Конкуренція на європейських ринках

Освітня програма: Міжнародні економічні відносини (з обов’язковим вивченням двох іноземних мов)

Структурний підрозділ: Навчально-науковий інститут міжнародних відносин

Назва дисципліни
Конкуренція на європейських ринках
Код дисципліни
ДВС 1.05
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
7 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
4
Результати навчання
Здатність до абстрактного мислення, аналізу та синтезу; здатність до практичної апробації здобутих знань; здатність працювати в міжнародному середовищі; здатність виокремлювати характерні ознаки та тенденції розвитку світового господарства, особливості реалізації економічної політики та світових інтеграційних/дезінтеграційних процесів, у тому числі європейської та євроатлантичної інтеграції; здатність виявляти особливості функціонування середовища міжнародних економічних відносин та моделей економічного розвитку, застосовувати сучасні інформаційні технології для економіко-математичного моделювання, аналізу та прогнозування розвитку міжнародних економічних відносин; здатність обґрунтовувати особливості реалізації форм міжнародних економічних відносин на мега-, макро-, мезо- і макрорівнях; здатність здійснювати комплексний аналіз та моніторинг кон’юнктури світових ринків, оцінювати зміни міжнародного середовища та вміти адаптуватися до них.
Форма навчання
Дистанційне навчання
Попередні умови та додаткові вимоги
Студент повинен володіти загальними знаннями про закономірності поведінки економічних суб'єктів у ринкових умовах, володіти універсальним інструментарієм прийняття обґрунтованих рішень щодо здійснення вибору за наявності обмежених засобів та альтернативних можливостей їх використання, визначати функції ринкового саморегулювання та необхідність і сутність державного втручання в економіку; розкривати зміст механізму державного регулювання економіки за допомогою засобів фіскальної, грошово-кредитної, зовнішньоекономічної та соціальної політики; користуватись методами розрахунків основних макроекономічних показників; користуватись макроекономічною термінологією. Крім того, студент повинен володіти необхідною кваліфікацією для проведення компаративного статистичного аналізу процесів та явищ, що відбуваються у світовій економіці та в окремих країнах і регіонах.
Зміст навчальної дисципліни
Змістовий модуль 1 Конкурентоспроможність та конкуренція на спільному ринку ЄС. Основні моделі конкуренції на регіональних та світових ринках. Конкурентоспроможність національних економік країн-членів ЄС. Характеристика конкурентного середовища європейських ринків. Визначення конкурентоспроможності товару на спільному ринку ЄС. Детермінанти конкурентоспроможності фірм на ринках Союзу. Особливості конкурентних стратегії фірм на ринках ЄС. Основні форми конкуренції фірм на ринках ЄС. Змістовий модуль 2. Система комунітарного конкурентного регулювання в ЄС. Система антитрестівського регулювання в ЄС. Дозволена картельна діяльність на спільному ринку ЄС. Конкурентна політика ЄС щодо зловживання домінуючим становищем на ринку. Конкурентна політика та державна допомога в ЄС. Комунітарні правила конкуренції щодо окремих категорій підприємств. Зовнішні виміри конкурентної політики ЄС. Вплив ЄС на формування конкурентної політики України.
Рекомендована та необхідна література
Шнирков О. Конкурентна політика Європейського Союзу. Навчальний посібник. - К.: ВПЦ " Київський університет", 2015. - 110 с. Шнирков О. Конкуренція на спільному ринку ЄС. Ел. конспект лекцій. 2021. Шнирков О. Місце Європейського Союзу у світовій економиці. - У “Світова економіка. Підручник.“ К.: ВПЦ " Київський університет", 2018. - с. 351-363. Шнирков О. Політика регулювання конкуренції і сприяння зростанню конкурентоспроможності в ЄС. –Національна безпека і оборона. – 2016. - №1-2, с. 77-88. Шнирков О. Багатонаціональні підприємства в економіці країн Європейського Союзу. - У “ Багатонаціональні підприємства та глобальна економіка: Монографія “/ За ред. О. І. Рогача. - К. : «Центр учбової літератури», 2020, c. 233-248. Шнирков О., Заблоцька Р. Міжнародні економічні відносини: конспект лекцій. Конспект лекцій. - 5-те вид. – Дніпро, 2018.- 286с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекція, семінарське заняття
Методи та критерії оцінювання
Семестрове оцінювання здійснюється у формі перевірки знань, навичок: 1. Під час відповіді на семінарському занятті (участі у дискусії); 2. У формі написання індивідуальних аналітичних робіт під час самостійного опрацювання тем; 3. У формі написання есе ; 4. У формі обговорення розвитку конкуренції на ринках ЄС; 5. У формі презентації аналізу конкурентних сил на ринках конкретних товарів на спільному ринку ЄС; 6. У формі презентації проведеного дослідження конкурентоспроможності окремих країн та компаній ЄС. Підсумкове оцінювання (у формі заліку) здійснюється у формі захисту проведеного дослідження конкурентних сил на ринку визначеного товару країни-члена ЄС.
Мова викладання
Українська