Водні ресурси Європи та України

Освітня програма: Ґрунтознавство, управління земельними ресурсами та територіальне планування

Структурний підрозділ: Географічний факультет

Назва дисципліни
Водні ресурси Європи та України
Код дисципліни
ОК 40
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2022/2023
Семестр / Триместр
7 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
4
Результати навчання
Збирати, обробляти та аналізувати інформацію в галузі наук про Землю (ПР01). Застосовувати моделі, методи і дані фізики, хімії, біології, екології, математики, інформаційних технологій тощо при вивченні природних процесів формування і розвитку педосфери (ПР07). Обґрунтовувати вибір та використовувати польові та лабораторні методи для аналізу природних та антропогенних систем і об’єктів. (ПР08) Знати і застосовувати теорії, парадигми, концепції та принципи в науках про Землю, зокрема у галузі ґрунтознавства. (ПР12) Уміти доносити результати діяльності до професійної аудиторії та широкого загалу, робити презентації та повідомлення (ПР 13).
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Успішне опанування курсу із фізичних та хімічних процесів в гідросфері
Зміст навчальної дисципліни
Дана навчальна дисципліна присвячена вивченню загальних положень про поверхневі водні об'єкти України як фізико-географічні одиниці, що становлять значну частину єдиного державного водного фонду. Поверхневі води як найважливіша частина єдиного державного водного фонду включають природні водні об’єкти (річки, озера) та штучні водні об’єкти (водосховища, ставки, канали). Важливою ознакою поверхневих вод України є те, що вони становлять переважну частину водних ресурсів держави, тобто ресурс, який використовується галузями економіки та для потреб населення. Дисципліна складається з двох змістових модулів. Змістовий модуль 1 присвячений аналізу загальних закономірностей формування поверхневого стоку території України, питанням гідрологічного, гідрохімічного, гідрографічного та водногосподарського районування. Наводиться характеристика поверхневих вод за річковими басейнами та огляд озер України. У другому змістовому модулі розглядаються штучні водойми, аналізуються характеристики водних ресурсів та водного фонду України, проблеми забруднення поверхневих вод та шляхи їх вирішення.
Рекомендована та необхідна література
1. Будз М.Д. Річки світу: довідник. – Рівне: НУВГП, 2012. – 201 с. 2. Геффернен М. Значення Європи. Географія та геополітика. - К.: Дух і Літера, 2011. – 462 с. 3. Кузик С., Котик Л., Ванда І. Регіональна економічна і соціальна географія світу (розвинені країни) : навч. посібник. - Львів : ЛНУ імені Івана Франка, 2019. - 148 с. 4. Хільчевський В.К., Дубняк С.С. Основи океанології: підручник, 2-ге вид., доповн. - К.: ВПЦ «Київ. університет», 2008. – 255 с. 5. Хільчевський В.К. Глобальні водні ресурси: виклики ХХІ століття // Вісник Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Серія: Географія. - 2020, 1/2 (76/77). - С. 6-16
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекція, практична робота, самостійна робота
Методи та критерії оцінювання
Оцінювання практичних та самостійних робіт, залік. Максимальна кількість балів на залік - 40 балів, мінімальна кількість балів, які додаються до семестрових – 24 бали (60% максимальної кількості балів, відведених на залік). Студенти, які набрали впродовж семестру сумарно меншу кількість балів ніж критично-розрахунковий мінімум – 20 балів до складання заліку не допускаються. Рекомендований мінімум для допуску до заліку – 36 балів.
Мова викладання
Українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Валентин Кирилович Хільчевський
Гідрології та гідроекології
Географічний факультет

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Гідрології та гідроекології
Географічний факультет