Фізична географія материків та океанів
Освітня програма: Ґрунтознавство, управління земельними ресурсами та територіальне планування
Структурний підрозділ: Географічний факультет
Назва дисципліни
Фізична географія материків та океанів
Код дисципліни
ОК 17
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
3 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
4
Результати навчання
Р01. Збирати, обробляти та аналізувати інформацію в галузі наук про Землю.
Р06. Визначати основні характеристики процеси, історію і склад Землі як планетарної системи та її геосфер, у тому числі педосфери.
Р12. Знати і застосовувати теорії, парадигми, концепції та принципи в науках про Землю, зокрема у галузі грунтознавства.
Р13. Уміти доносити результати діяльності до професійної аудиторії та широкого загалу, робити презентації та повідомлення.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
1. Успішне опанування дисциплін «Основи загальної та історичної геології», «Геоморфологія» «Гідрологія та океанологія», «Метеорологія», «Грунтознавство», «Біогеографія» та ін.
2. Знати властивості та закономірності розвитку географічної оболонки, протікання екзогенних та ендогенних процесів й наслідки такого протікання, мати поняття про природний комплекс та його особливості, вплив людини на навколишнє середовище та наслідки такого впливу на глобальному, регіональному та локальному рівнях.
3. Вміти застосовувати картографічний метод та метод спостереження, проводити зіставлення й порівняння природних об'єктів, процесів і явищ, робити узагальнення, послідовно аналізувати природні умови досліджуваних територій, давати оцінку їхніх змін в результаті господарської діяльності людини.
Зміст навчальної дисципліни
Навчальна дисципліна є однією з базових при підготовці бакалаврів з географії, яка сприяє здобуттю навиків орієнтування у просторі та часі, дозволяє розширити географічну картину світу. Вона спрямована на формування у студентів глибоких комплексних знань про особливості природи материків та Світового океану. Окремими складовими дисципліни є вивчення просторової диференціації географічної оболонки, історії геологічного розвитку й тектоніко-орографічної будови, кліматичних особливостей, поверхневих вод, ґрунтів та рослинності, критеріїв виділення природних зон й таксономічних одиниць фізико-географічного районування материків. Особлива увага при вивчені курсу спрямована на аналіз природних умов та ресурсів, питаннях збереження видового різноманіття флори, фауни та природних ландшафтів в цілому. Функціональний блок дисципліни передбачає опанування такими складовими, як здатність використовувати географічні поняття, концепції, теорії, ідеї, принципи для пояснення явищ і процесів на різних просторових рівнях від глобального до локального.
Рекомендована та необхідна література
1. Фізична географія материків та океанів. Т 2. Європа / за ред. П.Г. Шищенка. К. 2010. 2. Фізична географія материків та океанів. Т 1. Азія / за ред. П.Г. Шищенка. К. 2009. 3. Фізична географія материків та океанів. Т 2. Європа /П.Г. Шищенко, В.В. Удовиченко, Ю.А. Олішевська та ін., за ред. П.Г. Шищенка. К. 2010 4. Удовиченко В.В. Фізична географія материків і океанів: Навчально-методичний комплекс (для студентів вищих навчальних закладів). – Суми, 2007. 5. Панасенко Б.Д. Фізична географія материків та океанів: Навчальний посібник. Частина ІІ. Євразія. Вінниця: ГІПАНІС, 2005. 6. Половина І.П. Фізична географія Європи: Навч. посібник для студентів географ. спеціальностей вищих навч. закладів. – К.: «АртЕк», 1998
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекція, практичне заняття, самостійна робота
Методи та критерії оцінювання
Усне опитування, бліц -опитування, тести, презентації, дискурс, письмові роботи тощо
Мова викладання
Українська
Викладачі
Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами
Іван
Олександрович
Діброва
Фізичної географії та геоекології
Географічний факультет
Географічний факультет
Кафедри
Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни
Фізичної географії та геоекології
Географічний факультет