Мистецтво в контексті культури

Освітня програма: ОНП Культурологія 2021

Структурний підрозділ: Філософський факультет

Назва дисципліни
Мистецтво в контексті культури
Код дисципліни
ВБ.1.03
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Другий
Рік навчання
2022/2023
Семестр / Триместр
3 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
Знати: багатоманітність культурно-мистецьких досягнень та цінностей мистецтва; своєрідність художнього мислення і художньої логіки; взаємозв’язок між сферою теорії та практики мистецтва; основні філософсько-культурологічні теорії щодо мистецтва. Вміти: сприймати та аналізувати мистецькі твори; створювати власне уявлення щодо нових культурно-мистецьких явищ; вести полеміку стосовно питань, пов’язаних з історією мистецтва. Комунікація: використовувати знання іноземних мов для аналізу інформаційних ресурсів; презентувати результати проведених досліджень. Автономність та відповідальність: шукати та критично опрацьовувати літературу із історії мистецтва; вирішувати комплексні завдання, пов’язані із аналізом явищ культури.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
До початку вивчення цього курсу студенти мають знати основні етапи та характеристики історико-культурного процесу; основні здобутки матеріальної та духовної культури; історію становлення та розвитку мистецтва, особливості функціонування в системі культури певної історичної епохи. Вміти збирати та інтерпретувати інформацію щодо феноменів та явищ культури, культурних процесів та подій; застосовувати основні терміни, категорії та класифікації культурології в аналізі соціально-культурних явищ та процесів; пояснювати сутність феномену культури, її ролі у людському житті; виявляти сучасні тенденції розвитку мистецько-культурних явищ. Володіти елементарними навичками наукового дослідження та управління інформацією; критичного ставлення та прогнозування стосовно культурно-мистецьких подій та явищ; використання іншомовних інформативних культурологічних джерел.
Зміст навчальної дисципліни
1. Становлення культурологічного напряму у дослідженні мистецтва 2. Художня культура як цілісне утворення 3. Первісне мистецтво: історія відкриття і вивчення 4. Соціальні форми буття первісного мистецтва 5. Становлення художніх формоутворюючих засобів: ритм, інтонація, метафора, міф, архаїчні символи і архетипи 6. Архітектура і становлення соціального простору 7. Мистецтво міфотворчості і соціальний час 8. Соціокультурна сутність тілесності і скульптура. Антична трагедія як відкриття свідомості 9. Проблема людської індивідуальності і особистості в європейській культурі. Формування нового змісту мистецтва. Людська особистість як ідеал 10. Особистість художника, раціоналізм і теорія мистецтва. Виникнення художньої рефлексії: історія і теорія мистецтва, критика, естетика 11. Від раціоналізму до постмодернізму. Народження нової епістеми в культурі ХIХ- ХХ століть 12. Від мистецтва ідеалу до мистецтва життя. Художнє як реальне буття людини
Рекомендована та необхідна література
1. Панченко В.І. Мистецтво в контексті культури. - К.: Тов Міжнародна фінансова агенція, 1998. 2. Панченко В.І. Культурологічна концепція мистецтва в сучасній естетичній теорії // Духовність українства. – Житомир, 2001. 3. Панченко В.І. Масове мистецтво в сучасній художній культурі. //Філософські дослідження. – Луганськ, 2000. 4. Панченко В.І. Наука і мистецтво в європейській культурі Х1Х-ХХ століття // Актуальні проблеми історії, теорії та практики художньої культури. – К., 2001. 5. Панченко В.І. Становлення художніх формоутворюючих засобів у первісному мистецтві. // Актуальні проблеми історії, теорії та практики художньої культури. – К., 1998.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекція, семінар, самостійна робота
Методи та критерії оцінювання
Загальна семестрова оцінка складаються із балів, отриманих за 1) самостійну роботу, 2) контрольну роботу. Семестрову кількість балів формують бали, отримані студентом у процесі засвоєння матеріалу з усіх частин навчальної дисципліни. Оцінювання семестрової роботи: 1. Самостійна робота (творча письмова доповідь) – 24 / 40 балів 2. Контрольна робота – 12 / 20 балів Всі види робіт в семестрі мають в підсумку: - в максимальному вимірі 60 балів - в мінімальному вимірі 36 балів Підсумкове оцінювання у формі іспиту: Іспит у письмовій формі – 24 / 40 балів
Мова викладання
українська

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Кафедра етики, естетики і культурології
Філософський факультет