Теоретична культурологія

Освітня програма: ОПП Культурологія 2020

Структурний підрозділ: Філософський факультет

Назва дисципліни
Теоретична культурологія
Код дисципліни
ННД.17
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2022/2023
Семестр / Триместр
6 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
Знати: поняття культурних досліджень; дефініції понять філософії та культури Постмодерну; основні теорії та підходи культурних досліджень; підстави взаємодії предметних полів культурології та семіотики в дослідженнях культури як світу знаків і значень; соціокультурні смисли мистецтва, релігії, науки. Вміти: демонструвати знання спеціалізованої літератури із досліджень культури; застосовувати поняттєво-категоріальний апарат теоретичної культурології для дослідження сучасних інституціоналізованих форм культурного буття; аналізувати специфіку мистецтва як складової частини соціокультурного простору; збирати, обробляти, організовувати, узагальнювати, систематизувати соціально-культурну інформацію з використанням сучасних методів аналізу та інформаційних технологій. Комунікація: використовувати знання іноземних мов для аналізу інформаційних ресурсів; презентувати результати проведених постмодерних досліджень та здійсненої самостійної роботи.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
1. До початку вивчення цього курсу студенти мають знати: основні етапи та характеристики історико-культурного процесу; основні культурологічні вчення та методи культурологічних досліджень, у т.ч. методи філософії культури, культурної антропології, соціології культури; основні культурологічні поняття та категорії; особливості та закономірності розвитку історії вітчизняної та зарубіжної культури. 2. Вміти: збирати та інтерпретувати інформацію щодо феноменів та явищ культури, культурних процесів та подій; виявляти сучасні тенденції співіснування різних культур в умовах глобалізації та міжкультурного діалогу; аналізувати мистецькі твори з виокремленням їх належності до певної доби, стилю, жанру, форми та змістовного навантаження. 3. Володіти: елементарними навичками наукового дослідження та управління інформацією; критичного ставлення та прогнозування стосовно політичних, економічних, культурно-мистецьких подій та явищ.
Зміст навчальної дисципліни
Частина 1 Тема 1. Місце культурології в системі освітньої культури Тема 2. Сутність і смисл культури Тема 3. Типологія культури Тема 4. Соціокультурна динаміка Тема 5. Мова культури Частина 2 Тема 6. Світ людини як культура Тема 7. Мистецтво як феномен культури Тема 8. Релігія і наука в контексті культури Тема 9. Техніка як соціокультурне явище Тема 10. Культура і цивілізація
Рекомендована та необхідна література
1.Культурологія: підручник для студентів вищих навчальних закладів / кол. авторів; за ред.. А.Є.Конверського. – Харків; Фоліо, 2013 . – 863с. 2.Історія світової культури: Навч. посіб./ Керівник авт.колективу Л.Т.Левчук. – 3- тє вида., переробл. ідоп. – К.: Центр учбової літератури, 2010. – 400 с. 3.Історія світової культури. Культурні регіони: Навчальний посібник / Під ред Л.Левчук. – К.: Либідь, 2000. 4.Джек Ліндсей. Коротка історія культури. В 2-ох т. - Київ, 1994.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекція, семінар, самостійна робота
Методи та критерії оцінювання
1. Усна доповідь, доповнення та участь в дискусіях на семінарах – 21/ 35 балів 2. Самостійна робота No1 (конспект першоджерел) – 10 / 20 балів Самостійна робота No2 (презентація самостійного дослідження за темами навчального курсу) – 20 /30 балів 3. Контрольна робота - 9 / 15 балів
Мова викладання
українська

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Кафедра етики, естетики і культурології
Філософський факультет