Фізика плазми та плазмові технології

Освітня програма: Прикладна фізика, наноелектроніка та комп’ютерні технології

Структурний підрозділ: Факультет радіофізики, електроніки та комп’ютерних систем

Назва дисципліни
Фізика плазми та плазмові технології
Код дисципліни
ВК 2.07
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
7 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
4
Результати навчання
Студент повинен знати природна та лабораторна плазма; основні моделі плазми; кінетичний та гідродинамічний опис плазми; процеси релаксації в плазмі; процеси перенесення в плазмі; магнітне утримання плазми; керований термоядерний синтез; коливання і хвилі в ізотропній плазмі; коливання і хвилі в магнітоактивній плазмі; нелінійні явища в плазмі; основні методи діагностики плазми. Студент повинен вміти розраховувати властивості термодинамічно рівноважної плазми; розраховувати властивості основних типів коливань і хвиль у плазмі; розраховувати процеси перенесення в плазмі.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Навчальна дисципліна «Фізика плазми та плазмові технології» базується на циклі обов’язкових дисциплін бакалавра відповідної спеціальності, а саме: «Математичний аналіз», «Диференціальні рівняння», «Методи математичної фізики», «Механіка», «Молекулярна фізика», «Електродинаміка», «Оптика», «Квантова механіка», «Коливання та хвилі». Попередні вимоги: студент повинен знати: основні закони, рівняння та співвідношення механіки, молекулярної фізики, електрики та магнетизму; студент повинен вміти: користуватися апаратом вищої математики (математичний аналіз, лінійна алгебра, диференціальні рівняння).
Зміст навчальної дисципліни
Вивчення дисципліни «Фізика плазми та плазмові технології» дозоляє зрозуміти сутність плазми як стану речовини й таких явищ: максвелізація плазми, процеси перенесення в плазмі, магнітне утримання плазми, керований термоядерний синтез, коливання і хвилі в плазмі, нелінійні ефекти в плазмі, методи діагностики плазми та інші.
Рекомендована та необхідна література
1. Ситенко О.Г., Мальнєв В.М. Основи теорії плазми. К., Наукова думка, 1994. 2. Chen F.F. Introduction to Plasma Physics and Controlled Fusion. Springer. 2016 3. Анісімов І.О. Фізика плазми. Конспект лекцій. К., 2018. 105 Prykladna fizyka ta nanomaterialy bakalavr.pdf 4. Загородній А.Г., Момот А.І. Вступ до кінетичної теорії плазми. К., Наукова думка, 2015 5. Boyd T.J.M., Sanderson J.J. The Physics of Plasmas. Cambridge University Press, 2005.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, практичні заняття, самостійна робота
Методи та критерії оцінювання
Семестрове оцінювання: навчальний семестр має три змістовні модулі. Після завершення їх вивчення проводяться колоквіуми, за підсумками практичних занять проводиться модульна контрольна робота. Обов’язковим для допуску до іспиту є: отримання не менше 36 балів семестрового рейтингу. Підсумкове оцінювання - у формі іспиту; форма іспиту – письмово-усна. Всього за іспит можна отримати від 0 до 40 балів. Умовою досягнення позитивної оцінки за дисципліну є отримання не менш ніж 60 балів, оцінка за іспит не може бути меншою за 24 бали.
Мова викладання
Українська