Навколоземний космічний простір

Освітня програма: Астрономія

Структурний підрозділ: Фізичний факультет

Назва дисципліни
Навколоземний космічний простір
Код дисципліни
ВК12.1
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
1 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
4
Результати навчання
освоєння методів експериментального дослідження та теоретичного розгляду процесів що формують стан навколоземного простору починаючи від характеристик сонячного короткохвильового випромінювання, що поглинається в зовнішніх шарах земної атмосфери і закінчуючи радіаційними поясами Землі. Здатність студентами застосовувати знання у практичних ситуаціях для розрахунку фотохімічних процесів в атмосфері Землі, аналізу електропровідності іоносфери та динамічних процесів. Також здатність вчитися і оволодівати сучасними знаннями з курсу навколоземний космічний простір, здатність до пошуку, оброблення та аналізу інформації з різних джерел, в тому числі, електронних ресурсів, та здатність студентів до абстрактного мислення, аналізу та синтезу матеріалу з різних дисциплін.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Знати основні закони електродинаміки, молекулярної фізики, класичної механіки, загальної астрономії та методів астрофізичних досліджень. Зокрема знати рівняння Нав’є Стокса, рівняння неперервності, рівняння стану ідеального газу, розподіли Максвела та Больцмана, рівняння Максвела, принцип роботи радіолокаційних систем та ін. • Вміти застосовувати попередні знання з курсів електродинаміки, електрики, молекулярної фізики, класичної механіки, загальної астрономії та методів астрофізичних досліджень • Володіти навичками розв’язування задач з курсів гідродинаміка та електродинаміка. Опрацьовувати літературні джерела
Зміст навчальної дисципліни
В рамках даного курсу студенти вивчають процеси, що відбуваються в навколоземному космічному просторі. При цьому охоплюється великий обсяг запитань від процесів які формують структуру і параметри навколоземного середовища, до генерації складних систем струмів, прискорення заряджених частинок та динаміки атмосфери. Розглядається зміна параметрів і динаміки плазмової оболонки Землі в залежності від особливостей геомагнітного поля та електромагнітного і корпускулярного випромінювання Сонця. В результаті навчання студент повинен знати: структуру різних областей атмосфери та основні процеси, що там відбуваються; фізичні принципи, що впливають на проходження даних процесів; про зв’язок параметрів атмосфери з рівнем сонячної і геомагнітної активності. Крім розв’язування основних типів задач, студент повинен вміти планувати методи аналізу характерних параметрів в атмосфері Землі.
Рекомендована та необхідна література
Дзюбенко М.І. Вступ до фізики навколоземного середовища. - К., 1994. Козак Л.В. Основи фізики планет – К., 2007. Гончарова Л.Д., Серга Е.М., Школьний Є.П. Клімат і загальна циркуляція атмосфери Київ:КНТ, 2005
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції
Методи та критерії оцінювання
1. Модульна контрольна робота РН 1.6, 2.2 (15 балів). 2. Модульна контрольна робота РН 1.7, 2.12 (15 балів). 3. Реферат РН 1.2,2.6 (5, 5). 4. Задачі, усні відповіді (20 балів). 1. підсумкове оцінювання у формі заліку. На заліку максимально можна отримати 40 балів. 2. умови допуску до заліку: обов’язково здати два реферати, написані власноруч з виведенням всіх формул по темі.
Мова викладання
Українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Людмила Володимирівна Козак
Кафедра астрономії та фізики космосу
Фізичний факультет

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Кафедра астрономії та фізики космосу
Фізичний факультет