Культура США та Латинської Америки

Освітня програма: ОНП Культурологія 2021

Структурний підрозділ: Філософський факультет

Назва дисципліни
Культура США та Латинської Америки
Код дисципліни
ВБ.1.05
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Другий
Рік навчання
2022/2023
Семестр / Триместр
4 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
Знати: основні теоретичні положення культурології; етапи розвитку культури, її особливості та закономірності; основні культурні регіони світу; основні форми художньої культури; основні історичні етапи формування і розвитку культури США та Латинської Америки. Вміти: надавати оцінку історичним подіям, об’єктам і предметам культури з точки зору їх впливу на формування культурних цінностей; аналізувати спадщину, складові культурної ідентичності країн; збирати, обробляти, організовувати, узагальнювати, систематизувати соціально-культурну інформацію з використанням сучасних методів аналізу та інформаційних технологій. Комунікація: презентувати результати досліджень та самостійної роботи; проводити експертизу об’єктів культурної спадщини. Автономність та відповідальність: самостійно шукати та критично опрацьовувати літературу; застосовувати теоретичні та практичні знання з культурології в прийнятті самостійних фахових рішень у непередбачуваних умовах.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
1. Студенти повинні знати: • основні етапи та характеристики історико-культурного процесу; • основні культурологічні теорії та методи культурологічних досліджень; • основні культурологічні поняття та категорії. 2. Студенти повинні вміти: • збирати та інтерпретувати інформацію щодо феноменів та явищ культури; • застосовувати основні терміни, категорії та класифікації культурології в аналізі соціально-культурних явищ; • аналізувати мистецькі твори та витвори дизайну. 3. Студенти повинні володіти: • елементарними навичками наукового дослідження та управління інформацією; • критичним ставленням до культурно-мистецьких подій та явищ.
Зміст навчальної дисципліни
Частина 1. Культура Латинської Америки Тема 1. Культурологічна та історична типологія латиноамериканського культурного регіону. Тема 2. Регіональна єдність та національна своєрідність культури країн латиноамериканського регіону. Роль етнічного фактора у формуванні латиноамериканських націй та їх культур. Аналітична робота за першоджерелом. Тема 3. Походження індіанців в контексті проблеми культурної самобутності та культурного впливу. Тема 4. Культура доколумбових цивілізацій та їх своєрідність. Тема 5. Культура Латинської Америки колоніального періоду і культурний симбіоз. Тема 6. Культура Латинської Америки доби національно-визвольної боротьби й буржуазних революцій та формування національних культур латиноамериканського регіону. Тема 7. Концепції історико-культурної самобутності Латинської Америки. Аналітична робота за першоджерелом. Проміжна контрольна робота. Частина 2. Культура США Тема 8. Сполучені Штати Америки. Культура колоніального періоду. Тема 9. Загальноамериканська культура в умовах здобуття та розвитку державної незалежності США. Тема 10. «Американська мрія», «середній американець» та національна психологія. Презентація самостійного дослідження. Тема 11. Сучасна культура США.
Рекомендована та необхідна література
1. Європейсько-північноамериканська культура: від модерну до постмодерну/ Культурологія: підручник для студентів вищих навчальних закладів / кол. авторів; за ред.. А.Є Конверського. – Харків: Фоліо, 2013. 2. Культурологія: підручник для студентів вищих навчальних закладів / кол. авторів; за ред.. А.Є. Конверського. – Харків; Фоліо, 2013 . – 863с. 3. Культура північноамериканського регіону / Історія світової культури: Навч. посіб. / Керівник авт. Колективу Л. Т. Левчук. — 3-тє вид., перероб. і доп. — К.: Центр учбової літератури, 2010. — 400 с. 4. Панченко В.І. Проблема культурного синтезу. На матеріалах культури Латинської Америки. К.: Видавничо – поліграфічний центр «Київський університет», 2011 – 175 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекція, семінар, самостійна робота
Методи та критерії оцінювання
Підсумкова оцінка з дисципліни (мінімум 60, максимум 100 балів) складається із суми кількості балів за семестрову роботу (мінімум 48, максимум 80 балів) та підсумкової контрольної роботи (мінімум 12, максимум 20 балів). Оцінювання семестрової роботи: 1. Аналітична робота за першоджерелами – 16 /28 балів. 2. Презентація самостійного дослідження – 24 /32 балів. 3. Проміжна контрольна робота – 12 / 20 балів Загальна оцінка за семестр складається із балів, отриманих за самостійну роботу (робота з текстами, дослідження цінностей, написання тексту рекомендацій). Всі види робіт за семестр мають у підсумку: - в максимальному вимірі 80 балів - в мінімальному вимірі 48 балів Підсумкова контрольна робота в письмовій формі – 12 / 20 балів
Мова викладання
українська