Історія класичної філології

Освітня програма: Класична філологія та англійська мова

Структурний підрозділ: Навчально-науковий інститут філології

Назва дисципліни
Історія класичної філології
Код дисципліни
ННД.18
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
4 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
ПРН 16. Знати й розуміти основні поняття і категорії класичної філології і теоретичні положення загального мовознавства, уміти застосовувати їх у професійній діяльності. ПРН 22. Усвідомлювати роль та місце класичних мов та літератур у контексті європейського лінгвокультурного простору, в стратегіях розвитку новітньої наукової парадигми та сучасної цивілізації.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
1) успішне опанування навчальних дисциплін «Вступ до мовознавства», «Вступ до класичної філології» та «Історія Стародавньої Греції та Риму»; 2) знання загальних відомостей про історико-культурний контекст античності та наступних поантичних епох, основ мовознавчої та літературознавчої термінології, історії давньогрецької літератури, історії римської літератури, граматики давньогрецької та латинської мов; 3) володіння базовими вміннями і навичками відстеження еволюції історико-культурних епох, здійснення аналізу й інтерпретації історико-літературних творів.
Зміст навчальної дисципліни
Мета дисципліни – ознайомлення студентів з основними етапами історичного розвитку однієї з найдревніших і найбільш розроблених наук, характеристика діяльності її найвидатніших представників, огляд й аналіз їхніх праць Анотація навчальної дисципліни. Дисципліна «Історія класичної філології» належить до переліку дисциплін вільного вибору студента. Її предметом є усвідомлення закономірностей особливості вивчення латинської мови за Середньовіччя, латинської та давньогрецької мов в епоху Відродження, ролі античності в становленні й розвитку ренесансної культури, розуміння античності за класицизму та Просвітництва, становлення античної археології як науки, вироблення предмета класичної філології в ХІХ ст., розвитку класичної філології в ХХ-на початку ХХІ ст., ознайомлення з історією класичної філології в Україні.
Рекомендована та необхідна література
1. Енциклопедичний словник класичних мов / Л.Л. Звонська, Н.В. Корольова, О.В. Лазер-Паньків та ін.; за ред. Л.Л. Звонської. ‒ 2-е вид., випр. і допов. ‒ К. : ВПЦ «Київ. Ун-т», 2017. ‒ 552 с. 2. Клименко Ніна, Головач Уляна, Павленко Леонід, Савенко Андрій, Ясіновський Андрій. Неперервна філологія: класичні, візантилогічні та неоелліністичні студії в Україні ХХ ст. ‒ Львів, вид-во Львів. Політехніки, 2014. ‒ 270 с. 3. Лучканин С.М. Історія класичної філології: навчальний посібник для магістрантів і студентів відділення класичної філології. – 2-е вид., перероб. і доп. – К. : Видавничий дім Дмитра Бураго, 2020. – 332 с. 4. Микитенко Ю.О. Антична спадщина і становлення нової української літератури. - К.: Наукова думка, 1991. - 156 c. 5. Павленко Л.В., Звонська Л. Л. Українська класична філологія : довідник. – К. : Київ. ун-т, 2014. – 320 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції; самостійна робота; завдання для самостійної роботи; творче завдання; контрольна робота.
Методи та критерії оцінювання
Контроль знань здійснюється за системою ECTS, яка передбачає дворівневе оцінювання засвоєного матеріалу, зокрема оцінювання теоретичної та практичної підготовки. Оцінювання семестрової роботи: 1. Усна відповідь: РН 1.1-1.2; РН 2.4; РН 3.1-3.3; РН 4.5 – 24/40. 2. Доповнення, участь у дискусії: РН 2.1-3; РН 3.1-2; РН 4.1-3 – 8/16 балів. 3. Контрольна робота з відкритими відповідями: РН 1.1-1.5; РН 2.1-2.4; РН 4.1-4.5– 8/12 балів. 4. Творче завдання (есей, читацька рецензія): РН 1.3; РН 2.2-2.3; РН 3.1-3.2; РН 4.1, 4.3-4.5 – 8/12. 5. Підсумкова контрольна робота у формі тестів – 12/20. Детальний опис форм, критеріїв та організації оцінювання наведено у робочій програмі дисципліни, оприлюдненій на офіційному сайті Навчально-наукового інституту філології.
Мова викладання
українська