Історико-культурна спадщина Києва

Освітня програма: Краєзнавство, екскурсознавство та історико-культурний туризм

Структурний підрозділ: Історичний факультет

Назва дисципліни
Історико-культурна спадщина Києва
Код дисципліни
ВК 1.11
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2022/2023
Семестр / Триместр
8 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
4
Результати навчання
Знати основні джерела дослідження та історіографічні здобутки дослідження історико-культурної спадщини Києва, основні види і категорії об’єктів, внесених до світових та національних переліків пам’яток національного та місцевого значення Києва, основні види культурної спадщини України національного і місцевого значення у Києві, науково-інформаційне забезпечення історико-культурної спадщини Києва. Вміти комплексно аналізувати питання історико-культурної спадщини Києва, її використання в екскурсійно-туристичній діяльності, аналізувати потенціал історико-культурної спадщини, рівень її презентації в сучасній екскурсійній практиці. Засвоювати теоретико-методологічну базу та виробляти практичні навички проведення наукових досліджень і групового вирішення проблемних завдань із застосуванням відповідних методів і прийомів наукового аналізу. Проявляти увагу і толерантність до іншої (й інакшої) думки у процесі інтелектуальної комунікації та практичної реалізації екскурсій.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Знати основні події в історії України та Києва. Вміти аналізувати опрацьовувати наукову літературу, зокрема й іноземну, проводити пошукову роботу у бібліотеках. Володіти елементарними навичками аналізу явищ матеріальної і духовної культури, історичного аналізу, встановлення причинно-наслідкових зв’язків.
Зміст навчальної дисципліни
Курс складається з двох змістових модулів. Перший присвячений аналізу джерелознавчої бази та історіографії дослідження, вивченню археологічної спадщини Києва, охоронних зон історичних ландшафтів Києва, топонімічного простору та міської забудови; питанням збереження літературної та мистецької спадщини Києва. Другий модуль присвячено вивченню пам’ятних місць, пов’язаних з подіями Української революції 1917-1921 років, урбаністичної та індустріальної спадщини Києва ХХ – ХХІ століття, військово-історичної спадщини, увічнення пам’яті героїв Небесної сотні та російсько-української війни. Мета дисципліни – забезпечити цілісні знання про особливості формування історико-культурної спадщини Києва, основні пам’ятки, які внесені до Списку ЮНЕСКО, пам’ятки культурної спадщини України національного і місцевого значення в Києві. За допомогою пам’яткознавчого контексту презентувати головні об’єкти матеріальної і духовної спадщини, науки і промислового виробництва столиці України; здобути знання, необхідні для екскурсійно-краєзнавчої діяльності.
Рекомендована та необхідна література
Ієвлева В. Пам’ятки індустріального розвитку Києва кінця ХІХ – першої третини ХХ століття. К., 2008. Забудова Києва доби класичного капіталізму або як і коли міста стало європейським / М. Кальницький, Н. Кондель-Пермінова. К.: Варто, 2012. Історія Києва: від княжої доби до сучасності. Збірник документів і матеріалів. Навчальний посібник / За заг. ред. А.П. Коцура, В.Ф. Колесника, Н.В. Терес. К.: Книги-ХХІ, 2005. Історія Київського університету: монографія у 2-х томах. Т. 2. / О.В. Вербовий, І.М. Мороз, О.В. та ін.; за ред. Л.В. Губерського, І.К. Патриляка, В.Ф. Колесника, А.І. Чуткого.К.: ВПЦ «Київський університет». 2019. Київ та його околиця в історії та пам’ятках / Під ред. М.Грушевського. К.: Держвидав України, 1926. Павленко Ю.В. Нарис історії Києва. К.: Фенікс, 2003. Терес Н.В., Іваницька Л.В. Тоталітарна топоніміка радянських вулиць Києва в особах. Документи і матеріали. К.: Саміт-книга, 2019.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Завдання (навчальні цілі): полягають у забезпеченні цілісних знань щодо характеру, специфічних рис історико-культурної спадщини Києва; аналізі існуючих археологічних та природних ландшафтів, особливостей топонімічного простору Києва, характеристиці літературної та мистецької спадщини; виявленні місць і пам’яток, пов’язаних з подіями Української революції 1917-1921 років; військово-історичних об’єктів та пам’ятників, меморіалів, історичних цвинтарів та пам’ятних знаків.
Методи та критерії оцінювання
Контроль знань студента здійснюється за модульно-рейтинговою системою. Загальну кількість балів студента формують семестрові бали, отримані з усіх тем двох змістових модулів (бали, отримані за модульні контрольні роботи; бали, отримані за виконання індивідуальних завдань; бали, отримані за роботу на семінарських заняттях). Зміст курсу поділений на 2 змістових модулі. Кожний змістовий модуль включає в себе лекції, семінари, самостійну роботу студентів, які завершуються рейтинговим контролем рівня засвоєння знань програмного матеріалу відповідної частини курсу. У змістовий модуль 1 (ЗМ1) входять теми 1 –6, у змістовий модуль 2 (ЗМ2) – теми 7 –11. Результати навчальної діяльності студентів оцінюються за 100-бальною шкалою.
Мова викладання
українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Наталія Володимирівна Терес
Кафедра етнології та краєзнавства
Історичний факультет

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Кафедра етнології та краєзнавства
Історичний факультет