Науковий образ світу
Освітня програма: Краєзнавство, екскурсознавство та історико-культурний туризм
Структурний підрозділ: Історичний факультет
Назва дисципліни
Науковий образ світу
Код дисципліни
ОК 6
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2022/2023
Семестр / Триместр
6 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
Знати: етапи розвитку природознавства, особливості сучасного природознавства.
Знати: досягнення природничих наук для визначення програми соціальних відносин і культури поведінки індивіда, як в особистісному, так і професійних аспектах
Вміти: узагальнювати, аналізувати, сприймати природничо-наукову інформацію, ставити мету пошуку достовірної наукової інформації, обирати шляхи її досягнення; спілкуватися і взаємодіяти з учасниками освітнього процесу у відповідності з принципами толерантності, діалогу та співпраці.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Вміти: використовувати знання, вміння, навички, сформовані у процесі вивчення математики, фізики, хімії, біології, екології, інформатики, астрономії загальноосвітньої школи.
Знати: теоретичні основи фахових дисциплін, основні поняття методології науки.
Вміти: збирати та інтерпретувати інформацію щодо наукових досліджень.
Зміст навчальної дисципліни
Навчальна дисципліна "Науковий образ світу" призначена для ознайомлення студентів гуманітарних факультетів університетів із історією появи і розвитку науки в суспільстві та досягненнями в її окремих галузях. Ця дисципліна має сприяти формуванню у студентів сучасного наукового світогляду, без якого важко уявити цивілізацію ХХІ століття. Науковий образ світу є цілісною системою уявлень про загальні властивості та закономірності природи, що оточує людину. Ці уявлення народжувались і розвивались одночасно й паралельно з розвитком цивілізації. Науковий образ світу формується в суспільстві та спирається на досягнення природничих, суспільних і гуманітарних наук.
Мета дисципліни – познайомити студентів із процесами, що привели до появи сучасної науки та фундаментальними її результатами. Дати їм можливість засвоїти сукупність методологічних засобів науки взагалі та їхньої фахової дисципліни зокрема, надати студентам знання та вміння, що створюють необхідне методологічне підґрунтя для здійснення фахової науково-дослідницької роботи, її презентації науковій спільноті.
Рекомендована та необхідна література
Єжов С. М. Науковий образ світу. Історія. Мегасвіт. Навч. посіб. – К., 2017.
Єжов С. М. Науковий образ світу. Мікросвіт. Біосвіт. Навч. посіб. – К., 2019.
Єжов С. М. Науковий образ світу. Інформаційний світ. Наука і непізнане. Навч. посіб. – К., 2021.¬
Ніконова В.В. Довідник з курсу «Науковий образ світу». – Київ: 2018. – 56 с.
Добронравова І.С., Сидоренко Л.І. Філософія та методологія науки. Підручник. – К.: ВПЦ «Київський університет», 2018. – 255 с.
Висоцький М.В. Природознавство: науковий образ світу: текст лекцій – К.: ВПЦ «Київський університет», 2018. – 143 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Завдання (навчальні цілі): ознайомлення студентів із закономірностями становлення та розвитку наукової картини світу, з сучасними концепціями природознавства та з особливостями дисциплінарних картин світу; формування сучасного наукового світогляду. Опанування знань спрямоване на формування інтегральної, загальних та фахових компетенцій за освітньо-професійною програмою «Краєзнавство, екскурсознавство та історико-культурний туризм» спеціальності 032 «Історія та археологія» та забезпечує набуття здобувачами таких компетентностей: Інтегральних: Здатність розв’язувати складні спеціалізовані задачі та практичні проблеми історії та археології у процесі професійної діяльності або навчання, що передбачає застосування теорій і методів гуманітарних та соціальних наук та характеризується комплексністю та невизначеністю умов.
Методи та критерії оцінювання
Форми оцінювання студентів: (зазначається перелік видів робіт та форм їх контролю / оцінювання із зазначенням Min. – рубіжної та Mах. кількості балів чи відсотків)
- семестрове оцінювання: Експрес тести як частина лекції. Контрольна робота 1 за темами 1-5,відвідування. Контрольна робота.
Студент не допускається до заліку, якщо під час семестру набрав менше 36 балів (слід чітко прописати умови, які висуваються викладачами даної дисципліни).
Оцінка за залік не може бути меншою 24 балів для отримання загальної позитивної оцінки за курс.
Мова викладання
українська
Викладачі
Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами
Михайло
Петрович
Семенько
Кафедра фізики металів
Фізичний факультет
Фізичний факультет
Кафедри
Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни
Кафедра фізики металів
Фізичний факультет