Давньогрецька філософська проза (на основі оригінальних текстів)

Освітня програма: Класична філологія та англійська мова

Структурний підрозділ: Навчально-науковий інститут філології

Назва дисципліни
Давньогрецька філософська проза (на основі оригінальних текстів)
Код дисципліни
ДВС.1.06
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2022/2023
Семестр / Триместр
6 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
ПРН 9. Характеризувати діалектні та соціальні різновиди класичних та іноземної мов, описувати соціолінгвальну ситуацію. ПРН 12. Аналізувати мовні одиниці, визначати їх взаємодію та характеризувати мовні явища і процеси, що їх зумовлюють ПРН 13. Аналізувати й інтерпретувати твори античної літератури, визначати їхню специфіку й місце в літературному процесі. ПРН 15. Здійснювати лінгвістичний, літературознавчий та спеціальний філологічний аналіз текстів різних стилів і жанрів давньогрецької і латинської мов. ПРН 21. Мати навички перекладу текстів різних стилів і жанрів давньогрецькою і латинською мовою.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Успішне опанування навчальних дисциплін «Давньогрецька мова. Морфологія і словотвір», «Давньогрецька мова. Синтаксис простого речення» і «Давньогрецька мова. Синтаксис складного речення», «Вступ до загального мовознавства», «Історія давньогрецької літератури», «Культура Давньої Греції та Риму (у давньогрецьких та латинських текстах)», Давньогрецька історична проза (на основі оригінальних текстів).
Зміст навчальної дисципліни
Мета дисципліни полягає в оcвоєнні фундаментального методу розуміння та інтерпретації текстів на основі комплексного підходу до давньогрецьких філософських джерел у лінгвістичному, літературному, перекладацькому, культурологічному і власне філософському аспектах. Перша частина курсу знайомить з історією виникнення герменевтики як наукової дисципліни та основними поняттями та процедурами: текст і контекст, розуміння і перед-розуміння, конфлікт інтерпретацій, герменевтичне коло, а також дає уявлення про типологічну диференціацію текстів на основі лінгвістичних маркерів давньогрецької мови. Друга частина орієнтована на практичне розкриття прагматичних та жанрово-стилістичних характеристик філософського дискурсу на матеріалі творів Геракліта, Емпедокла, Парменіда та Платона.
Рекомендована та необхідна література
Шадчина А.С. Вплив архаїчних мовно-теоретичних уявлень на формування античних філософських текстів (на матеріалі фрагментів Геракліта) // Мовні і концептуальні картини світу. – К.: Київський ун-т ім. Тараса Шевченка. – 2001. – №5. – C. 269-273. Шадчина А.С. Семантика і прагматика давньогрецького оптатива // Науковий вісник кафедри ЮНЕСКО КДЛУ. Серія Філологія • Педагогіка • Психологія. – 2003. – Вип. 6.– С. 216-222. Шадчина А.С. Прагматичні функції віртуального індикатива в давньогрецькому філософському дискурсі (на матеріалі діалогів Платона) // Мова і культура. – 2003. - Вип. 6. – Т. ІІІ, ч. 2. Лінгвокультурологічна інтерпретація тексту. – С. 281-288. Поліщук (Шадчина) А.С. Антична риторика і сучасна лінгвопрагматика: кореляції і розбіжності (Ancient Rhetoric and Modern Pragmatics: correlations and differences) // Science and Education a New Dimension. Philology, V (29), Issue: 116, 2017. – Р. 52-58.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, практичні заняття; відеоматеріали та презентації (Microsoft PowerPoint); самостійна робота (підготовка матеріалів за заданою темою, вправи та переклад текстів)
Методи та критерії оцінювання
Семестрову кількість балів формують бали, отримані у процесі засвоєння матеріалу з усього навчального курсу. Загальна оцінка за семестр складається із балів, отриманих за аудиторну та за самостійну роботу. Підсумкова кількість балів з дисципліни визначається як сума балів за систематичну роботу впродовж семестру з урахуванням підсумкового оцінювання (іспиту). Допуск до іспиту передбачає успішне виконання студентом завдань і роботу впродовж усього семестру. Детальний опис форм, критеріїв та організації оцінювання наведено у робочій програмі дисципліни, оприлюдненій на офіційному сайті Навчально-наукового інституту філології
Мова викладання
українська