Критичне мислення

Освітня програма: Міжнародні комунікації (ОКР бакалавр)

Структурний підрозділ: Навчально-науковий інститут міжнародних відносин

Назва дисципліни
Критичне мислення
Код дисципліни
ВБ8.2
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
4 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
Знати сутність та основні характеристики критичного мислення. Розуміти сутність, властивості та особливості сприйняття інформації. Знати сутність і методи маніпулювання масовою свідомістю та способи протидії. Знати сутність дезінформації і фейків та інструменти перевірки інформації на достовірність. Знати базові поняття і правила аргументації та спростування. Знати особливості процесу прийняття рішень. Вміти виявляти когнітивні упередження у сприйнятті інформації. Вміти виявляти і аналізувати маніпулятивні методи у ЗМІ, у політиці та інших сферах діяльності. Вміти виявляти дезінформацію та фейки. Вміти грамотно будувати аргументацію і спростування. Вміти аналізувати процес прийняття рішень та виявляти суб’єктивні відхилення і помилки.
Форма навчання
Попередні умови та додаткові вимоги
Знати базові поняття теорії комунікації та інформаційно-аналітичної діяльності. Вміти працювати з джерелами інформації, зокрема використовуючи сучасні інформаційні технології.
Зміст навчальної дисципліни
Критичне мислення і особливості сприйняття інформації. Технології маніпулювання масовою свідомістю. Стереотипи та їхній вплив на сприйняття дійсності. Дезінформація та інструменти її виявлення. Мистецтво задавати питання. Основи аргументації та спростування. Критичне мислення і прийняття рішень.
Рекомендована та необхідна література
Конверський А. Є. Критичне мислення. Підручник. - Центр навчальної літератури, 2019. – 340 с. Чатфилд Т. Критическое мышление. Анализируй, сомневайся, формируй свое мнение. - Альпина Паблишер, 2018. – https://knigogo.net/chitat-online/kriticheskoe-myshlenie-analiziruj-somnevajsya-formiruj-svoe-mnenie/ Руджеро В. Руководство по критическому мышлению. - https://gtmarket.ru/library/basis/4466/4468 Шейнов В. П. Манипулирование и защита от манипуляций. — СПб.: Питер, 2014. – http://www.koob.ru/sheinov/against_manipulation Шлапаченко В. М. Дезінформація як спосіб інформаційно-психологічного впливу // Інформаційна безпека людини, суспільства, держави. - 2013. - № 2. - С. 78-86. Гороховський О. М. Фактчек як тренд розслідувань: можливості та перспективи : практичний посібник. – Дніпро, 2017. – 133 с. Ивин А.А. Теория и практика аргументации: учебник. — http://urss.ru/PDF/add_ru/191248-1.pdf Плаус С. Психология оценки и принятия решений. - https://www.koob.ru/plous/decision_making
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекція, семінарське заняття, практичні завдання, аналіз кейсів, дискусія
Методи та критерії оцінювання
Усні відповіді під час семінарських занять, виконання практичних завдань та їх презентація під час занять, модульна контрольна робота.
Мова викладання
Українська

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Кафедра міжнародної інформації
Навчально-науковий інститут міжнародних відносин