Українська література (практикум)

Освітня програма: Українська мова та література (для іноземців; мова навчання українська)

Структурний підрозділ: Навчально-науковий інститут філології

Назва дисципліни
Українська література (практикум)
Код дисципліни
ННД.12
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Другий
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
4 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
ФК. 2. Здатність осмислювати літературу як полісистему, розуміти еволюційний шлях розвитку українського і світового літературознавства. ФК. 6. Здатність застосовувати поглиблені знання з української мови та літератури для вирішення професійних завдань. ПРН 13. Доступно й аргументовано пояснювати сутність конкретних філологічних питань і власну точку зору на них та її обґрунтування як фахівцям, так і широкому загалу, зокрема особам, які навчаються. ПРН 14. Створювати, аналізувати і редагувати тексти різних стилів та жанрів. ПРН 16. Використовувати спеціалізовані концептуальні знання в галузі української мови та літератури й лінгводидактики для розв’язання складних задач і проблем, що потребує оновлення та інтеграції знань, часто в умовах неповної / недостатньої інформації та суперечливих вимог.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
1. Знати українську мову на рівні, достатньому для читання неадаптованих художніх текстів; усвідомлювати специфіку художнього стилю української мови. 2. Уміти працювати з художніми текстами українською мовою: читати, розуміти смисл, аналізувати зміст та структуру, використовувати словники та іншу довідкову літературу для з’ясування незрозумілого. 3. Успішне опанування теоретичних і практичних курсів з української мови та літератури, що викладалися протягом 1-3 семестрів у магістратурі.
Зміст навчальної дисципліни
Мета дисципліни – узагальнити знання про провідні ідейно-естетичні тенденції розвитку української літератури, поглибити базові навички визначення основних тенденцій проблемно-тематичного та жанрово-стильового розвитку української літератури, вдосконалити фахове володіння оптимальним обсягом літературознавчих понять і термінів, необхідних для повноцінного аналізу й інтерпретації художніх текстів. Як завершальний етап студіювання української літератури дисципліна дає змогу студентам поглибити базові знання та відкрити нові інтерпретаційні можливості художнього тексту при розгляді історико-літературних та критичних праць української літератури.
Рекомендована та необхідна література
1. Білоус П. В. Теорія літератури: навч. посіб. Київ: Академвидав, 2013. 328 с. 2. Денисюк І. Розвиток української малої прози XIX – початку XX ст. Київ: Вища школа, 1981. 215 с. 3. Дяченко С. І. Українська література для іноземних студентів / С. І. Дяченко, О. В. Пʼятецька. Київ: Академія, 2010. 312 с. 4. Ковалів Ю. Історія української літератури: кінець ХІХ – поч. ХХІ ст.: підручник: у 10 т. Київ: Академія,2013-2020. Т.1-7. 5. Марко, В. П. Аналіз художнього твору. Київ: Академвидав, 2013. 280 с. 6. Сапожнікова О. В. Мова сучасних текстів: навч. посіб. з української мови для студентів-іноземців. Київ: ВПЦ «Київський університет», 2011. 118 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Форми навчання – практичні заняття, самостійна робота. Методи навчання – пояснення нового матеріалу, інтеракція з викладачем і студентами, самостійна робота з науковими й довідковими джерелами, з текстами художньої літератури, колективний аналіз художнього тексту, демонстраційний аналіз художнього тексту і його обговорення.
Методи та критерії оцінювання
Письмовий аналіз тексту, усна відповідь, доповнення й опонування, контрольні роботи, індивідуальна робота. Критерії оцінювання кожного виду завдань див. у робочій програмі навчальної дисципліни.
Мова викладання
Українська

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Кафедра української філології для іноземних громадян
Навчально-науковий інститут філології