Історико-культурні пам’ятки країн Центрально-Східної Європи

Освітня програма: Краєзнавство, екскурсознавство та історико-культурний туризм

Структурний підрозділ: Історичний факультет

Назва дисципліни
Історико-культурні пам’ятки країн Центрально-Східної Європи
Код дисципліни
ВК 2.10
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2022/2023
Семестр / Триместр
8 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
4
Результати навчання
Знати предметне поле пам’яткознавства та сучасної історико-туристичної науки, особливості Центрально-Східного Європейського туристичного регіону, специфіку розвитку пам’яткознавства та регіональні особливості організації історичного туризму в провідних країнах Центрально-Східної Європи, особливості матеріальної і нематеріальної культурної спадщини регіонів Центрально-Східної Європи, характеристику історико-культурного туристичного потенціалу країн Центрально-Східної Європи. Вміти класифікувати види історико-культурних пам’яток в Європейському туристичному регіоні, давати загальну та кількісну характеристику історико-культурних пам’яток Центрально-Східної Європи, що ввійшли до спису Всесвітнього надбання людства ЮНЕСКО, аналізувати законодавство та нормативні документи, що стосуються історико-культурних пам’яток, а також організації та розвитку історичного туризму в провідних країнах Центрально-Східної Європи, класифікувати та систематизувати історико-культурні пам’ятки.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Знати регіони і місця зосередження в країнах Центрально-Східної Європи унікальної культурної спадщини місцевого, загальнодержавного та світового рівня. Вміти орієнтуватись по мапі Центрально-Східної Європи щодо визначення території чи регіону, де зосереджено унікальну історико-культурну спадщину. Володіти елементарними навичками історичного аналізу, встановлення причинно-наслідкових зв’язків окремих подій, класифікації об’єктів історичного туризму на археологічні, історичні, монументальні, ландшафтні та інші види об‘єктів історико-культурного туризму.
Зміст навчальної дисципліни
Дисципліна «Історико-культурні пам’ятки країн Центрально-Східної Європи», належить до переліку вибіркових дисциплін блоку «Історико-культурний туризм та екскурсознавство» та вивчається у 8 семестрі відповідно до навчального плану ОП «Краєзнавство, екскурсознавство та історико-культурний туризм». Збільшення інтересу до історико-культурного туризму на сучасному етапі в країнах Центральної та Східної Європи вимагає підготовку кваліфікованих спеціалістів, які б знали про важливі пам’ятки як матеріальної так і духовної культури окремих народів, а також визначні місця, пов'язані з важливими історичними подіями, з життям та діяльністю відомих осіб. Адже пам’ятки історії були і залишаються джерелом історико-культурної інформації а також витворами мистецтва, вивчення яких завжди сприятиме розвитку туристичної галузі. Докладно розглядаються унікальні природні території в країнах Центрально-Східної Європи, які мають історичну цінність, а також унікальні особливості найважливіших об‘єктів матеріальної та духовної культури народів Європи, що ввійшли до списку Всесвітнього надбання людства ЮНЕСКО.
Рекомендована та необхідна література
Абрамов В.В. Історія туризму. Харків: Форт, 2010. 286 с. Вишневська О.О. Туристичне країнознавство. Харків: ХНУ ім. В.Н. Каразіна, 2011. 593 с. Історія світової культури. Культурні регіони. К.: Либідь, 2000. 520 с. Кляп М.П., Шандор Ф.Ф. Сучасні різновиди туризму. К.: Знання, 2011. 334 с. Cultural Tourism In Poland https://helleniculturaldiplomacy.com/en/cultural-tourism-in-poland/ Любіцева О.О., Бабарицька В.К. Туризмознавство: вступ до фаху: підручник. К.: Видавничо-поліграфічний центр «Київський університет», 2008. 335 с. Мальська М., Гамкало М., Бордун О. Туристичне країнознавство. Європа. К.: Центр учбової літератури, 2009. 224 с. Museums and Local Development in Poland https://www.oecd.org/cfe/leed/Museums-and-Local-Development-in-Poland.pdf Пустиннікова І., Безпалова Н. Середньовічні замки Європи. Х.: Mikko, 2010. 160 с. Смаль І.В. Туристичні ресурси світу. Ніжин: НДУ ім. М.В. Гоголя, 2010. 336 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Завдання (навчальні цілі): вироблення вмінь та навичок студентів аналізувати історико-культурний туристичний потенціал країн Центрально-Східної Європи, багатий такими унікальними історичними територіями як стародавні міста, садибні і палацово-паркові ансамблі, комплекси культової архітектури, історичні будівлі, історико-культурні пам’ятки, а також навичок роботи з науковою літературою з туризмознавства та історії туризму. Дисципліна «Історико-культурні пам’ятки країн Центрально-Східної Європи» має значний світоглядний аспект, що передбачає вироблення в професійних істориків навичок самостійних оцінок і власних суджень щодо порівняння історико-культурного туристичного потенціалу окремих країн Європи та можливість визначення особливостей його використання в туристичній діяльності відповідними органами та структурами.
Методи та критерії оцінювання
Контроль знань студента здійснюється за модульно-рейтинговою системою. Загальну кількість балів студента формують семестрові бали, отримані з усіх тем двох змістових модулів (бали, отримані під час семінарів (усні опитування); бали, отримані за виконання рефератів; бали, отримані під час модульного контролю (за виконання тестових завдань), а також бали, отримані під час складання підсумкового контролю (екзамену), а саме: за виконання запропонованих завдань. Зміст курсу поділений на 2 змістових модулі. Кожний змістовий модуль включає в себе лекції, семінари, самостійну роботу студентів, які завершуються рейтинговим контролем рівня засвоєння знань програмного матеріалу відповідної частини курсу. У змістовий модуль 1 (ЗМ1) входять теми 1-3, у змістовий модуль 2 (ЗМ2) – теми 4-6. Оцінка успішності знань студентів здійснюється в двох формах.
Мова викладання
українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Валерій Петрович Капелюшний
Кафедра етнології та краєзнавства
Історичний факультет

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Кафедра етнології та краєзнавства
Історичний факультет