Релігійний фактор в міжнародних відносинах
Освітня програма: Міжнародні відносини (бакалавр)
Структурний підрозділ: Навчально-науковий інститут міжнародних відносин
Назва дисципліни
Релігійний фактор в міжнародних відносинах
Код дисципліни
ВБ 6.09
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
8 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
2
Результати навчання
ПРН 1. Демонструвати знання, набуті у процесі навчання, щодо природи, еволюції, стану теоретичних досліджень міжнародних відносин та світової політики, а також про природу та джерела зовнішньої політики держав і діяльність інших учасників міжнародних відносин.
ПРН 2. Демонструвати знання про природу та механізми міжнародних комунікацій.
ПРН 3. Демонструвати знання про природу та характер взаємодій окремих країн та регіонів на глобальному, регіональному та локальному рівнях.
ПРН 4. Розуміти процес опису та оцінювання міжнародної ситуації, використання різних джерел інформації про міжнародні та зовнішньополітичні події та процеси.
ПРН 5. Розуміння принципів використання теоретичних знань з міжнародних відносин, зовнішньої політики, міжнародної безпеки та конфліктів, міжнародної регіоналістики при вирішенні практичних завдань.
Форма навчання
Дистанційне навчання
Попередні умови та додаткові вимоги
знати:
-основні теоретичні підходи та зміст сучасних наукових поглядів на характер, основні напрями і форми впливу релігійного фактору на міжнародні відносини;
- характерні риси, закономірності динаміки та головні причини та прояви посилення впливу релігійного фактору на міжнародні відносини;
-особливості десекуляризації як історичного феномену повернення релігії в теорію і практику міжнародних відносин;
-типологію, цілі, ідеологію ісламізму, загальну характеристику і специфіку діяльності ісламістських терористичних організацій.
вміти:
- узагальнювати та систематизувати основні положення та висновки світової наукової думки про роль релігії в міжнародних відносинах, володіти навичками їх використання;
- творчо використовувати знання щодо впливу релігійного фактору на світову політику для аналізу подій на світовій арені на глобальному, регіональному та національному рівнях;
Зміст навчальної дисципліни
Змістовний модуль 1. Релігійний дискурс в міжнародних відносинах.
1. Функції релігійного дискурсу в міжнародних відносинах.
2. Поняття “релігійного фактору”. Можливості та ресурси впливу релігійних акторів на світову політику.
3. Релігія та політика. Десекуляризація як історичний феномен повернення релігії в теорію і практику міжнародних відносин.
4. Глобальні та регіональні релігійні системи. Транснаціоналізація, детериторізація та децентралізація релігій.”Приватні” та “публічні” релігії.
Змістовний модуль 2. Політичні релігії та їх кумулятивний вплив на світову політику .
1. Феномен «політичних релігій». Вплив іудаїзму, індуїзму, конфуціанства та буддизму на міжнародні відносини. Під’йом глобального католицизму. Неорелігійний бум.
2. Активізація ролі російської православної церкви в сучасних міжнародних відносинах. Геополітичні проекти «православного світу» та «руського миру».
3. Історичні передумови і сучасні умови відродження ісламу. Ісламська концепція світового порядку.
4. Ісламський фундаменталізм: доктрини світової політики та спроби їх реалізації. Транснаціональний тероризм під релігійними гаслами. Ісламська держава.
Рекомендована та необхідна література
1. Армстронг Карен. Поля крови. Религия и история насилия. / Карен Армстронг; Пер. С англ. – М., Альпина нон-фикшн, 2016.
2. Амрстронг Карен. Битва за Бога: История фундаментализма / Карен Армстронг; Пер. С англ. – М., Альпина нон-фикшн, 2021.
3. Андервуд Л. Корень всего зла? Терроризм: религия и политика / Пер. С англ. Х.: - изд-во “Гуманитарный центр”/ А.М.Морозова,2021.
4. Казанова Хосе. По той бік секуляризації: релігійна та секулярна динаміка нашої глобальної доби. Пер. С англ. Олексія Панича. – К., ДУХ І ЛІТЕРА, - 2017.
5. Коппель О.А. Трансформація ролі релігійного фактору в контексті системної еволюції міжнародних відносин. SPACE. Society, Politics, Administration in Central Europe. Електронний науковий фаховий журнал. 2017. № 3. С.67-71. URL: www.space.nuoua.od.ua
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, семінари, презентації.
Методи та критерії оцінювання
Для студентів, які упродовж семестру не досягли мінімального рубіжного рівня оцінки (60% від максимально можливої кількості балів) проводиться заключна семестрова контрольна робота, максимальна оцінка за яку не може перевищувати 40% підсумкової оцінки (до 40 балів за стобальною шкалою).
Мова викладання
Українська
Викладачі
Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами
Олена
Арнольдівна
Коппель
Кафедра міжнародних відносин та зовнішньої політики
Навчально-науковий інститут міжнародних відносин
Навчально-науковий інститут міжнародних відносин
Кафедри
Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни
Кафедра міжнародних відносин та зовнішньої політики
Навчально-науковий інститут міжнародних відносин