Історія античної риторики

Освітня програма: Класична філологія та англійська мова

Структурний підрозділ: Навчально-науковий інститут філології

Назва дисципліни
Історія античної риторики
Код дисципліни
ННД.32
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
4 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
ПРН 2. Ефективно працювати з інформацією: добирати необхідну інформацію з різних джерел, зокрема з фахової літератури та електронних баз, критично аналізувати й інтерпретувати її, впорядковувати, класифікувати й систематизувати. ПРН 6. Використовувати інформаційні й комунікаційні технології для вирішення складних спеціалізованих задач і проблем професійної діяльності. ПРН 11. Знати принципи, технології і прийоми створення усних і письмових текстів різних жанрів і стилів державною, класичними та іноземною мовами ПРН 15. Здійснювати лінгвістичний, літературознавчий та спеціальний філологічний аналіз текстів різних стилів і жанрів давньогрецької і латинської мов.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Базовий нормативний рівень давньогрецької та латинської мови, знання жанрів античної літератури, історії Давньої Греції та Риму.
Зміст навчальної дисципліни
Мета дисципліни полягає в тому, щоб забезпечити попереднє розуміння ролі соціальних та культурних факторів у формуванні дисциплінарного поля риторики, жанрових різновидів комунікативних практик античності, а також знайомство з видатними представниками красномовства в Давній Греції і Римі. У процесі вивчення предмету студентів будуть ознайомлені зі змістом та історією становлення поняття ἡ ῥητορικὴ τέχνη, її зв’язком із суміжними галузями знань, типами та підрозділами риторики, цілями та завданнями її наукового вивчення, специфікою риторичної діяльності, притаманної як античній культурі загалом, так і окремим жанрам. Оскільки повноцінне розуміння природи публічного мовлення та особливостей його теоретичної рефлексії потребує урахування культурного контексту, значна увага курсу приділена світоглядним засадам суспільного та інтелектуального середовища Давньої Греції і Риму, які сприяли виникненню, функціонуванню та еволюції риторики в різні періоди античної доби.
Рекомендована та необхідна література
Поліщук А.С. Риторика Давньої Греції: доарістотелівський. – К.: Логос, 2018. – 355с. Kennedy, G.A. A New History of Classical Rhetoric. Princeton: Princeton University Press, 1994. Pepe C. The Genres of Rhetoric Speeches in Greek and Roman Antiquity. – Brill: Leiden, Boston, 2013.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції; відеоматеріали та презентації (Microsoft PowerPoint); конспекти наукових статей; завдання для самостійної роботи.
Методи та критерії оцінювання
Контроль знань здійснюється за системою ECTS, яка передбачає дворівневе оцінювання засвоєного матеріалу, зокрема оцінювання теоретичної підготовки – результати навчання (знання 1.1 – 1.5), що складає 50% від загальної оцінки, та оцінювання практичної підготовки – результати навчання (вміння 2.1-2.4); (комунікація 3.1-3.3); (автономність та відповідальність 4.1-4.3), що складає 50% загальної оцінки. Оцінювання семестрової роботи: 1. Усна відповідь: РН 1.1-1.5; РН 2.1-2.4; РН 3.1-3.3; РН 4.1-4.3 – 12/20 балів. 2. Доповнення, участь у дискусії РН 1.1-1.5; РН 2.1-2.4; РН 3.1-3.3; РН 4.1-4.3 – 5/10 балів 3. Доповідь-презентація наукової літератури: РН 1.5; РН 2.4; РН 3.1; РН 4.1 – 18/30 балів 4. Контрольна робота РН 2.1; РН 2.2; РН 2.3; РН 2.4; РН 3.1; РН 3.2 – 25/40 балів. Підсумкове оцінювання: залік Детальний опис форм, критеріїв та організації оцінювання наведено у робочій поограмі дисципліни, оприлюдненій на офіційному сайті Навчально-наукового інституту філології.
Мова викладання
українська