Фактори розвитку сучасного релігійного життя

Освітня програма: ОНП Культурологія 2021

Структурний підрозділ: Філософський факультет

Назва дисципліни
Фактори розвитку сучасного релігійного життя
Код дисципліни
ВП.3.03.03
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Другий
Рік навчання
2022/2023
Семестр / Триместр
3 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
Знати: Предмет, об’єкт, методологічні принципи дослідження феномену релігії. Ознаки, що дозволяють визначити процеси у релігійному житті як «конвергентні». Місце і роль релігійних організацій в вирішенні нагальних проблем сучасності. Вміти: Аналізувати сучасну релігійну ситуацію в світі та в Україні на тлі глобальних тенденцій релігійного життя. Вдаватися до діалогу та співробітництва між віруючими і невіруючими різних конфесій як засобу досягнення консенсусу, громадянської злагоди в суспільстві. Здійснювати пошук, систематизацію та інтерпретацію додаткової інформації, необхідної для вивчення проблематики курсу. Комунікація: Використовувати знання іноземних мов для аналізу інформаційних інтернет-ресурсів, читання новітньої релігієзнавчої літератури. Вести полеміку стосовно питань сучасного релігійного життя. Автономність та відповідальність: Самостійно шукати та критично опрацьовувати літературу стосовно питань курсу.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
До початку вивчення цього курсу студенти мають знати ознаки, що дозволяють визначити сучасні процеси у релігійному житті; мати уявлення про основні особливості догматики і культу світових релігій, їх історичну еволюцію та сучасний стан. Вміти збирати та інтерпретувати інформацію щодо феноменів та явищ культури, релігійних процесів та подій; застосовувати основні терміни, категорії з релігієзнавства в аналізі світоглядних проблем і соціально-культурних явищ та процесів; оперувати об’єктивними знаннями з історії релігії та історії культури. Володіти філософським категоріальним апаратом; навичками наукового дослідження та управління інформацією; критичного ставлення та прогнозування стосовно соціально-політичних, культур них та релігійних подій та явищ; використання іншомовних фахових культурологічних та релігієзнавчих інформативних джерел.
Зміст навчальної дисципліни
Тема 1. Конвергентні та дивергентні процеси в історії релігії і сучасному релігійному житті Тема 2. Паксізація. Вельтизація. Глобалізація Тема 3. Американізація. Віртуалізація Тема 4. Діалог. Екуменічний рух. Секуляризація Тема 5. Екзотерізація. Зростання інклюзівізму Тема 6. Консюмерізм. Приватизація. Ревайвализм Тема 7. Акселерація. Актуалізація есхатології. Актуалізація соціальних концепцій Тема 8. Раціоналізація культових дій. Егосинтезація. Синкретизм. Сцієнтизм Тема 9. Уніфікація екстеріоризації. Фемінізація. Харизматизація. Толерантність
Рекомендована та необхідна література
1. Банах В. Нові російські словьянофіли та євразійці 90-х років. Релігійний аспект.//Історія релігій в Україні. Кн. 2. – Львів : Логос, 2016 . – С. 138- 145. 2. Виговський Л. А. Сакралізація та секуляризація як чинники змін сфер функціонування релігійного комплексу [Текст] / Л. А. Виговський // Мультиверсум. Філософський альманах. – 2004. – No 43. – С. 8–16. 3. Єленський В. Є. Релігія після комунізму. Релігійно-соціальні зміни в процесі трансформацій центрально – і східноєвропейських суспільств: фокус на Україні – К.:НПУ імені М. П. Драгоманова, 2002. – 419 с. 4. Йосипенко С. Л. Теолого-політична проблема в ранньомодерній духовній культурі. Стаття друга: секуляризація / С. Л. Йосипенко // Мультиверсум. Філософський альманах. – 2006. – No 58. – С. 34–45. 5. Казанова Х. По той бік секуляризації / Хосе Казанова. – Київ: Дух і літера, 2016. – 264 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекція, семінар, самостійна робота
Методи та критерії оцінювання
Оцінювання семестрової роботи: 1. Усна доповідь, доповнення та участь в дискусіях на семінарах –18 / 30 балів 2. Самостійна робота No1 (комплексний аналіз трансатлантичних змін в сучасних релігіях) – 15 / 25 балів Самостійна робота No2 (комплексний аналіз ставлення представників різних релігій до низки проблем) –15 / 25 балів 3. Контрольна робота - 12 / 20 балів Загальна семестрова оцінка складаються із балів, отриманих за 1) аудиторну роботу, 2) самостійну роботу, 3) контрольну роботу, з урахуванням коефіцієнту 0,6. Всі види робіт в семестрі мають в підсумку: - в максимальному вимірі 100 балів х 0,6 = 60 балів - в мінімальному вимірі 60 балів х 0,6 = 36 балів Підсумкове оцінювання у формі іспиту. Іспит у письмовій формі – 24 / 40 балів
Мова викладання
українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Ірина Валентинівна Шавріна
Кафедра релігієзнавства
Філософський факультет

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Кафедра релігієзнавства
Філософський факультет