeitsbuch Linguistik. Eine Einführung in die Sprachwissenschaft. 2. überarb. u. aktualis. Auflage. Schöningh, Paderborn 2009 Holger Kuße: Kulturwissenschaftliche Linguistik. 1. Auflage 2012. Taschenbuch. О.І. Опанасенко: Українстко-німецьке культурне співробітництво1991-2008. Дисертація на здобуття ступеня кандидата наук. Київ 2010 О.І. Потапенко, Я.О. Потапенко, Л.П. Кожуховська, Т.В.Чубань, Т.М. Левченко, І.В. Бурчик: Українська лінгвокультурологія. 2014 Ткаченко Ю.В.: Функціональний потенціал українських лінгвокультурем у німецьких наукових текстах.Інститут філології Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Київ 2018 О.І. Опанасенко: Німецькі сучасні тренди. Київ 2019
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Навчальні заходи протягом семестру: завдання, які виконуються у процесі самостійної роботи; проміжний контроль за матеріалами лекцій; відповідь на семінарських заняттях; проєкти, презентації.
Методи та критерії оцінювання
Семестрове оцінювання: • максимальна кількість балів протягом семестру – 100 балів, • завдання, які виконуються у процесі самостійної роботи: РН 1.1–1.3, 2.1–2.3, 3, 4 – 10 балів • проміжний контроль – письмові тести за метеріалами курсу – 10 балів • відповідь на практичних заняттях: РН 1.1–4 – 10 балів (оцінюється залежно від повноти розкриття); підсумкове оцінювання у формі іспиту: • проєкт – 20 балів, • Підсумкові контрольні роботи: -10 балів. • Іспит - 40 балів
Мова викладання
українська

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Кафедра фольклористики
Навчально-науковий інститут філології