Лазерна техніка та прикладна квантова електроніка

Освітня програма: Лазерна і оптоелектронна техніка

Структурний підрозділ: Фізичний факультет

Назва дисципліни
Лазерна техніка та прикладна квантова електроніка
Код дисципліни
ОК3
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Другий
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
1 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
6
Результати навчання
- Вміти виконувати аналіз інженерних продуктів, процесів і систем за встановленими критеріями, обирати і застосовувати найбільш придатні аналітичні, розрахункові та експериментальні методи для проведення досліджень, інтерпретувати результати досліджень - Вміти формулювати та вирішувати завдання у галузі метрології, що пов’язані з процедурами спостереження об’єктів, вимірювання, контролю, діагностування і прогнозування з урахуванням важливості соціальних обмежень - Аналізувати та оцінювати вплив інформаційно-вимірювальної техніки та метрологічної діяльності на навколишнє середовище та безпеку життєдіяльності людини - Знати і розуміти фізичні основи функціонування пристроїв та систем на основі лазерної техніки та нелінійної оптики.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
1. Володіти знаннями основних явищ фізичної оптики: інтерференції, дифракції, поляризації, дисперсії, люмінесценції. 2. Володіти знаннями з атомної фізики, квантової механіки та електродинаміки: рівняння Максвела і Шредінгера, ймовірності переходів, квантово-механічний осцилятор, систематика енергетичних рівнів. 3. Володіти базовими знаннями із спецкурсу «Техніка оптичної спектроскопії» та мати навики роботи із основними оптичними приладами: зоровою трубою, коліматором, інтерферометром, спектрографом.
Зміст навчальної дисципліни
В рамках спецкурсу розглядаються фізичні процеси та методи створення інверсії в активних середовищах, принципи формування лазерного випромінювання в резонаторі, вплив активного середовища, резонатора та режиму роботи лазера на характеристики лазерного випромінювання. Програма навчальної дисципліни складається з чотирьох розділів (тем): Тема 1. Принципи оптичного підсилення та генерації. Тема 2. Оптичні резонатори. Тема З. Типи лазерів та методи їх накачування. Тема 4. Режими роботи лазерів і лазерні системи.
Рекомендована та необхідна література
Основна (базова): 1. William T. Silfvast. Laser Fundamentals. Sec. edition. Cambridge, 2004, 670p. 2. M. Ccele. Fundamentals of light sources and lasers. Wiley interscience, 2004, 349p. 3. В.И. Григорук, А.П.Коротков, В.В.Хижняк. Лазерна фізика. – К. 1999. 4. В.П.Гаращук. Основи фізики лазерів. – К., В-во «Пульсари», 2012, 342с. 5. В.П.Ящук. Вибрані питання фізики лазерів. -К., 2017, 72с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Методи викладання: лекції, консультації. Методи оцінювання: модульні контрольні роботи, реферати, іспит. Підсумкова оцінка виставляється на основі проміжних оцінок модульного контролю (45%) та іспиту (55%).
Методи та критерії оцінювання
Семестрове оцінювання: 1. ЗМ1: модульна контрольна робота 1 (6 балів – 10 балів) і реферат (3 балів – 5 балів). 2. ЗМ2: модульна контрольна робота 2 (6 балів – 10 балів) і реферат (3 балів – 5 балів). 3. ЗМ3: модульна контрольна робота 3 (6 балів – 10 балів) і реферат (3 балів – 5 балів). Підсумкове оцінювання у формі іспиту (33 - 55 балів).
Мова викладання
Українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Василь Павлович Ящук
Кафедра оптики
Фізичний факультет

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Кафедра оптики
Фізичний факультет