Електрика та магнетизм

Освітня програма: Фізика

Структурний підрозділ: Фізичний факультет

Назва дисципліни
Електрика та магнетизм
Код дисципліни
ОК 8.
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
3 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
6
Результати навчання
Результатом вивчення курсу є розуміння фундаментальних закономірностей електромагнетизму , отриманих експериментальним шляхом та їх теоретичних узагальнень у вигляді рівнянь Максвела; знання прикладних аспектів електромагнетизму; уміння застосовувати основні закони електромагнетизму, як для розв’язку задач з усіх розділів курсу на практичних заняттях(що входять в склад курсу), так і в отриманні навичок використання таких законів при виконанні лабораторних робіт з електрики та магнетизму; здатність розв’язувати спеціалізовані проблеми у професійній діяльності або у процесі подальшого навчання.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Знати основні закони фізики,сформульовані в курсі загальної фізики та основи квантової механіки. Вміти застосовувати попередні знання з курсів математичного аналізу, математичної фізики. Володіти елементарними навичками проведення та аналізу результатів експериментальних робіт, отриманих попередньо в практикумах з загальної фізики
Зміст навчальної дисципліни
1.Електрика. Електростатика. Постійний електричний струм та провідність середовищ різного типу. 2. Магнетизм. Магнітне поле постійного струму. Електромагнетизм. Вводяться основні характеристики електричного поля та основні закони електростатики, узагальнення – теорема Гауса для вакууму та речовини - одне з рівнянь Максвела. Вивчаються особливості явища електропровідності середовищ різного типу, а також контактні явища; розглянуто магнітну взаємодію електричних струмів у вакуумі та речовині, сформульовано основні закони (Ампера та принцип суперпозиції). На основі цих законів здійснено узагальнення – теореми про циркуляції векторів В та Н – одне із рівнянь Максвела; розглянуто електромагнітні явища, закон Фарадея - одне із рівнянь Максвела. Проаналізовано введення струму зміщення. На основі системи рівнянь Максвела отримано хвильове рівняння та один із його розв’язків – рівняння плоскої електромагнітної хвилі. Програма включає практичні заняття по кожній із тематик курсу.
Рекомендована та необхідна література
1. Е. Парсел. БКФ. Електрика та магнетизм. М., «Наука», 1971 2. А.Ф. Гуменюк. Електрика та магнетизм. К., "Четверта хвиля", 2008. 3. Д.В. Сивухін. Загальний курс фізики, ч.3. Електрика та магнетизм.- М., "Наука", 1977 4. І.В. Савельєв. Курс загальної фізики, том ІІ. Електрика. - М., "Вища школа", 1987.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, консультації, практичні заняття, самостійна робота
Методи та критерії оцінювання
Результати навчальної діяльності студентів оцінюються за 100-бальною шкалою. Форми поточного контролю: оцінювання домашніх робіт, письмових та усних відповідей самостійних завдань. Студент може отримати максимально 40 балів за виконання домашніх робіт, самостійних завдань, усні відповіді. Підсумковий семестровий контроль проводиться у формі іспиту (60 балів) .Екзаменаційний білет включає 2 теоретичні питання (по 20 балів) та задачу (20 балів).
Мова викладання
Українська

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Кафедра загальної фізики
Фізичний факультет
Кафедра експериментальної фізики
Фізичний факультет