Основи геоархеології

Освітня програма: Геоморфологія та природопізнавальний туризм

Структурний підрозділ: Географічний факультет

Назва дисципліни
Основи геоархеології
Код дисципліни
ВБ 3.05.02
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Другий
Рік навчання
2022/2023
Семестр / Триместр
7 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
ПР 4. Використовувати інформаційні технології, картографічні та геоінформаційні моделі в галузях предметної області географічних наук. ПР 9. Виконувати дослідження географічної оболонки та її сфер за допомогою кількісних та якісних методів аналізу. ПР 10. Аналізувати склад і будову природно- та суспільно-географічних об’єктів і систем (відповідно до спеціалізації) на різних просторово- часових рівнях. ПР 14. Демонструвати здатність проводити самостійні дослідження природно- та суспільно-географічних об’єктів, систем і процесів у географічній оболонці за польових і лабораторних умов.
Форма навчання
Попередні умови та додаткові вимоги
1) знати основи палеогеографії, палеогеографії антропогену, четвертинної геології, палеоекології та еволюції біосфери, мати загальні уявлення про доісторичний та історичний розвиток людини. 2) вміти встановлювати взаємозв’язки між антропогенним і природним компонентами екосистем. 3) володіти елементарними навичками системного аналізу, розуміти причинно-наслідкові зв’язки між компонентами природи.
Зміст навчальної дисципліни
Дисципліна складається з двох змістових модулів. У першому аналізується місце геоархеології в системі наук про Землю та природничо-наукові методі вивчення археологічних пам’яток, розглядаються основні етапи розвитку людини і матеріальних культур упродовж четвертинного періоду та їх кореляція з існуючими регіональними і глобальними палеогеографічними схемами. У другому змістовому модулі розглядається комплекс аналітичних робіт на геоархеологічних пам’ятках з метою палеоекологічних реконструкцій, власне методика палеоекологічних реконструкцій для геоархеологічних пам’яток, особливості застосування геоархеологічних даних у четвертинній геології і палеогеографії.
Рекомендована та необхідна література
1. Залізняк Л.Л. Нариси стародавньої історії України. – К., 1994. 2. Матвіїшина Ж.М., Герасименко Н.П., Передерій В.І., Івченко А.С., Брагін А.М. Просторово-часова кореляція палеогеографічних умов четвертинного періоду на території України. – К., Наук. Думка, 2010. – 198 с. 3. Мельничук І.В. Палеоландшафти України в антропогені. – К.: ВГЛ “Обрії”, 2004
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, практичні заняття, самостійна робота
Методи та критерії оцінювання
Оцінювання виконання завданьпрактичних робіт, модульна контрольна робота, залік. Максимальна кількість балів на заліку – 40 балів, мінімальна кількість балів, які додаються до семестрових – 25 балів. Обов’язковим для заліку є здача всіх практичних робіт, передбачених робочою програмою і написання модульних контрольних робіт. Рекомендований мінімум для допуску до заліку – 35 балів.
Мова викладання
Українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Наталія Петрівна Герасименко
Землезнавства та геоморфології
Географічний факультет

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Землезнавства та геоморфології
Географічний факультет