Спеціальні історичні дисципліни

Освітня програма: Краєзнавство, екскурсознавство та історико-культурний туризм

Структурний підрозділ: Історичний факультет

Назва дисципліни
Спеціальні історичні дисципліни
Код дисципліни
ОК 34
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2022/2023
Семестр / Триместр
2 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
Знати предмет вивчення СІД, питання взаємодії СІД з іншими історичними, архівознавчими та документознавчими дисциплінами; особливості і напрями вивчення СІД, їх джерельне значення, основні джерела, термінологічний апарат, історіографію СІД, основні наукові школи їх вивчення; місце, завдання і роль СІД у дослідженнях з історії та документознавства, комплекс традиційних СІД: теоретичні та методичні засади вивчення, сучасну систему СІД: модерні і класичні школи, проблеми систематизації комплексу СІД. Вміти після вивчення матеріалу курсу використовувати отримані знання у практичній роботі з історичними джерелами та у вивченні фактів, поєднувати специфічні методи досліджень СІД з традиційними прийомами архівознавчих та документознавчих досліджень, визначати місце окремих дисциплін СІД в базових дослідженнях та практичній діяльності в галузі краєзнавства, екскурсознавства та туризму.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Попередні вимоги до опанування або вибору навчальної дисципліни. Знати джерельну базу історичної науки, тематику історичних досліджень, мати необхідний комплекс знань з вітчизняної культури, мистецтва, політичної та економічної історії народознавства та інших галузей . Вміти оперувати джерельною базою та історіографією історичної науки, використовуючи отримані знання в роботі з історичними джерелами . Володіти понятійним апаратом, що репрезентується студентам на семінарських заняттях, методичними прийомами досліджень історичної науки, методикою взаємодії історичної науки з іншими науковими дисциплінами при проведенні наукових досліджень.
Зміст навчальної дисципліни
Предметом вивчення курсу «Спеціальні історичні дисципліни» є система СІД, типи і види джерел, що їх вивчають СІД, практична проблематика досліджень СІД, а також закономірність їх виникнення, процес формування та становлення, еволюція розвитку, їх вплив на суспільно-політичний та ідеологічний світогляд, що вивчає гуманістичні людські цінності. СІД – надзвичайно важлива галузь історичних знань. Кожна з СІД має свої методи та об’єкти дослідження. Але всі вони мають одну мету – допомогти досліднику всебічно вивчити історичне джерело, дати максимум інформації про його походження. Сьогодні нараховується понад 80 СІД. Дослідження в галузі СІД мають особливе значення для розвитку історичної науки. Тому для студентів-істориків необхідне вивчення цих дисциплін. Оскільки, їх дуже багато, то серед них відібрані найнеобхідніші: хронологія, метрологія, палеографія та філігранологія, геральдика, сфрагістика, боністика, нумізматика, фалеристика, вексилологія, ономастика, іконографія.
Рекомендована та необхідна література
Бондаренко Г.В. Спеціальні історичні дисципліни : Навчальний посібник. – Луцьк, 2015 . Воронов В.І. Спеціальні історичні дисципліни : Підручник . – Дніпро , 2019 . Дашкевич Я. Майстерня історика: Джерелознавство та спеціальні історичні дисципліни (Зб. праць) . – Львів , 2011 . Зубко А. Системи мір ваги світових цивілізацій: тисячоліття розвитку. - Нордерштедт , 2017 . Історія в термінах і понятях: Довідник. – Вишгород, 2014. Савчин М.С. Допоміжні історичні дисципліни. – Дрогобич, 1995. Самойленко О.Г. Спеціальні історичні дисципліни: Навчальний посібник для студентів заочної форми навчання . – Ніжин , 2004 . Спеціальні історичні дисципліни : Довідник : Навчальний посібник. – К., 2008 . Яременко М. Спеціальні історичні дисципліни : Навчальний посібник. – К., 2010 .
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Завдання навчальної дисципліни. Головними завданнями курсу є ознайомлення студентів з предметом СІД, їх інструментарієм, розкриття методики їх використання у роботі над джерелами та у вивчення фактів. Результатом цього повинно стати посилення загальної гуманітарної підготовки студентів-істориків, оволодіння ними необхідними для їх спеціальності знаннями.
Методи та критерії оцінювання
Оцінюються такі результати навчання студента: знання з історії виникнення і формування СІД, рівня міждисциплінарних зв’язків між ними. Вміння проводити класифікацію СІД, дати визначення кола досліджень кожної з них. Уявлення про специфіку досліджень СІД, особливості комплексів джерел, які використовує кожна з них. Конкретні знання по предмету досліджень СІД. Вміння використовувати методи СІД в ході аналізу історичних джерел. При проведенні досліджень з краєзнавства , екскурсознавства та туризму долучати знання, отримані в ході ознайомлення з курсом СІД.
Мова викладання
українська

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Кафедра архівознавства та спеціальних галузей історичної науки
Історичний факультет