Історія економіки та економічної думки
Освітня програма: Міжнародна економіка (бакалавр)
Структурний підрозділ: Економічний факультет
Назва дисципліни
Історія економіки та економічної думки
Код дисципліни
ОК 10
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
1 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
5
Результати навчання
ПРН3. Знати та використовувати економічну термінологію, пояснювати базові концепції мікро- та макроекономіки.
ПРН4. Розуміти принципи економічної науки, особливості функціонування економічних систем.
ПРН7. Пояснювати моделі соціально-економічних явищ з погляду фундаментальних принципів і знань на основі розуміння основних напрямів розвитку економічної науки.
ПРН21. Вміти абстрактно мислити, застосовувати аналіз та синтез для виявлення ключових характеристик економічних систем різного рівня, а також особливостей поведінки їх суб’єктів.
Форма навчання
Попередні умови та додаткові вимоги
1. Знати: основні закони, поняття та категорії економічної теорії, основні методи історико-економічного аналізу та їхню еволюцію; знати закономірності функціонування та особливості сучасної економіки на макро- і мікрорівні, основні методи порівняльного економічного аналізу господарських систем.
2. Вміти: аналізувати економічні явища і процеси та їхнє відображення в економічній думці; пояснити взаємозв’язок між економічними фактами, економічною теорією, історією економіки та економічної думки; класифікувати та провести порівняльний аналіз основних напрямів економічної науки; використовувати історичний досвід становлення і розвитку ринкових відносин на практиці, визначити тенденції економічного розвитку країни; оволодіти навичками системного аналітичного мислення.
3. Володіти елементарними навичками публічних виступів.
Зміст навчальної дисципліни
«Історія економіки та економічної думки» – дисципліна, яка в системі економічних дисциплін займає одне з провідних місць, накопичуючи конкретні факти економічного розвитку окремих країн та аналізуючи конкретні погляди та теорії, які були сформовані в різні епохи. Ця дисципліна дозволяє бачити, як здійснюється сам процес перетворень деяких форм господарювання в інші, у якому напрямі відбувається процес перемін, чим саме було підготовлено сучасний нам господарський устрій. Виходячи з цього, вивчення «Історії економіки та економічної думки» значною мірою сприяє формуванню економічної культури майбутніх фахівців.
Рекомендована та необхідна література
Блауґ, Марк. Економічна теорія в ретроспективі ; пер. з англ. І. Дзюб. Київ : Вид-во Соломії Павличко «Основи», 2001. 670 с.
Блок Марк. Феодальне суспільство : пер. з фр. Київ : Вид. дім „Всесвіт”, 2001. 528 с.
Бродель Ф. Матеріальна цивілізація, економіка та капіталізм, XV-XVIII ст. В 3-х т. т. Київ : Основи, 1995.
Гайдай Т.В. Парадигма інституціоналізму: методологічний контекст. Київ : Вид.-поліграф. центр «Київ. ун-т», 2008. 296 с.
Історія економіки та економічної думки : підручник ; за ред.
В.Д. Базилевича ; Київ. нац. ун-т імені Тараса Шевченка. Київ : Знання, 2018. 775 с. (Класичний університетський підручник).
Історія економіки та економічної думки: Навчально-методичний комплекс для студентів економічних спеціальностей освітнього рівня «Бакалавр» / Упорядники: В.Д. Базилевич, Н.І. Гражевська, Т.В. Гайдай, А.О. Маслов, І.В. Назаров, О.П. Нестеренко. Київ : ЗАТ «Нічлава», 2018. 168 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, семінарські заняття, самостійна робота
Методи та критерії оцінювання
Cеместрове оцінювання 60 балів максимум / 36 балів мінімум:
участь у роботі на семінарах (дискусії теоретичного характеру, виступи, участь у обговореннях) – мax. 20 балів / мin. 12 балів;
самостійна робота (написання есе, рефератів, реферування англомовних статей) – мax. 10 балів / мin. 6 балів; підготовка фіксованого виступу – мax. 5 балів / мin. 3 бали; виконання творчих завдань – мax. 5 балів / мin. 3 бали;
контрольні робота по змістовних частинах 1–2 – мax. 20 балів (2 ×10 балів) / мin. 12 балів (2 ×6 балів).
Для студентів, які набрали сумарно меншу кількість балів ніж критично-розрахунковий мінімум – 36 балів для допуску до іспиту обов’язково необхідно виконати додаткові завдання у межах СРС. Обов’язковим для іспиту є виконання самостійної роботи студента за основними темами навчальної дисципліни.
Підсумкове оцінювання у формі іспиту: максимальна оцінка 40 балів, мінімальна оцінка – 24 бали (60 % від 40 балів).
Мова викладання
Українська
Викладачі
Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами
Анатолій
Олександрович
Маслов
Кафедра економічної теорії, макро- і мікроекономіки
Економічний факультет
Економічний факультет
Кафедри
Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни
Кафедра економічної теорії, макро- і мікроекономіки
Економічний факультет