Аналітична хімія навколишнього середовища
Освітня програма: Хімія (Магістр)
Структурний підрозділ: Хімічний факультет
Назва дисципліни
Аналітична хімія навколишнього середовища
Код дисципліни
ВБ.1.01
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Другий
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
2 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
4
Результати навчання
Знати хімічний склад і властивості компонентів об’єктів довкілля. Знати шляхи транспортування і хімічних перетворень основних компонентів, мікрокомпонентів і токсикантів в довкіллі, вплив факторів довкілля на швидкість і рівень перетворень. Знати основні принципи, на яких базуються методи пробовідбору зразків і кількісного визначення компонентів в довкіллі. Знати способи усунення стороннього впливу, особливості визначення мікрокомпонентів на фоні макрокомпонентів. Визначати неорганічні і органічні сполуки за допомогою скринінгових методів хімічного аналізу. Проводити пробовідбір, пробопідготовку, кількісний хімічний аналіз зразків довкілля сучасними методами.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Володіти основними знаннями загальної, неорганічної, аналітичної, колоїдної, органічної хімії. Знати теоретичні основи титриметричних, спектроскопічних, електрохімічних, хроматографічних методів аналізу. Володіти основними навичками роботи в хімічній лабораторії. Знати способи усунення впливу сторонніх речовин. Володіти методами статистичної обробки результатів аналізу. Володіти навичками роботи з науковою літературою, порівняльного та системного аналізу, екстраполяції отриманих даних для вирішення конкретних науково-практичних завдань.
Зміст навчальної дисципліни
В результаті вивчення дисципліни студенти отримують знання з хімічного складу об’єктів довкілля, поведінки неорганічних і органічних речовин в довкіллі, середнього вмісту основних компонентів і мікрокомпонентів об’єктів довкілля, максимально допустимими концентраціями екотоксикантів, сучасними методами пробовідбору, консервування, пробопідготовки і хімічного аналізу зразків природних вод, ґрунтів і повітря. В межах курсу розглядаються шляхи транспортування і хімічних перетворень органічних і неорганічних сполук в довкіллі, вплив різних фактоірв довкілля на швидкість і повноту перетворень. Студенти набувають практичних навичок щодо проведення хімічного аналізу реальних об’єктів довкілля класичними і сучасними інструментальними методами аналізу, знайомляться з методами усунення заважаючого впливу сторонніх речовин, зі статистичними методами обробки результатів аналізу. Також студенти вивчають головні екологічні проблеми людства і можливі шляхи їх вирішення.
Рекомендована та необхідна література
1.М.Ф.Зуй, С.О. Лелюшок, О.А. Запорожець та інш. Аналіз природних вод та ґрунтів. Київ: LAT&K. 2017. 182 c.
2.Набиванець Б.Й., Сухан В.В., Калабіна Л.В. Аналітична хімія природного середовища. Київ: Либідь. 1996. 304 с.
3.Б.Й. Набиванець, О.П.Рябушко, В.В.Сухан, О.А.Запорожець та інш. Методичні вказівки до лабораторних робіт з спецкурсу „Аналіз природних та стічних вод”.. –Київ. ВПЦ „КНУ”.– 1993. 119 с.
4.Б.Й. Набиванець, В.І. Осадчий, Н.М. Осадча, Ю.Б. Набиванець. Аналітична хімія поверхневих вод. Київ: Наукова думка. 2007. 455 с.
5. Manahan, Stanley E. Environmental Chemistry.. "Environmental science, technology, and chemistry". Crc Press LLC. 2000. 500 р.
6.Дітер Гайріх, Манфред Гергт. Екологія. Dtv-Atlas. Київ: „Знання – Прес”, 2001. 288с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, семінарські заняття, лабораторні заняття
Методи та критерії оцінювання
Семестровий контроль включає домашні завдання, контрольні роботи і захист реферативних робіт. Оцінювання здійснюється за 100-бальною системою. Максимальна/мінімальна кількість балів, які можуть бути отримані студентом під час семестрове оцінювання 60 балів/36 балів. Підсумкове оцінювання проводиться у формі іспиту. Максимальна/мінімальна кількість балів, які можуть бути отримані студентом на екзамені 40 балів/24 бали.
Мова викладання
Українська
Викладачі
Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами
Марина
Федорівна
Зуй
Кафедра аналітичної хімії
Хімічний факультет
Хімічний факультет
Кафедри
Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни
Кафедра аналітичної хімії
Хімічний факультет