МУЗЕЇ ПІД ВІДКРИТИМ НЕБОМ

Освітня програма: Краєзнавство, екскурсознавство та історико-культурний туризм

Структурний підрозділ: Історичний факультет

Назва дисципліни
МУЗЕЇ ПІД ВІДКРИТИМ НЕБОМ
Код дисципліни
ВП 6.1
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2022/2023
Семестр / Триместр
8 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
Знати історію становлення і розвитку музеїв просто неба у світі і в Україні Знати експозиції основних музеїв України просто неба Вміти проводити екскурсії українськими музеями просто неба Вміти класифікувати об’єкти-експонати музеїв просто неба за регіональною, типологічною, стилістичною та іншими особливостями Пропагувати надбання українських музеїв просто неба
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Знати основні засади музейної справи. Знати загальні поняття про головні напрями діяльності музеїв. Знати на які типи поділяються пам’ятки історико-культурної та природної спадщини.
Зміст навчальної дисципліни
В програмі курсу студенти вивчають історію створення і діяльність музеїв просто неба у світі і в Україні. Досліджується робота таких музеїв на прикладі конкретних закладів та їх експозицій. Навчальна дисципліна «Музеї під відкритим небом» поглиблює знання дисциплін «Музеєзнавство», «Пам’яткознавство», «Екскурсознавство», «Туристичні ресурси України», «Українська етнологія». Мета дисципліни полягає в широкому ознайомленні студентів зі специфікою музеїв під відритим небом. В ході курсу розглядаються питання історії становлення, розвитку, сьогодення і діяльності музеїв просто неба в Україні та світі. Надається доладна інформація про роботу українських музеїв просто неба. Протягом навчання студенти отримують детальну інформацію про типи музеїв просто неба. Наголос робиться на етнографічних музеях. Окремо розповідається про музеї техніки, тоталітарного мистецтва тощо.
Рекомендована та необхідна література
Бондар М. М., Мезенцева Г. Г., Славін Л. М. Нариси музейної справи. – К., 1959. 191 с. Василенко А. О. Літопис історії становлення і розвитку народних музеїв України. – К., 1974. 189 с. Гончарова О., Ольговський С., Пустовалов С. Вступ до музеєзнавства та пам’яткознавства. – К., 2019.– 490 с. Гудченко З.С. Музеї народної архітектури України; НДІ теорії, історії та персп. проблем радянської архітектури в м. Києві. – Київ, 1981. – 117, [1] с., [8] арк. фото Данилюк А. Українські скансени. Історія виникнення, експозиції, проблеми розвитку. Тернопіль: Навч. книга – Богдан, 2006. 104 с. Музейна справа та музейна політика в Україні ХХ ст. Збірник наукових праць за ред. д-ра мист. М. Селівачова. – К.: Златограф, 2004. - 208 с.,
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Завдання (навчальні цілі): формування цілісної системи знань про діяльність музеїв просто неба з їх фондовою, експозиційною та науково-дослідницькою та просвітницькою роботою. Завдання курсу: ознайомити студентів з історією зародження і розвитку музеїв просто неба в Україні та у світі; ознайомити студентів з якомога ширшим колом музеїв просто неба в Україні різних профілів; ознайомити студентів з деякими основними музеями просто неба у світі; виробити у студентів вміння самостійно проводити екскурсії музеями просто неба України; навчити студентів розуміти засади компонування експозицій музеїв просто неба. В результаті вивчення навчальної дисципліни студенти провинні знати музеї просто неба України та основні подібні музеї у світі. Студенти повинні вільно володіти матеріалом щодо експозицій цих музеїв і вміти використовувати і узагальнювати експозиційну інформацію.
Методи та критерії оцінювання
Оцінювання знань студента здійснюється за модульно-рейтинговою системою. Загальну кількість балів студента формують семестрові бали, отримані з усіх тем двох змістових модулів: бали, отримані за модульні контрольні роботи (у формі тестування); бали, отримані за самостійну роботу (за підготовку рефератів); бали, отримані за підсумкову контрольну роботу (за письмові розгорнуті відповіді). Оцінка успішності знань студентів здійснюється під час семестрового оцінювання (контрольна робота, реферати) та підсумкового оцінювання (підсумкова контрольна робота (залік)). Загальна сума балів – 100 балів (із них, семестрове оцінювання максимум 80 балів; підсумкове оцінювання (залік) – максимум 20 балів).
Мова викладання
українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Кирило Олегович Третяк
Кафедра археології та музеєзнавства
Історичний факультет

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Кафедра археології та музеєзнавства
Історичний факультет