Взаємодія електромагнітного випромінювання з молекулярними системами

Освітня програма: Квантові комп'ютери, обчислення та інформація

Структурний підрозділ: Фізичний факультет

Назва дисципліни
Взаємодія електромагнітного випромінювання з молекулярними системами
Код дисципліни
ОК20
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Другий
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
4 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
Знання властивостей електромагнітного випромінювання та законів його поширення в речовині та основних механізмів взаємодії електромагнітного випромінювання з молекулярними системами. Знання процеси поглинання, передачі та випромінювання світла молекулами. Вміння встановлювати зв’язки між спектральними характеристиками молекул, їх будовою та фізичними процесами в них. Вміння розв'язувати практичні задачі з деяких розділів фізики, вміння дискувати і аргументувати свою позицію та самостійно підготувати доповідь на вибрану тему.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
1. Студент повинен знати основні розділи загальних курсів математики та фізики: «Математичний аналіз», «Електрика», «Оптика», «Атомна фізика», основи з курсу «Хімія», основних тем курсів теоретичної фізики «Квантова механіка», «Електродинаміка», «Термодинаміка», та спецкурсів «Квантова електроніка», «Квантова оптика», «Процеси поглинання, поширення та випромінювання світла». 2. Студент повинен вміти розв’язувати задачі з курсів електрики, оптики, електродинаміки та квантової механіки. 3. Студент має володіти методиками розв’язування задач з курсів математичного аналізу та основ диференційних рівнянь.
Зміст навчальної дисципліни
Предметом навчальної дисципліни «Взаємодія електромагнітного випромінювання з молекулярними системами» є вивчення основних фізичних процесів, що відбуваються в молекулах при поглинанні та випромінюванні світла. В лекційному курсі особлива увага приділяється фізиці молекулярних систем, квантово-механічним основам біоенергетики, а також взаємодії електромагнітного випромінювання з речовиною. Розглядаються питання: властивості електромагнітного випромінювання та його взаємодія з речовиною, поглинання, розсіяння та випромінювання світла молекулами, квантово-механічні основи біоенергетики, фотосинтез, клітинне дихання, дія електромагнітного поля на молекулярні системи, види та властивості іонізуючого випромінювання, механізм дії іонізуючого випромінювання на біосистеми.
Рекомендована та необхідна література
1. Білий М.У., Охріменко Б.А. Атомна фізика.-К.: Знання.2009. – 559 с. 2. Костюк П. Г. Біофізика: підруч. для студ. біолог., медичних та фізичних факультетів вузів / під ред. П. Г. Костюка. К.: Обереги, 2001. 544 с. 3. Чалий О. В. та ін. Медична і біологічна фізика: підруч. для студ. вищ. мед. закл. III-IV рівнів акредитації / ред. О. В. Чалий. 2.вид., перероб. і доп. К.: Книга плюс, 2005. 760 с. 4. Антонюк В. С. та ін. Біофізика і біомеханіка: підруч. для студ. вищ. навч. закл. Нац. техн. ун-т України «Київ. політехн. ін-т». К.: НТУУ «КПІ», 2012. 343 с. 5. Клейтон Р. Фотосинтез. Физические механизмы и химические модели. М., 1984. 6. Поуп М., Свенберг Ч. Электронные процессы в органических кристаллах. М.: Мир, 1985. 543 с. 7. Рабек Я. Экспериментальные методы в фотохимии и фотофизике. В 2-х томах. -М.:Мир, 1985.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
лекції та обговорення.
Методи та критерії оцінювання
Контроль здійснюється за модульно-рейтинговою системою, яка складається із 3 змістових модулів. Система оцінювання знань включає поточний, модульний та семестровий контроль знань. Результати навчальної діяльності студентів оцінюються за 100-бальною шкалою. Форми поточного контролю: оцінювання контрольних робіт, презентації, усних відповідей під час лекції, письмових та усних самостійних завдань. Студент може отримати максимально 10 балів за презентацію і ще 15 балів за усні відповіді під час лекції, письмові та усні самостійні завдання. Модульний контроль: 3 модульні контрольні роботи, за які студент може отримати максимально 35 балів. Підсумковий семестровий контроль проводиться у формі заліку, за який студент може отримати максимально 100 балів (60 балів за семестр та 40 балів під час заліку).
Мова викладання
Українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Наталія Володимірівна Башмакова
Кафедра експериментальної фізики
Фізичний факультет

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Кафедра експериментальної фізики
Фізичний факультет