Основи геоінформатики і геостатистики

Освітня програма: Геологія та менеджмент надрокористування

Структурний підрозділ: Навчально-науковий інститут "Інститут геології"

Назва дисципліни
Основи геоінформатики і геостатистики
Код дисципліни
ОК 13
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2022/2023
Семестр / Триместр
3 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
7
Результати навчання
Збирати, обробляти та аналізувати інформацію в області наук про Землю. Використовувати інформаційні технології, картографічні та геоінформаційні моделі в області наук про Землю. Застосовувати моделі, методи і дані фізики, хімії, біології, екології, математики, інформаційних технологій тощо при вивченні природних процесів формування і розвитку геосфер. Вміти виконувати дослідження геосфер за допомогою кількісних методів аналізу. Аналізувати склад і будову геосфер на різних просторово-часових масштабах.
Форма навчання
Попередні умови та додаткові вимоги
Володіти елементарними навичками роботи з персональним комп’ютером.
Зміст навчальної дисципліни
Дисципліна складається з двох частин: 1. Основи геостатистики. 2. Основи геоінформатики. «Основи геостатистики» включає основні поняття теорії ймовірностей, приклади дискретних та неперервних випадкових величин, багатовимірні випадкові величини та кореляцію, статистичні оцінки, метод найменших квадратів, перевірку статистичних гіпотез, спектральне зображення випадкових функцій та фільтрацію. Всі математичні поняття, що вивчаються, ілюструються практичними застосуваннями в геології. «Основи геоінформатики» присвячена вивченню теоретичних та методичних основ геоінформаційних технологій. Курс забезпечує формування у студентів поняття про інформаційні та геоінформаційні системи, знайомить з історією розвитку геоінформаційвних технологій, надає розуміння структури, функцій та технологій геоінформатики; представляє особливості подання реального світу в ГІС. Вивчаються растрові та векторні моделі просторових даних; топологічні відношення, моделі подання даних; триангуляційні моделі даних.
Рекомендована та необхідна література
1. Бурачек В.Г., Железняк О.О., Зацерковний В.І. Геоінформаційний аналіз просторових даних, Ніжин: ТОВ В-во «Аспект-Поліграф», 2011. 2. Зацерковний В.І., ТустановськаЛ.В. Геоінформатика, Ніжин: НДУ ім. М. Гоголя, 2018. 3. Зацерковний В.І., Тішаєв І.В., Віршило І.В., Демидов В.К. Геоінформаційні системи в науках про Землю. Монографія, Ніжин: НДУ ім. М. Гоголя, 2016. 4. Smith M.J., Goodchild M.F., Longley P.A. & Associates (2018). Geospatial Analysis. A Comprehensive Guide to Principles Techniques and Software Tools, 6th ed. 5. Campbell, J.E. Shin M. (2012) Geographic Information System Basics. 6. Вижва З.О. Математичні моделі в природознавстві. Статистичне моделювання випадкових процесів та полів у науках про Землю. навч.посіб., К.: ВГЛ, 2007. 7. Вижва З.О. Статистичне моделювання випадкових процесів та полів. Монографія, К.: ВГЛ «Обрії», 2011. 8. Жуков М.Н. Математична cтатистика і обробка геологічних даних. К.:ВПЦ «Київський університет», 2008.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, практичні роботи та самостійна робота студентів
Методи та критерії оцінювання
Kонтроль передбачає проведення 6 практичних робіт та 6 самостійних робіт (де студенти мають продемонструвати якість засвоєних знань) та 2 письмових контрольних робіт у 1-му семестрі та проведення 14 практичних робіт (де студенти мають продемонструвати якість засвоєних знань) і 2 письмових контрольних робіт у 2-му семестрі. Оцінювання форми контролю наприкінці 1-го семестру проводиться у формі, який розраховується як сума (проста або зважена) балів за систематичну роботу впродовж семестру та балів отриманих у результаті підсумкового оцінювання у формі заліку. Оцінювання форми контролю наприкінці 2-го семестру проводиться у формі письмового іспиту.
Мова викладання
українська