Екскурсійна практика

Освітня програма: Краєзнавство, екскурсознавство та історико-культурний туризм

Структурний підрозділ: Історичний факультет

Назва дисципліни
Екскурсійна практика
Код дисципліни
ОК 31
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2022/2023
Семестр / Триместр
6 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
Знати основні поняття і терміни екскурсійної теорії, класифікацію екскурсій. Знати етапи підготовки екскурсії. Знати основні методи показу та розповіді. Знати основні вимоги техніки ведення екскурсії. Вміти використовувати різноманітні джерела інформації, аналізувати тематичну літературу, розробити (скласти) маршрут екскурсії. Вміти здійснити розрахунок вартості екскурсії. Самостійно підготувати документацію до екскурсії, презентувати або провести тематичну екскурсію. Підготувати звіт про проходження практики Захистити звіт по практиці
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Попередні вимоги до опанування або вибору навчальної дисципліни: Знати найважливіші факти, події та процеси історичного минулого України, мати базові знання з екскурсознавства, джерелознавства, пам’яткознавства та музеєзнавства. Володіти навичками джерельної критики, історичного аналізу, встановлення причинно-наслідкових зв’язків. Вміти аналізувати джерела та праці з історико-краєзнавчої та екскурсійно- туристичної проблематики. Вміти застосовувати знання та навички під час практичної роботи.
Зміст навчальної дисципліни
Екскурсійна практика є невід’ємною складовою частиною навчального процесу. У відповідності з навчальним планом студенти історичного факультету ОР «бакалавр» освітньої програми «Краєзнавство, екскурсознавство та історико-культурний туризм» проходять краєзнавчу практику у 6 семестрі. Проходження практики є обов’язковою для студентів. Тривалість краєзнавчої практики становить 4 тижні (3 кредити ЄКТС). Практика проходить на визначених кафедрою етнології та краєзнавства за участю Київської міської організації Національної спілки краєзнавців України базах практики у місті Києві – екскурсійних установах, закладах туристсько-краєзнавчого напряму та позашкільної роботи з учнівською молоддю, музеях тощо. В окремих випадках з дозволу деканату студенти можуть проходити практику в регіонах за місцем проживання (в екскурсійних установах і фірмах, в історико-культурних заповідниках, обласних центрах туризму і краєзнавства учнівської молоді, обласних та районних історичних і краєзнавчих музеях, шкільних музеях). Відповідальними за проведення практики є викладачі кафедри етнології та краєзнавства, закріплені за кожною групою.
Рекомендована та необхідна література
Бабарицька В.К., Короткова А.Я., Малиновська О.Ю. Екскурсознавство та музеєзнавство: навчальний посібник. 2-ге вид. – Київ, 2012. Галасюк С.С., Нездоймінов С.Г. Організація туристичних подорожей та екскурсійної діяльності: навчальний посібник. – Київ, 2013. Король О.Д. Організація екскурсійних послуг у туризмі: Навчально-методичний посібник. – Чернівці, 2016. Поколодна М.М. Організація екскурсійної діяльності : підручник. – Харків, 2017. Філоненко І.М. Екскурсознавство і музеєзнавство:Тексти лекцій для студ. геогр.-турист. спец. вищих навч. закладів. – Ніжин, 2010. Чагайда І.М., Грибакова С.В. Екскурсознавство. Навчальний посібник. – К., 2004.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Завдання (навчальні цілі) полягають у поглибленні та закріпленні знань студентів з вивчених теоретичних курсів, зокрема екскурсознавства; придбанні навичок в оволодінні методикою розробки та проведення екскурсій, ознайомленні з внутрішньою структурою та діяльністю закладів туристсько-краєзнавчого напряму, центрів позашкільної роботи, музеїв тощо; умінні застосовувати на практиці придбані знання.
Методи та критерії оцінювання
Контроль знань студента здійснюється за модульно-рейтинговою системою. Зміст практики поділений на 2 змістових модулі. Перший модуль включає у себе ознайомлення з діяльністю закладів, установ, організацій екскурсійно-туристичного профілю, набуття практичних навичок екскурсійної роботи. Другий змістовий модуль включає набуття навичок аналізу проведеної роботи, підготовку (оформлення) практичної роботи (документації з розробки екскурсії) та складання звіту про проходження практики. Оцінка успішності студента здійснюється у двох формах: поточний контроль (оцінка участі студента-практиканта у роботі екскурсійних установ, оцінка за практичну роботу та звіт про проходження практики) і підсумковий контроль (оцінка захисту звіту/залік). Крім звіту студенти-практиканти подають на кафедру оформлену згідно існуючих вимог до наукової роботи практичну роботу (може бути включена до звіту, як складова частина, або подаватися окремо) в письмовому (друкованому) вигляді та на електронних носіях.
Мова викладання
українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Олександр Петрович Гончаров
Кафедра етнології та краєзнавства
Історичний факультет

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Кафедра етнології та краєзнавства
Історичний факультет