Античні сюжети в українській літературі

Освітня програма: Класична філологія та англійська мова

Структурний підрозділ: Навчально-науковий інститут філології

Назва дисципліни
Античні сюжети в українській літературі
Код дисципліни
ННД.09
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
6 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
2
Результати навчання
ПРН 8. Знати й розуміти систему давньогрецької, латинської та іноземної мов, загальні властивості літератури як мистецтва слова, історію давньогрецької і латинської мов та літератур, вміти застосовувати ці знання у професійній діяльності. ПРН 13. Аналізувати й інтерпретувати твори античної літератури, визначати їхню специфіку й місце в літературному процесі. ПРН 22. Усвідомлювати роль та місце класичних мов та літератур у контексті європейського лінгвокультурного простору, в стратегіях розвитку новітньої наукової парадигми та сучасної цивілізації.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Успішне опанування курсів: «Вступ до літературознавства», «Українська та зарубіжна культура», «Антична міфологія і сучасність». Необхідною умовою доступу до дисципліни «Античні сюжети в українській літературі» є такі компетентності студента: Знати: • основи лературознавчого аналізу художніх творів; • поняття «рецепція», «мотив», «сюжет», «жанр», «інтертекстуальність» та ін.; • провідні ознаки стилів та напрямів в історії літератури. Вміти • усно та письмо формулювати міркування щодо жанрових особливостей художніх творів; • аналізувати жанрово-стильові особливості художніх творів, їх тематику, проблематику та ін.; • самостійно добирати та критично осмислювати фахову літературу. Володіти елементарними навичками • фахового філологічного аналізу; • застосовувати на практиці здобуті знання (під час написання рефератів, контрольних робіт та ін.).
Зміст навчальної дисципліни
Навчальна дисципліна «Античні сюжети в українській літературі» висвітлює особливості рецепції античних сюжетів в історії української літератури на різних етапах її розвитку, у кращих творчих практиках (наприклад, творчості Лесі Українки, Івана Франка, Тараса Шевченка, Миколи Зерова та ін.). Дисципліна знайомить студентів із тенденціями розвитку світового та українського літературних процесів, тенденціями розвитку образів і мотивів із античної літератури у вітчизняному літературному процесі. Дисципліна покликана поглибити знання студентів про український літературний процес, вдосконалити навички аналізу художніх творів, критичного осмислення фахової літератури та ін.
Рекомендована та необхідна література
1. Антична культура і вітчизняна філософська думка. – К.: Знання, 1990. – 48 с. 2. Антофійчук В.І., Нямцу А.Є. Проблеми поетики традиційних сюжетів та образів у літературі. – Чернівці: Рута, 1997. – 200 с. 3. Астаф’єв О.Г. У пошуках світової гармонії. Григорій Сковорода і Юрій Клен: діалог через віки. – Ніжин: НДПІ ім. М.Гоголя, 1996. – 30 с. 4. Астаф’єв О.Г. Лірика української еміграції: еволюція стильових систем. – К.: Смолоскип, 1998. – 313 с. 5. Астаф’єв О.Г., Пригодій С.М. Рецепція античності в українській літературі // Актуальні проблеми слов’янознавства. – 2004. – Ч. 1. – С. 137-141. 6. Білецький О.І. Античні літератури / Зібр. праць: у 5 т. – Т. 5. – К., 1966. 7. Білецький О.І. Перекладна література Візантійсько-Болгарського походження / Матеріали до вивчення історії української літератури. – У 5 т. – Т. 1. – К.: Рад. школа, 1959. – 650 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції та практичні заняття, самостійна робота
Методи та критерії оцінювання
Семестрову кількість балів формують бали, отримані студентом у процесі засвоєння матеріалу з усього навчального курсу. Загальна оцінка за семестр складається із балів, отриманих за аудиторну роботу, самостійні творчі роботи (реферат, презентація) та підсумкову контрольну роботу. Усі види робіт за семестр мають у підсумку: ● у максимальному вимірі 100 балів, ● у мінімальному вимірі 60 балів. У разі відсутності на практичному занятті студент має відпрацювати завдання на практичне заняття у письмовій формі. • Підсумкове оцінювання: залік
Мова викладання
українська