Стратегічна географія та геостратегічне позиціонування України

Освітня програма: Політична географія та геополітика (ОС Магістр, денна)

Структурний підрозділ: Географічний факультет

Назва дисципліни
Стратегічна географія та геостратегічне позиціонування України
Код дисципліни
ВБ.1.1.4.
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Другий
Рік навчання
2022/2023
Семестр / Триместр
3 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
4
Результати навчання
ПР 01. Застосовувати набуті теоретичні знання та практичні навички для дослідження природно- і суспільно-територіальних систем на різних рівнях просторової організації ПР 03. Вільно спілкуватися із професійних і наукових питань іноземною мовою. ПР 07. Брати участь у розробленні програм та стратегій міського та регіонального розвитку, плануванні територій різного ієрархічного рівня. ПР 09. Проводити фахову оцінку програм, стратегій і планів розвитку територій, здійснювати їхню геоекологічну і соціально-економічну експертизу та моніторинг. ПР 11. Оцінювати можливі ризики, соціально-економічні та геоекологічні наслідки реалізації управлінських рішень у сфері природокористування, міського та регіонального розвитку, рекреації та туризму.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
1. Успішне опанування курсів Методологія та організація наукових досліджень з основами інтелектуальної власності та геоконфліктологія 2. Знання теоретичних основ політичної географії та геополітики
Зміст навчальної дисципліни
Структурно дисципліна охоплює три складові: опанування понятійного апарату: геостратегія, поняття «сили», сучасна геополітична та геоекномічна карта світу, регіони сили, «стикові» та маргінальні регіони; аналіз геостратегічного позиціювання держав: США, Західної Європи, Східної Азії, Середнього Сходу; застосування знань та навичок геостратегічного позиціонування в умовах глобалізації на прикладі країни (за вибором) в геополітичному, геоекономічному, геоекологічногму та геокультурному аспектах. Кожний приклад (держава ) розглядається з точки зору стану національних ресурсів і їх геополітичного значення, сили і структури економіки, стабільності суспільства, рівня культури і науки, позиції в регіональних і глобальних мережах комунікацій та виявлення векторів міжнародної політики.
Рекомендована та необхідна література
1. Agnew John . Making Political Geography. London, 2002, 208 p. 2. Hall Gardner. Geopoliicy and Geostrategy N.Y. 2018 , 208 p/ 3. Josef Nye. The Future of Power. Publ. Affairs, New York, 2004, 300 p. 4. Tailor Peter J., Colin Flint. Political Geography : World Economy, National- State and Locality, 6-th ed.,Pearson education, 2011, 340 p.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекці] Семінарські заняття Консультації Самостійна робота
Методи та критерії оцінювання
Упродовж семестру після завершення відповідних тем проводиться бліц-опитування із відкритими запитаннями. Для визначення рівня досягнень результатів навчання за пунктами 2 та 3 студенти презентують авторські результати індивідуального завдання з оцінки геостратегічного позиціонування країни за вибором. Умовою отримання позитивної результуючої оцінки з дисципліни є досягнення не менш як 60% від максимально можливої кількості балів з усіх видів робіт. Для студентів, які упродовж семестру не досягли мінімального рубіжного рівня оцінки (60% від максимально можливої кількості балів) за бліц-опитуваннями проводиться залікова контрольна робота, яка охоплює відповідні питання бліц-опитувань. Максимальна оцінка за залікову контрольну роботу не може перевищувати 40% підсумкової оцінки (до 40 балів за 100-бальною шкалою).
Мова викладання
Українська/Англійська